Alıngan mı, Duyarlı mı


| 08 Kasım 2007 | 0 yorum | 5074 gosterim

Bazı kavramları doğru kullanmıyoruz galiba. Duyarlı bir insanla, alıngan birini ayırdetmekte de bazen bilerek ya da bilmeyerek hatalar yapıyoruz.


İnsanlardan son senelerde şu sözü sık sık duyuyorum� Sen herşeyi kendi üstüne alınma� Bu sözün bana söylendiği de oldu, çevremdeki insanlara da. İyi ama burada karşı taraftakine yani bu sözü söylemek zorunda kalana hiç mi bir sorumluluk düşmüyor. Eğer bir insan bu ve buna benzer sözleri söylemeyi alışkanlık haline getirmişse önce kendisine dönüp bakması en doğrusudur diye düşünüyorum. Bir düşünün kaç kez bu ve benzeri laflar duydunuz: �Ben seni kastetmedim, iyi niyetime inanmıyor musun, sen de çok alıngansın� vb. sözlerle kendilerini aklamaya çalışırlar.

Oysa bu sözleri alıngan değil duyarlı bir insana söylüyor olabilirsiniz. Gördüğüm kadarıyla duyarlılıkta olayları gerçek dışı algılama yok. Duyarlı insanlar karşıdakilerin demek istediğini doğru anlayıp anlamadıklarını tartıyorlar öncelikle. Hemen tepki de vermiyorlar. Ama karşıdaki bilerek ya da bilmeyerek hatalı tutumunu sürdürüyorsa gereken cevabı veriyorlar ve tepkisel davranmadıkları için de haklı oldukları genellikle kabul görüyor.

Geçenlerde bir TV dizisinde izledim. Adam karısına, her ikisinin de ailesinin bulunduğu bir ortamda, sizler diye başlayan bir cümleyle aşağılayıcı sözler söyledikten sonra karısının ailesine dönüp �Sizi tenzih ederim efendim� diyor. Aslında tam da karısıyla birlikte onları kastediyor ama bir nazik cümleyle işi toparlayacağını sanıyor. İstediğini söyleyip, içini boşalttıktan sonra karşısındakini kandırmaya çalışan bu adama inanmak olası mı?

Yukarıdaki örneğe benzer pek çok olay yaşıyoruz çevremizde. Eğer birine gerçekten aşağılayıcı, kırıcı ve onu üzecek birşeyler söyleyeceksek onun gerçekten bunu hak edip etmediğine bir kez daha bakmalı ve söyledikten sonra da o lafın arkasında durmalı diye düşünüyorum. Çünki bunları duyduktan sonra bir de �Sen üstüne alınma� lafını duymak insanı hem kızdırıyor, hem de karşıdakine güvenini zedeliyor.

Tabii ki aşırı duyarlı insanlar var ve onları alıngan diye niteliyoruz. Ama bu onların iç sorunları ve onlara yaklaşımımız kendi kontrolumuzda. İstersek ilişkimizi sürdürürüz, ya da uzak kalırız, bu bizim seçimimiz. Alıngan ve duyarlı insanlar arasındaki farkı tam içimizde çoğumuzun doğru değerlendirdiğine eminim. Asıl mesele içimizde bildiğimizi kızgınlığımıza yenilerek dışa farklı ve aldatıcı biçimde aksettirmemek.

Duyarlı insanlardan birşeyler öğreniyoruz, çevremizde her zaman olmalarını dilerim.

Leyla Draman

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız