Azim Başarıya Ulaştırıyor


| 02 Ağustos 2011 | 0 yorum | 4520 gosterim

Azim, başarıya ulaşmanın en önemli faktörü sanırım. O olmadığında, yapılan her şey sonuçsuz kalabilir. Çoğumuz, bir işe hevesle başladıktan sonra, duygusal nedenlerle, sosyal nedenlerle ya da finansal nedenlerle o işi yarım bırakabiliyoruz. Eğer işin başındaki hevesi içimizde barındırabilecek sağduyuya sahip olabilsek, kim bilir neleri başarabilirdik.

Dün akşam, uzun yıllar verdiği emek sonucu, ama emeğini harcamaya hiç çekinmeden ve çabalarının sonuçsuz kaldığı yerlerde, yeniden yeniden deneyerek, mesleğinde en üst kademeye ulaşmış bir arkadaşım, televizyonda, kendi konusuyla ilgili bilgiler verdi. Onu dinlerken, neredeyse tüm çabalarını ya ondan dinleyip, ya gözümle gördüğümden, bugün fikri sorulan ve değer verilen bir profesör olma yolunda azminden bir nebze kaybetmeden ne kadar çalıştığını düşündüm. İşte azim böyle bir nitelik. Sabrını kaybetmeden uygulandığında harika sonuçlar yaratıyor.

Kimi insan özel yaşamında, kimi insan iş yaşamında, kimi, çocuklarıyla ilişkilerinde ya da yaşamın her alanında, her zaman karşımıza mücadele etmemiz gereken konular çıkıyor. Belki de sonucu bu kadar değerli kılan, çabalayarak, yorularak, zaman zaman bıktırıcı olsa bile, peşini bırakmayarak istediğimiz noktaya ulaşmamız.

Çoğu insan, biraz daha çabalasa sonuca ulaşacakken, bırakır derler. Demek ki, başarıyı getiren şey, hiçbir zaman mücadeleyi bırakmamak. Tabii ki, körü körüne olmayacak bir şeyi isteyip, onun için boşa çaba harcamaktan söz etmiyorum. İşin bu tarafını sağduyumuza bırakıp, gerektiğinde vazgeçebilmeliyiz. Ama yaşam içinde ulaşabileceğimiz o kadar çeşitli güzellik var ki; İşte azim burada devreye girmeli ve yaşama güzellik katmanın önemli bir niteliği olmalı. Ulaştığınız nokta ne kadar değerliyse, ona ulaşmak için katedilen yol da o kadar değerli bence. Hatta belki o yolu keyifli kılmakta mümkün olabilir. Ne de olsa sonuçta ulaşacağınız, hevesle beklediğiniz bir yer.

Bir hevese ulaşmaya çalışırken, geçtiğiniz yolda kendinize bir şeyler kattığınız kesin. Bu bile azimli olmaya değer.

Leyla Draman

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız