Son Bir Şans


| 07 Temmuz 2010 | 4 yorum | 3691 gosterim

Herkes son bir şansı hak eder… Oldukça iddialı bir cümle farkındayım, üstelik yaşadıklarınızı şöyle bir düşününce terazinin size taraf yanının ağır bastığına inandığınız için çoğunuz buna pek katılmıyorsunuz biliyorum.

Ama son bir defa daha denemeye ve her ne olursa olsun son bir şans daha vermeye değer diyorum ben.

Kendimiz için.

Sonrasında ‘’keşke’’ yığınları arasında boğulmamak, içimizi rahatlatmak adına minicik bir adım bu sözünü ettiğim.

Daha önce yaşananların, iyi ya da kötü tam anlamıyla size ait anılarınızın güzel yanlarına bir artı daha eklemek adına. Karşınızdaki değil aslında siz hak ettiğiniz için. Yaratacağınız bu son şans sizin elinizde. Bir tek hamlenize bakıyor aslında. Yapacağınız sadece bir ‘’ merhaba’’ demek. Tüm üzüntülerinizi, tüm göz yaşlarınızı tecrübe hanenize katıp atacaksınız bu son adımı. Karşılığını görür ya da görmezsiniz önemli olan bu değil. Önemli olan o ilk adımı atmış olmanız. Olgunluğunuzun, bir şeyleri hazmetmiş olmanızın en güzel göstergesi…

Hem bilin ki bu güzel girişiminizin değeri o gün anlaşılmazsa bile, gün gelecek belki yıllar sonra ama bir gün mutlaka anlaşılacak. İşte o zaman aradan yıllar geçmiş olsa bile siz ’’ iyi ki’’ derken; o son şansı tek bir hamlede geri çevirenler varsa eğer ‘’keşke’’ diyecekler.

İçinizin huzuru yüzünüzde, gözlerinizde yansırken gülümseyecek ve kendi kendinizi kutlayacaksınız verdiğiniz o son şans için. Hele hele bir de karşılığını görmüşseniz değmeyin keyfine. Önünüze çıkan yol ayırımında kullandığınız tercihi en doğru şekliyle yapmışsınız demektir. Ama ‘’ hayır ‘’ yanıtı aldıysanız; hatta tamamen iyimser duygularla uzattığınız eliniz havada kaldıysa, çağrınız yanıtsız bırakıldıysa yine de gülümsemeyi unutmayın derim ben. Çünkü siz üzerinize düşeni fazlası ile yaptınız demektir gerisini düşünmek olmaz.

Bırakın bundan sonrasını onlar düşünsünler. Gün gelip pişmanlıkları arttığında, geceleri yastığa başlarını koyup vicdanları ile boğuştuklarında anlayacaklar sizin iyi niyetinizi. Ve aslında o son şansın ne denli kıymetli olduğunu…

Son şansı kendiniz için denediniz siz. Şimdi anılarınızın üzerini örtecek bembeyaz tülden bir örtünüz var; masum, şeffaf ve tümüyle size ait. Artık anılarınız içinizi acıtmayacak eskisi kadar, o bembeyaz tül üzerlerini örtüp saklayacak bir bir.

‘’Kendi hatalarını sahiplenmeye cesaretli ve onları onarmaya kararlı insanların sayısı ne kadar azdır.’’ Bu söz Benjamin Franklin’e ait. İşte biz kendimize bu son şansı vererek o az sayıdaki insanlar hanesine kendimizi ekleyebiliriz. Belki sadece hatalarımızı sahiplenerek, belki onları onarmaya da karar vererek. Ama mutlaka o son şansı kendimiz için kullanarak.

Sevgiyle kalın.

Belgin ERYAVUZ

14.11.2009

Forumdan Yorumlar (4)

 1. zey-nep 19 Ağustos 2010

  Aylin hanımla aynı kaderi paylaşıyoruz sanırım..nişanlımın ailesiyle ailem arasında dağlar kadar fark var ve kendisi çok iyi biri olmasına rağmen o farklılıkları bir türlü kabullenemiyorum..Onun için de bitirdim fakat kalbim ona ait..O da devam etmesi için elinden geleni yapıyo ama ilerde ya keşke?? dersem diye bitürlü adım atamıyorum..son bi kez daha denesem mi?? Akıllı ve yol gösterebilecek biri yok mu şu dünyada?

 2. zey-nep 19 Ağustos 2010

  Aylin hanımla aynı kaderi paylaşıyoruz sanırım..nişanlımın ailesiyle ailem arasında dağlar kadar fark var ve kendisi çok iyi biri olmasına rağmen o farklılıkları bir türlü kabullenemiyorum..Onun için de bitirdim fakat kalbim ona ait..O da devam etmesi için elinden geleni yapıyo ama ilerde ya keşke?? dersem diye bitürlü adım atamıyorum..son bi kez daha denesem mi?? Akıllı ve yol gösterebilecek biri yok mu şu dünyada?

 3. aylin 23 Temmuz 2010

  7 aydır nişanlıyım. çok zor bi nişanlılık geçirdim ailelerimiz ve biz çok gerildik en son söylenmesi gereken biçok şey söylendi benim nişanlıma olan güvenim sarsıldı.nişanlım çok agrasif davranıyordu ve biz bir aydır ayrıyız.fakat birbirimizi seviyoruz bunu ikimizde biliyoruz şimdi nişanlım daha sakinleşmiş ve kimseye aldırmadan sadece biraraya gelmemiz için elinden geleni yapıyor hatta ondan bu kadarını beklemediğim şeylerle geldi karşıma.bunları görmek çok güzel ama güvensizliğim hala var acabalar yaşıyorum.şimdi ben son bi şans vermelimiyim işte bunu bilmiyorum!!!!!!

 4. Azer 18 Temmuz 2010

  Oncesi okuyunca biraz tuaf ama sona doghru mantikli yazi oldughu anlashiliyor.ALLAH razi olsun

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız