İçimizden biri mektup yazmış


| 14 Mart 2008 | 2 yorum | 5848 gosterim
smiley-smile

Bugün sizlere bir okuyucumdan aldığım mailli yorumsuz olarak aktaracağım, yorumu size bırakıyorum.Biraz uzun ama bana ait olmadığı için kesip kırpmaya cesaret edemedim..

Merhaba İnci Hanım,

45 yaşında mimar bir bayanım..10 yıl önce eşimden ayrıldım..Aslında itiraf etmeliyim ki evliliğimiz bitmişti ,odalarımızı yataklarımızı ayırmıştık ama ikimiz de yeni bir düzen kurma meraklısı değildik..Üstelik 4 yaşında bir oğlumuz vardı onu anasız babasız büyütmek de istemiyorduk..Ama ben başka birine aşık oldum..Ve evden ayrılarak boşanma davası açtım..Kocam asla boşanma taraftarı değildi ( düzeni bozmamak adına ) , mahleme dilekçesini bile işyerine giderek aldım.Orada kavga çıkmasını istemediği için mecburen imzaladı..Sonrasında uzunca bir süre bana çok kızgın yaşadı..Ama oğlunu hiç ihmal etmedi bir süre sonra da İzmir'e ailesinin yanına gitti. Abisinin işyerinde onunla birlikte çalışmaya ,orada yaşamaya karar verdi…Oğlum yaz aylarını babasıyla geçiriyordu..

Bense eşimden ayrılma kararı aldığım yıl işimden de oldum..Öyle aşıktım ki hiç önemsemedim..Yeniden ev kurdum ,yetmezmiş gibi borç harç kendi mimarlık ofisimi kurdum..Bir yandan yeni işimi rayına oturtmaya ,tek başıma çocuğumun hem annesi hem babası olmaya çalışırken,bir yandan da aşık olduğum adamın isteklerini karşılamaya çalışıyordum..O daha çok birlikte olmak istiyor , ben bir yandan çocuğumu ihmal etmemeye,bir yandan onunla olmak için sürekli çocuğumu bırakacak biryer bulmak,yatılı kadının derdini çekmek zorunda kalıyordum.. O kadar mutluydum ki nasıl bir yükün altında kaldığımı göremiyordum. Boşandıktan sonra ona eskisi kadar vakit ayıramıyordum .Sevdiğim adam gittikçe hırçınlaşıyor , kabalaşıyordu..Kavga gürültü hiç eksik olmamaya başlamıştı..

Özetle son iki yıldır 'ilişkimiz bitti ' diye ayrılıyor , 3- 4 ay sonra seni özledim diye telefon açtığında ben yine koşa koşa yanına gidiyordum..Bir kaç gün görüştükten sonra yine bir kavga çıkartıp beni gönderiyordu..İyice berbat durumdaydım..Kendime güvenimi kaybetmiştim..Gönderdiğinde eve kapanıyor ,çağırdığında gidiyordum..Hani kara sevda derler ya işte öyle..Ona hayır diyemiyordum..Sınırlarımı çizemiyordum.. Pervane böceği gibi onun etrafında dönüp duruyordum…O beni artık seni sevmiyorum diye gönderiyordu, ben her aradığında koşa koşa ona gidiyordum… kendime saygımı tamamen kaybetmiştim

Bu beş – altı ay süren ayrılıklar ve ardından bir telefonuyla koşa koşa yanına gidip geçirdiğimiz ikişer gün dışında kalan zamanlarda ( iki yıla yayılan bir süreç ) ağır bir hastalıkla boğuşup ( şimdilik ) atlatmış , kalp spazmı geçirip 4 gün kroner yoğun bakımda kalmıştım..Bunların hiçbirinde yanımda olmadığını düşünüyordum zaman zaman..Ben de aradım onu bazı zamanlarda..Berbat bir sesle konuşurdu benimle ve asla ben istediğim için ve benim istediğim zamanda buluşmazdık..Seni özledim diye ben aradığımda mutlaka o gece bir programı olurdu..Telefonu da şöyle açardı ' efendim Filiz..!!' ( gel de konuş… di mi.. ne baskıymış ya.. düşündükçe şaşırıyorum şimdi )

Bir sabah uyandım..Tam dört ay geçmişti son kavganın üzerinden ve ben elimde tarotlar ,iskambiller her gece fal bakıp beni aramasını bekliyordum..Oysa ortak arkadaşlarımızdan onun keyif haberleri geliyordu..Bodrum'a gitmiş..Çeşme'ye gitmiş. .Dün akşam nevizadedeydik..vs vs..Ben bekliyordum..Koskoca yazlar , koskoca kışlar geçiyordu…Ben bekliyordum…O hayatını başka insanlar , başka mutluluklar , başka keyiflerle de doldurmuştu bense onu bekliyordum..Acı çekiyordum..'Haklılık' peşindeydim.. Hala günün her saati hayalimde onunla konuşup ona dert anlatmaya , mazeretler bulmaya çalışıyordum.. …Şimdi düşünüyorum da…Nasıl hastalanmışım Allahım..!! Ne kadar ağır bir hastalık geçirmişim..

O sabah işyerime bambaşka bir insan olarak geldim..Yıllardır yazın yapmadığı şeyi yapıp soğuk,berbat Kasım ayında 3 hafta ofisi kapatıp , tüm projeleri askıya alabilecek kadar bambaşka bir insan…

O arada İzmir'de abisiyle anlaşamayarak  dönen ve iki ay önce tekrar İstanbul'a  yerleşen eski eşim arayıp 'Burak söyledi..ofisi kapatıp tatile gidiyormuşsun istersen ben Burak'la kalırım.. dert etme..git dinlen.. ' dediğinde eski salaklığımı yapıp yok sağol ben hallederim demedim….Çok iyi olur benim de gözüm arkada kalmaz dedim ve misafir odasını onun için hazırlattım…

Feribot Sarayburnundan Marmara' ya doğru dönüp, deniza açıldığında hissettiklerimi size anlatamam..

Çok güzel bir tatil yaptım..14 senedir tek başıma tatile çıkmamıştım..Ben karaya ayak basar basmaz 'pastırma yazları ' başladı…Olağanüstü bir tatille ödüllendirdi doğa beni..

Ne bir gün eksik ne bir gün fazla tam 20 gün sonra İstanbul'a döndüğümde yalnız olmakla , tek başına olmak arasındaki farkı çözmüştüm..Özgürlük yalnız olmakta değildi , tek başına olabilmekteydi..

'Yalnız değilim , tek başımayım' artık..Özgürüm… 

bu arada eski sevgilim birilerinden benim eski eşimi evde Burak'la bırakıp tatile gittiğimi duymuş yine aradı beni.. ' bitti ' diye beni son gönderişinden tam 6 ay sonra…Telefonda konuştuk ,ağzından kaçırdı duyduklarını ama ben lafı karıştırdım..Seni özledim dedi..Ben de dedim.. Buluştuk..Yarım saat ancak dayanabildi ve sordu….İnkar edeceğimi sanıyordu ve kedi fare oyunu için tırnaklarını çıkarmıştı masanın altından…Bilmediği benim duygusal olarak çok güçlendiğimdi..Aşkım sürüyordu ,onu hala çok seviyordum ama artık çok güçlüydüm..Psikolog bir dostumdan uzun süredir terapi alarak hastalığımla (!) yüzleşmiş ve bu yüzleşmeden çok güçlenmiş olarak çıkmıştım..

Aynen anlattım…'Buraya benimle buluşmaya gelirken kocan evde öyle mi ? ' dedi ( onun 10 yıldır benim kocam olmadığını,sadece oğlumun babası olduğunu bilmesine rağmen hakaret etmek,beni savunmaya geçirmek ve kavga çıkarmak için özellikle kocan diye bahsettiğini de biliyordum artık.. ama o benim bunu bildiğimi bilmiyordu..Bekledi ki savunmaya geçeyim,konu karışsın,kavga çıksın..Oysa ben tedavi olmuştum..) …'Evet' dedim..'Oğluyla birlikte film seyrediyorlar..Artık tanımadığım etmediğim kadınlara çocuğun yanında kalsın para vermekten , ,iki ayda bir beni ortada bırakmalarından bıktım..Babasına evde bir oda verdim..O oğluyla mutlu mesut yaşıyor,ben de insan gibi yaşıyorum..'..Yüzü allak bullak oldu ' ahlaksız.. ' dedi..

Eskiden olsa bana 'ahlaksız..' dediği için de kavga çıkarırdım.. Hiç istifimi bozmadım..'Ben buradayım ' dedim.. ' beni istiyorsan kalan hayatımız için tekrar tatile gidebiliriz,sinemaya…seni seviyorum ben.. hala seviyorum…. bak mazeret bile söylemiyorum.. hangimizin haklı olduğu umurumda değil.. seni değil,kendimi mutlu etmek için yaşıyorum artık..Mutlu bir insanla birlikte olmak ,mutluluğumdan payına mutluluk düşürmek istersen ben buradayım..Yok kavga gürültü çıkaramayacağın için üzüldüysen.. senin problemin..'

Aramadı tabi..Sizin geçen ayki yazınızda dediğiniz gibi o' haklı olmak peşinde' çünkü İnci Hanım..Benim için de eskiden haklı olmam önemliydi..Karşımdakini ikna etmek için savunurdum da savunurdum yaptığım birşeyi..( ikimizi yanyana düşünebiliyor musunuz?) Oysa ben artık mutluluk peşinde koşuyorum…Mutlu olmam önemli haklı olmam değil..

Son yazınızı okuyunca gerçekten çok etkilendim.. Haklı olmakla mutlu olmak arasında seçim yapmamız gerektiğini söylemişsiniz..Bu çok doğru..Ben seçimimi yaptım..Size de şunu anlatmak istedim İnci Hanım..Hatunca'da birçok bayan arkadaşımız başka insanlar için acı çekiyorlar, üzülüyorlar..Ben de onlara üzülüyorum..Ve onlara zincirlerinizi kırın diyorum..İşgal edilen dünyanızı geri alın..İşgal edenler bir ot bile ekmiyorlar,çorak bırakıyorlar ki onlara muhtaç kalın diye.Birşey ekmeyi bırakın,olanları da kurutuyorlar…Uyanın artık yaaaa , uyanın..Yaşayacağınız tek bir hayat var…Başka hayatınız yok !!!

Benimle aynı durumda olan bayanlara bu konudaki tüm gücümü aktarmaya hazırım..İsteyen olursa mailimi verin İnci Hanım..Benim canlı kanlı gerçek bir insan olduğumu bilsinler..Yaşananların sizin her zamanki güzel öykülerinizden biri olmadığını da..

Ben başardım,artık mutlu kendine güvenen bir insanım..Onlar da başarabilir..

Sevgiyle kalın

Filiz Kerküklü

 

Siz de sevgiyle kalın Filiz Hanım..Açıkyürekli ve cesur mailiniz için teşekkür ederiz..

Not : Filiz Hanımın maili bende..İsteyen olursa özelden gönderebilirim.

Forumdan Yorumlar (2)

  1. ayçe 29 Ağustos 2009

    erkeklerin doğası olan tek şey..istediklerinde gelirsiniz git dediklerinde gidersiniz...

  2. mavigaye 27 Şubat 2009

    Harika bir yazı teşekkürler paylaımınız için

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız