Dikkat… Kılavuzunuz “GAK” diyor


| 16 Ocak 2006 | 0 yorum | 4475 gosterim

Birinden, bildğiniz tüm ikiyüzlülüklerine rağmen, ısrarla dostum, arkadaşım diye bahsediyorsanız, düşman olma ihtimalini göze alamıyorsunuz demektir

Çocuklarınızın ruh sağlığını korumak için (gaaakkk..) eski kocanızla/karınızla dost olmalısınız..( gaakkk…tüh peynirim düştü ..gaakkk)

Afedersiniz ama söyler misiniz lütfen…Sizin bu yaşınıza kadar edindiğiniz kendi eşiniz dostunuz yok mu? Bugüne kadar bir kez bile arkanızdan konuşmamış, her zor zamanınızda kafanızı kaldırıp yanınızda gördüğünüz, her güzel gününüzde sizinle mutlu olmuş insanlara yeni dostunuzu tanıştırırken, sizin yeni dostluk / kankalık kriterleriniz karşısında ” tamam da peki bu durumda ben senin neyin oluyorum? “diye sormayacaklar mı? Dostlarınız size yetmiyor mi? O yüzden mi bari eski kocamla / karımla dost olayım diye düşünüyor, şüphesiz ki sizi çok üzmüş ve neticede başarısız bir dönemin ortağıyla dost olma / kanka görünme ihtiyacı duyuyorsunuz???

Bayanlar baylar üzgünüm ama öyle akşam eski bir tanıdık olarak yatıp sabah dost olarak uyanamayacağınız gibi, biz bu işi karı koca olarak götüremedik o zaman bari dost / kanka olalım da diyemezsiniz. Yani ceket olmadı gömlek verelim durumlarını bize yutturmayınız….

Eşinden ayrılmış,  çocuklarıyla yaşayan ve işin maddi tarafını çözmüş bile olsa manevi tarafını yalnız göğüslemeyi göze almış, kızgınlıklarını içine atıp karşı tarafın anne / baba olması dolayısıyla varolan yeni kimliği içinde, yeni ve onurlu bir düzen kurmaya çabalayan (kadın/erkek ) ebeveynler, sizin topluma enjekte etmeye çalıştığınız ve heryerde göğsünüzü gere gere anons ettiğiniz bu derin dostluk durumları yüzünden çok yakında bir nev’i nataşa muamelesi görmeye başlayacaklar. Hani Rusya’dan gelen bir takım girişimci ve modern genç bayanlar yüzünden Kars’ta tarihi kalıntıları gezen Rus kafilesindeki turist kadınları buraya da mı geldiniz diye taşlamışlardı ya… kadın turistler neye uğradıklarını şaşırmışlardı…İşte öyle olacaklar vallahi…Ha demek çocuğunun babasıyla / anasıyla konuştun / görüştün ha… demek siz de kanka oldunuz… eh hayırlı olsun ne diyelim..!! maşallah… Allah bozmasın… ne bozması kardeşim ne düzelmiş de o bozulacakmış… daha ne bozulacak kardeşim görüşmediniz mi ??..vurun kahpeye!!!

Gelelim eski kocayla/karıyla dost olma yada kanka görünme sevdasının ardındaki gerçeğe

Birinden karşılıklı olarak geliştirdiğiniz ve gizlediğiniz bütün ikiyüzlülüklere rağmen ısrarla dostum, arkadaşım diye bahsedebiliyor,dost olma ( yada öyle görünme ) ihtimaline ölçerek biçerek el ense çekiyorsanız, düşman olma ihtimalini de düşünüyor ve bu ihtimali göze alamıyorsunuz demektir..Yani karı/koca olarak elimde tutamadım bari dost olayım şeklinde bir dostluk halinden bahsedebilmeniz de bu kapsamdadır ve eski kocanız / karınızla düşmanlık halini göze alamamanız anlamına gelmektedir. Ve aslında bütün mesele budur…

Oysa ne dost ne düşman olmanız gerekir…Yeni durum , yeni bir kimlik, bu yeni kimlik de kendiliğinden yeni bir hukuk doğurmaktadır

Karşı tarafın aynı zamanda (ölümle bile) değişmesi mümkün olmayan çocuğunuzun annesi / babası olma kimliği, bu kimliğin gerektirdiği hukuku da..(daha saygılı,mesafeli , sorumlu , sakin davranmayı gerektiren bir hukuk….) kendiliğinden oluşturmaktadır…Sizin ortak yasal ve sosyal kimliğiniz ise boşanmakla karşılıklı olarak sona ermiştir.

Eski eşinizin de içinde olduğu yeni bir kişisel kimlik arayışınız( arkadaşlık/dostluk/kankalık vs vs…) beyhudedir…Artık böyle bir kimliğiniz olmayacaktır…Siz artık karşılıklı olarak sadece çocuğunuzun annesi/babası olabilirsiniz...Yapmanız gereken tek şey bunu kabul etme cesaretini gösterebilmektir

Bu nedenlerle sizlerin oluşturmaya çalıştığı bu karmaşık şey hukuk değil maalesef sadece guguk olabilmektedir…

Kendi korkularınız yüzünden çocuklarınızın ardına sığınarak dünyanın en normal şeyi gibi sunduğunuz bu anomaliden doğan guguktan en fazla etkilenecek olan şey, çocukluklarını ve ergenliklerini her an yeniden biraraya gelme ihtimalinizi yaşayarak geçirecek olan çocuklarınızın o çok önemsediğiniz psikolojileri olacaktır... Çocuklarınıza anne yada baba eksikliği hissettirmemeniz için her ikinizin de onunla vakit geçirmeniz,sarılmanız ,sizi zaman zaman kendi sosyal çevresi içinde yanında görmesi ve onu dinlemeniz yeterli olacaktır.Durum bundan ibarettir ve böylesine basittir… evlatlarınızın ruh sağlığını korumak için kendinizi harap etmeyiniz…Bu fedakarlık gözlerimizi yaşartıyor toplumcak !!

Toplum bu aldatmacayı yutmuyor bayanlar/baylar….Çocuklarınıza üzülüyor.. Hani o aptal yerine koyup ,birşeyi anlamıyor sandığınız ve kendi keyfiniz için kafalarının karmakarışık olmasına aldırmadan , bir efelik edip iki saatte seni boşadım dediğiniz karınız/kocanızı , aslında beyninizde henüz boşayamadığınız için yaşadıklarınızı sizlerle yaşamak zorunda kalan çocuklarınıza üzülüyor.. Sizin ayrılık sürecine alışmak ve kimliksizliğinizi kabul edebilmek için uzatmaları oynadığınız bu günleri beklentilerini sürdürerek geçiren çocuklarınıza…..Yoksa sizleri ayıplamıyor bile…

Sizden ricamız henüz doğruyu yanlışı ayırdedemeyen pırılpırıl kafaları karıştırıp hayatlarını zorlaştırmamanızdır.

Bir türlü bitiremediğiniz maçınızı kendi sahanızda ve kısa paslaşmalar şeklinde sürdürür , annesi babası ayrı milyonlarca küçük çocuğun kalesine” peki ama benim annem babam düşman mı” golü atmazsanız mutlu olacağız.

Çünkü naklen izlemek zorunda kaldığımız bu acımasız maçınızın gizli hakemi , henüz " golünüzü ofsayttan attığınızı " farkedecek birikimi olmayan çocuklarınız,çocuklarımızdır ..

‘Tanrı, uzaklarda biryerlerde bizi seyrediyor’ ..çocuklar da…

İnci İlhan

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız