Bakmak ve Görmek


| 09 Kasım 2005 | 1 yorum | 7331 gosterim
velazquez-meninas-med_K

Bozuk perspektifli bir oda, sarı uzun saçlı yaratığa benzeyen birşey,etrafında başka yaratıklar, yerde yine bir yaratık…..

Hoca sınıfa girer , tepegöze bir Picasso resmi koyarak derse başlar.Resim perdeye yansır…Herkes perdeye bakar…

Bakar ama, tarzı zaten kubik olan Picasso’nun resminde, sanatla fazla ilgilenmeyenlerin anlayabileceği çok az sey vardır. Bozuk perspektifli bir oda, sarı uzun saçlı yaratığa benzeyen birşey,etrafında başka yaratıklar, yerde yine bir yaratık ve arkadaki şekli bozuk içi parlak dikdörtgenin içinde başka birşeyler daha….

5-10 dakika hiçbirşey söylemeden sınıfı izleyen hoca, biraz sonra Picasso”nun resmini alıp, Velazquez ‘in  ’Las Meninas’ isimli tablosunun resmini koyar. Bu resimde sandalyenin üzerinde oturan sarı uzun saçlı bir aristokrat kızın etrafını çeviren dadıları , onun saçını tararken yerde kızın köpeği yatmaktadır. Ve babası, arkasından ışık sızan kapıdan kızını izlemektedir.

Tüm sınıf ancak ikinci resmi görünce Picasso’nun resmindeki öğelerin ne olduğunu ve bu resmin Velazquez ‘in tablosuna gönderme olarak yapılmış olduğunu farkeder Ve hoca hiç unutulmayacak dersini verir!

“Hayatta hiçbirşey Velazquez ‘in resmi kadar belirgin ve net değildir. Hayat, size gerçekleri Picasso”nun resmindeki gibi şekil değiştirmiş olarak gösterir. Picasso”nun resmine bakıp, Velazquez ‘in resmini görebilenleriniz başarılı olacak, diğerleri kubik şekillere bakıp yanlış anlamlar çıkarmaktan gerçekleri hiç göremeyecek.”

Bu anektodu okuduğumda şu güne kadar baktığım ne kadar çok  şeyi yanlış görmüş olabileceğimi düşündüm..Haksızlık ettiğim kimse var mı diye telaşlandım…Haksızlık ettiklerim varsa umarım  beni affetmişlerdir..Ya sizler kendinizden emin misiniz???

Sevgiler,

İnci İlhan

Not : Dersin hocası Prof.Dr.Muhan Soysal’dı.Anlatılan odur ki bir seferin de de Muhan Hoca  final sınavında “why ? “ diye tek bir soru sormuş ve  “ why not ? “ diye cevap veren tek kişi dışında herkesi sınıfta bırakmış.

Forumdan Yorumlar (1)

  1. gulden akkan 18 Aralık 2011

    ama velasquesın tablosundada herşey oyle belırgın değildir..bu resim uzerıne onlarca yorum yapılmıştır.sanat tarıhınde çok ılgı çeken bır resımdır.kompzısyonu,fıgurlerı,duruşları ,ışıgı odak noktaları vs vs vs ...oyle yorumlar vardırkı ınanaılamaz.ama şu vardi"pıcasso"bır dehadır..velasques bır saray ressamı.kısıtlı ozgurlukle resim yapmıştır..ama pıcasso "sınır tanımıyan" bır adamdır..5 yaşında başlamış 12 yaşında akademık butun resim meselelerını halletmış.92 yaşına kadar herturlu malzeme ve konuyu tarzı yalkalamıştır"bır asker olacaksan general,keşış olacaksanda papa ol demıştır annesı..ve oda "en buyuk "olmusta sanatıyla...hatırasına saygıyla eğilirim..

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız