AMAÇ NE?


| 30 Eylül 2010 | 2 yorum | 4048 gosterim

İnsanların iyi niyetli olduklarına her zaman inanmak istemişimdir. Birkaç sevgi, ilgi dolu davranışları olsa, hemen onların niyetlerinin iyi olduğuna hükmederim. Oysa deneyimlerim bunun aksini defalarca ispatlamıştır.

İyi niyetli diye düşündüğünüz birçok insanın, sizi şaşırtacak, hayal kırıklığına uğratacak söylemleri, davranışları, niyetleri oluyor.  Ayrıca defalarca tecrübe ederek bildiğim bir gerçek var ki; insanlarla ilgili olumlu izlenimlerinizi onlara söylediğiniz zaman, onlar bunun aksini ispatlamaya çalışır gibi davranıyorlar.  En basitinden evde temizlik yapan hanıma yaptığı işten  çok hoşnut olduğumu söylediğim temizliğin ardından, evime tekrar geldiğinde, her zaman olduğunun aksine bazı şeyleri baştan savma yaptığını gördüm.  Yani, nasılsa benden hoşnut, o kadar da yorulmama gerek yok gibi bir düşünce midir, nedir bilmiyorum.

O zaman nasıl davranmalıyız sorusu ortaya çıkıyor. İnsanlara sevgimizi, takdirimizi, ilgimizi belli etmeyecek miyiz? Bunların olmadığı yerde ilişkiler nasıl gelişecek. Sevgiyi, takdiri almak gibi bir başkasına vermekte bir ihtiyaç.

Sevgi dolu davranışlar, her zaman insanın kalbine doğrudan temas ediyor ve güven veriyor.  Bir süre böyle davrandıktan sonra araya hoş olmayan bir söz sıkıştırarak veya kırıcı bir davranışta bulunarak, karşıdaki insanda sizinle ilgili olumlu, hoş izlenimi silmek niye, amaç ne?

Belki ben de başka birini hayal kırıklığına uğratıyorumdur ve bunun farkına bile varmıyorumdur. Ama en azından böyle bir eğilimin olduğunun farkındayım. Belki bu nedenle kendimi eğiterek bu kusuru en aza indirebilirim.

Kusursuz insan olmadığına ve insanların iyi niyetli olabildikleri kadar ters davranışlarda bulunup, karşı tarafı hayal kırıklığına uğratmak gibi bir zaafları da olduğuna göre, bundan payımıza düşeni her zaman alacağız. Hazırlıklı olup, hayal kırıklıklarını azaltmak ve günümüzü, yaşadığımız anı değerlendirmek en doğrusu sanırım. Ben şimdi öyle yaptım ve yazdım.

Leyla Draman

Forumdan Yorumlar (2)

  1. pasificici 17 Kasım 2010

    size katılıyorum ama ben artık bu kötü kalpli ınsanlardan cok olumsuz etkılenmiş bırı olarak sevgısız oldum,öfkeli oldum..yasadıgımız mahallede cok cırkefler bana ve aileme saldırdılar..ınsanlara karsı onyargılı oldum,kımseyle güvenmiyorum,samimi olamıyorum.sinsiler bızı yıprattı ve bazı kalantörler de bunların pesındeolunca ıyıce üzülüyorsunuz.bence dürüst ınsanlar bırbırıne destek olmalı,bu dayanışma zayıf olduğu için kendımızı kötü hıssettık ve asosyal olduk.şimdi artık kötü ve ahlaksızların ıkıyüzlülerin düşmanıyım ve onlarla savaşıcam!siz de pasıf kalmayın

  2. azra 16 Ekim 2010

    bende ayni durumdayim.Insanlara ne kadar nazik davrandiysam heptersi hareketlerle karsilastim.Kotu buldugum bir davranisi nazikce anlatayim derken karsimdaki beni tersledi.Nasil davranmak lazim bu insanlara.

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız