sihirli kurabiyeler


| 16 Aralık 2007 | 0 yorum | 4207 gosterim

kurabiyeler onu sevdiğine kavuşturacaktı, artık kazak da elindeydi, sarı çiyanın sonu gelmişti


Şahika, Kudret’in evinden aldığı giysilerini yatağa doğru fırlatıp diğer malzemelerle birlikte sülüklerin kavanozunu da kapıp doğru Bakır Teyze’ye yollanmak üzere evden çıktı. Merdivenleri üçer beşer inip kapının dışına fırladı. Tam bahçe kapısını geçmişti ki arkasından birinin seslendiğini duydu.

‘Şahika, Şahika bakarmısın, dur bir dakika’

Tam techizatlı muhabir ‘Cevat Kelle’ modundaki Şahika istemsizce geri dönerken bilinç altına not edilmiş ama hafızalarına kazınmamış bu sesin kimliğini sorguluyordu.

‘Aaaaa Sermet, selam ama hiç vaktim yok’

Sermet, altında blujean, üstünde kahverengi bir kazak, sırtına asılmış gitarı ve tatlı bir gülümsemeyle güneş gözlülerinin üstünden ona bakıyordu.

‘Farkındayım, acelen var belli, elbise ve kot çok yakışmış’ derken onu baştan aşağı süzmüştü.

Bakır Teyze’nin en sevdiği yiğeniydi Sermet, sportif, sosyal ilişkileri sağlam, biraz marka delisi ama hoş bir çocuktu. Sermet tam konuşmak için davranmışken ani bir dönüşle yoluna devam etti Şahika.

‘Sonra görüşürüz Sermet hoşçakal’

Daha iki adım atmıştı ki Sermet arkasından seslendi ‘peki görüşürüz Şahika, bunu da halama bırakırım, ondan alırsın’

‘O’ neydi ve neden halasına bırakacaktı ve neden Şahika onu alacaktı? ‘Allahım işler bir türlü istediğim hızda gitmiyor’ diye düşünürken tekrar geriye dönen Şahika Sermet’in elinde salladığı küçük bir bez parçasını gördü. Biraz daha yaklaşırken Sermet de ona doğru ilerlemişti. Elini uzatıp Şahika’ya tuttuğunu gösterdi.

‘Az önce eve girerken düşürdün, seslendim ama duymadın, doğrusu hemen çıkacağını tahmin etmemiştim, halama bırakırım diye düşünmüştüm’

Açık mavi oyaları bel kısmını saran, önü siyah dantelden bordo renkli Şahika’nın en çok sevdiği g-stingiydi bu. Şahika yerin kaç kat derinine indiğini ve mağma tabakasından daha kırmızı suratının ne hal aldığından emin değildi. İç çamaşırlarının yollara saçılması mı, yoksa bir an önce uzaklaşmak için kalbini kırma uğruna terslediği çocuğun nezaketine mi en çok üzülmüştü bilemiyordu. Bildiği tek şey g-stringinin Kudret’in dışında ilk kez başka bir erkek tarafından ele geçirildiği ve sokağın ortasında bayrak gibi sağa sola sallandığıydı.

Sülük kavonozunu koltuğunun altına sıkıştırırken en kibar ve alçak gönüllü ses tonuyla ‘Çok naziksin Servet, teşekkür ederim, iyi ki tanıdık biri buldu, yoksa mahallenin diline düşmüştüm, sana güvenebilirim değil mi?’ diyebilmişti.
Servet, utançtan kıpkırmızı kesilmiş, hırsından dikilmiş saçları ve iki kolunu dolduracak kadar eşyayı taşımaktan yorulmuş Şahika’yı daha fazla bekletmek istememişti. Hatta bir kısmı kenarlarına yapışmış duran diğerleri ise canları sıkılmış gibi istemsiz hareketlerle batıp çıkan sülük kavanozunu bile soramamış, şiddet ve hiddet yansımalarının alevlendiği menekşe gözlerine kaçamak bir bakış atabilmişti ancak.

‘Görüşürüz Şahika, halama selam söylersin’

Koşarcasına oradan uzaklaştı Şahika, odaklanması gereken çok önemli bir randevusu vardı ve geç kalmak üzereydi.

Genellikle hafta içi ziyaretçi kabul etmezdi Bakır Teyze ama Şahika çok ısrar etmişti. Biraz da ağlamaklı ses tonuyla randevuyu kapmıştı. Bakır Teyze’nin evine vardığında nefes nefeseydi, saçları biraz yatışmış, yüzünün kırmızısı pembeye dönmüştü. Heyecanlı ve ümit doluydu, sarı çıyan meselesinin kapanmasına az kalmıştı.

Kapının önünde sabırsızlıkla bekliyordu ki kapı açıldı ve Şahika Bakır Teyze’ye sarılırken az daha sülük kavanozunu düşürüyordu. Yüzmeye çalışanların aslında telef olduğunu ama kalanların da varisleri için yeterli geleceğini söylemişti Bakır Teyze.

‘Hadi kızım’ dedi ‘başla bakalım hamuru karıştırmaya, ben şu varisleri halledeyim sonra sihirli kurabiyelerini yapmaya başlarız’

-sürecek-

önceki bölümler

cin çarpması
bakır teyze
ezik domatesin intikamı
sevgili kazak

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız