Kadınların şifresini çözdüm ben


| 14 Ocak 2009 | 8 yorum | 5178 gosterim
woman_k

Şu kadınları anlamak için ne genç yiğit delikanlılar göçüp gitti, ne mert, ne bıyığı poslar devrildi durdu da bir gıram yol kat edilemedi. Ama ben “yok öyle yağma” dedim ve nice üniversiteli tez öğrencisinin yıllarca çalışıp didinip belkide hiç bir zaman ulaşamayacağı sonuca “şıp” diye ulaştım. Kadınları anlamak ne kelime, şifrelerini çözdüm şifrelerini.

Kadınlar kedi gibidir mesela yağlı kapı bulunca hep dört ayak üzerine düştüklerini zannederler ama başları derde girdimi patilerini ardı ardına hareket ettirip dengeleri bozulmadan sıvışıp kaybolurlar. Şirinlik muskasıdır kadınlar her olayın sonunda en masum gülüşlerini sergileyip yufka yürekli biz erkekleri kandırmayı başarırlar. Şehvet doludur kimisi, erkeğini görünmez bağlarla bağlayıp soyup soğana çevirir, ne zaman ki işi biter sizinle, bir bakmışsınız yatakta bir çuval patates kalmış geriye. Ama her dem bizim kadınlarımızdır onlar ses çıkarmadan sineye çekeriz.

Endamlıdır bazısı, asildir, kuğudur. Öyle bir tepeden bakar ki erkeklere, asla ulaşılmaz gibidir. Halbuki yalnızdır yükseklerde, kimsesizdir, göçmen kuş gibi hisseder kendini göçebedir evi yurdu yoktur. Erkekler ona ulaşmak istedikçe o daha da uzatır boynunu göklere, yalnızlığını bile bile. Eğlencelidir bir kısmı kadınların gerçekten sizi de eğlendirir ama ayakları bir türlü değmez yere zaptedemezsiniz. Biraz ayağı yere değen yine bir sıçrayışta yükselir göklere eğlencenin merkezine. Sorumluluk nedir bilemez, hayat hep eğlencedir ona. Güle güle gelir, güle güle gider içi ağlayarak, ama biz yine de onları severiz.

Yaramazlık vardır ruhlarında, süt dökmüş kedinin bakışı ile şaşkın ördek yavrusu yürüyüşü arası bir durumdadırlar. Erkekleri oyalarlar yaramazlıklarıyla, esas hedeflerini gizlerler sonra bir bıkkınlık anında açığa çıkar gerçek düşünceler. Yine yaramazca sanırsınız masumca ama gerçeği anladığınızda işi işten geçmiştir bir çırpıda. Yoktan var edicidir kadınlar. “Bu dağlar, bu vadiler benim” misali sahiplenirler erkekleri. Cendere sıkışır da sıkışır bizler için, taaaa ki dağların tepe, vadilerin patika olduğunu anlayıncaya kadar. Ve saçlarını süpürge yapan kadın peşinden koşar patikada ilerleyip terkeden erkeğin. O’na ulaşınca erkek başını arkasına döndürüp bakar ve kadını kucaklayıp birlikte devam eder yürümeye patikada.

Takıntılıdır kadınlar, hep olmayanı olmuş sanırlar, ya da olacakmış gibi davranırlar. Küçücük bir pirinç tanesini büyütür de büyütür pilav ederler. Evde çıplak gezmenize takarlar, çorbadan önce tatlı yemenize, çorapları çıkarıp yere atmanıza, en yakın erkek arkadaşlarınıza, klozet kapağının açık bırakılmasına takarlar. Kendi hemcinslerine de takıktırlar çoğunlukla. Saç değişikliklerinin, sürülen yeni ojelerin ve iç gıcıklayıcı çamaşırlarının farkedilmemesine takarlar. Bazen de çok tatlıdırlar, ne derseniz yapan cinsinden. İlk başta çok hoştur bu durum çok çekicidir ama zamanla içi boşalır kos helvadan başka bişi kalmaz geride. Yine de erkek, kos helvanın arasına biraz kaymak biraz dondurma koyup yemeğe devam eder.

Anaçtır kadınların bir kısmı erkeği yavrusu gibi besler büyütür, zaten yaş farkı da vardır bir nebze tersine tersine. Gerçi bundan hoşlanan erkekler de vardır ama, erkeğin ne zaman ki aklı başına gelir, “anne ben askere gidiyorum” der ve bir daha geri dönmez. Ağlamak, işte erkeğin ciğerini eriten, böbrek taşını düşüren, gözlerini kör eden en büyük silahıdır kadınların. Biz yufka yürğimizin el verdiğince gözyaşlarını silerken kadınların sinsi bakışlarını görmezden geliriz hep, ya da göremeyiz gerçekten.

Narin, nazik kadınlar da vardır tabiki. Çıt kırıldım barbi bebek misali. Severiz böyle kadınları biblo gibidir onlar. Yanında götürürsün, ilgi odağı olursun her toplulukta ama sakın ha konuşmaya kalkmasınlar, dinlesinler yeter. Ne demişler, “söz gümüşse sükut altındır”. Biz sarışın altınları hep sevmişizdir. Ne genç yiğit delikanlılar göçüp gitti, ne mert, ne bıyığı poslar devrildi durdu bu uğurda, savulun bre kadınlar, sizi anlamak ne kelime, şifrenizi çözdüm ben sizin şifrenizi.

 

Erim Cebeci

Forumdan Yorumlar (8)

 1. FATIMA 06 Nisan 2010

  öncelikle başlığımdan yola çıkarak şunu diyeyim ki;gelecek kadınlarımızın ellerinde.neden mi?çünkü onlar çocuklarımıza bakacak ve tüm meşakkatlere onlar katlanacak.umarım bunun farkına varabilirsiniz...

 2. schildern 04 Ekim 2009

  kndinizce çözdüğünüzü sanmışsınız ınanın cogumuz bu yazdıklarınıza güldük

 3. suyagmur 02 Haziran 2009

  kadın kadındırsadece erkeklerle ilgili kısmı yoktur.kadını yeteri kadar tanımayanlar ;biraz daha hassas ve titizlikle okumalı kadını.çevrene dikkatle bak,kadın sarmış dörtbir yanını.anan,bacın,halan teyzen ve sevdiğin...dahada tanıyamadıysan ne deyimki.ha ben okumaktan çok yazarım ve kadını kadınca bilirim

 4. fatmabuse 02 Haziran 2009

  Kadınların kodlarının sadece erkeklerle ilgili olan taraflarını çözmüş olman bir tercih mi bilemiyorum ama biraz daha kadın okuman lazım diyorum ben. ))

 5. suyagmur 29 Nisan 2009

  yüreginiz fırtınalardayken kadınların şifresini çözme yorumlarınız biraz yanlı olmuş.kedi gibi dört ayak üstüne düştüklerini sanan,şirinlik muskası,yükseklerde yalnız,göçmen kuş misali,ayagı yere değmeyen,göçebe,güle güle giden ve güle güle gelen,yoktan var edici,yaramaz kadınlar;fırtınalarınız dindikten sonra size farklı gelecektir.denemenizi dilerim.sevgiyle kalın

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız