Yaşamak Zor Zanaat!


| 02 Mart 2010 | 3 yorum | 3487 gosterim

Bazen biz insanoğullarının bir şekilde sınandığını, güçlerinin, sabırlarının, olaylar karşısındaki dayanma derecelerinin ölçüldüğünü düşünüyorum. Öyle beklenmedik anlarda peş peşe öylesine olaylara gebe ki nefes aldığımız şu minicik dünya. Bir anda evet bir anda her şey altüst olabiliyor hayatımızda.

Beklenmedik bir anda bir darbe alıyoruz ve daha onun etkilerini atlatamadan , daha doğrusu ne olduğunu anlayamadan bir ikincisi, derken peşinden üçüncüsü… Sanki yolunda giden zincirin bir halkasının kopuvermesi ile diğerleri de onu izliyor. Ve bizler daha birincisinin şokunu atlatamadan  diğerleri ile yüzleşmek zorunda kalıyoruz.

Nedenler, niçinler giderek büyürken içimizde, cevapları bir o kadar küçülüyor galiba. Kim bilir belki de bulacağımız cevapların hiçbir anlamı kalmıyor elimizden kayıp gidenleri izlerken ve hiçbir şey yapamazken.

İnsan nasıl da çaresiz hissediyor kendisini, nasıl da kapana sıkışmış gibi hareketsiz kalıyor tüm duyuları. Ne konuşulanları doğru dürüst algılıyor beynimiz, ne yanımızda olup da bize destek vermek isteyenleri görüyor gözlerimiz. İçimizden hiçbir şey evet hiçbir şey yapmak gelmiyor. Geceleri yastığa başımızı koyduğumuzda uyumak ve unutmak istiyoruz içimizi acıtan her ne varsa. Öyle ki sabah uyandığımızda her şey yine eskisi gibi olsun, hiçbir şey değişmemiş olsun istiyoruz hayatımızda.

Ama nafile… o sıkıntılar, o üzüntüler, o gözyaşları hepsi bizim için. Yaşamamız , nefes alırken hayatın zorluklarını bir kez daha fark etmemiz; elimizdekilerin kıymetini bilmemiz, birde aslında ne kadar güçlü olduğumuzun farkına varmak için belki de. Çünkü o en  zor anlara kadar asla dayanamam dediğimiz olaylarla birebir yüzleştiğimizde o hiç bilmediğimiz iç gücümüz bizi ayakta tutuyor.

Evet hayat böyle bir şey işte. Biz daha hayatın tatlarını alabilmenin yollarını ararken; acılar, sıkıntılar, üzüntüler boy veriyor çiçekli tarlalarda. “Geçecek elbet, hepsi geçecek” diyerek kendimizi avuttuğumuz o masum cümleler içimizin isyanını bastırır mı bilinmez ama sabırlı olmanın, sabırla beklemenin ve her şeye rağmen pozitif düşünmeye çalışmanın tüm sıkıntıları atlatmadaki önemi çok büyük.

Güzel düşüncelerin güzellikler getirdiği, sıkıntı ve endişeleri yok edip bizleri yeniden gülümsettiği günlerin bolca olması dileğimle…

Sevgiyle kalın.
Belgin Eryavuz
18.03.2009

Forumdan Yorumlar (3)

  1. r.köksal 16 Ekim 2010

    yaşamayı başarmak gerçekten zor zanaat ne kadar haklısınız.hepimizin zor anları olmuştur zaman zaman ya çok sevdiğimiz birini kaybetmişizdir ya çok istediğimiz birşeye uzaktan bakmak zorunda kalmışızdır yada çok özlediğimiz biri için acı çekmişizdir.bunun gibi pek çok şey olabilir yaşamı zorlaştıran.bende yaşadım bir sürü güçlük her defasında minicik bir el tuttu ellerimi,minik bir yürek bana yalnız olmadığımı ve bütün güçlükleri aşabileceğimi hatırlattı.ve ben her defasında canım kızımla birlikte yaşama sarıldım ve başardım.

  2. akasya4646 14 Mart 2010

    ben bu yazıda kendimi gördüm bizim içimizde yaşayıpta anlatamadıgımız okadar çok şeyler oluyoki bizim içimizi okumuşsunuz teşekürler yazınız çok güzel olmuş

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız