Seninde Hayalin Olsun!


| 29 Aralık 2006 | 0 yorum | 2694 gosterim

Şimdi önümüzde yepyeni bir sene var, bir takım kararlar almak, bir takım şeyleri harekete geçirmek adına bundan güzel fırsat olabilir mi?

Hayal kurmak güzeldir, insanın dünyasını zenginleştirir, umut aşılar, hayata daha sıkı sarılmasını, hayattan zevk almasını sağlar. Hayal kurmak insanın düş dünyasından gerçek dünyasına uzanan kuyruklu bir yıldız gibidir. Her zaman pırıl pırıl, her zaman görkemli ve çoşkulu, kimi zaman erişilmez, kimi zaman elimizle tutabilecekmişcesine yakın…Gecenin lacivert koynunda gökyüzünde ışıl ışıl parlayan yıldızların içimize aşıladığı o tatlı sevinç nasılsa hayallerimiz de bize gerçek yaşantımızda benzer tadı verir.

Bilim adamlarının bu konudaki görüşleri de aynı paralellikte zaten. Çoğu doktor gün içinde kurulan tatlı düşlerin beynimizin daha sıkı çalışmasına katkıda bulunduğunu, algı yeteneklerimizin gelişmesine, ruh sağlığımızın korunmasına önemli bir yarar sağladığında birleşiyor. O halde ne duruyorsunuz hayal kurun özgürce! Sizinde bir hatta pek çok hayaliniz olsun her biri diğerinden tatlı…

Pozitif hayallerinizin, düşüncelerinize, sözlerinize, davranışlarınıza, alışkanlıklarınıza kısacası yaşam şeklinize yansıyacağına inanın. Üstelik bu anlamda özgürsünüz çünkü hayal kurmanın belli bir sınırı yok! Düş dünyanızı süsleyen hayalleriniz uçsuz bucaksız ve gökkuşağının tüm renklerini içinde barındıracak kadar geniş olabilir. Bu en güzel renklerden bir tanesini gerçek dünyanıza kazandırdığınızda ise mutluluğunuza diyecek yoktur, öyle değil mi?

Elbette sınır tanımadan büyük düşler kurmak, hayal gücünü sonuna kadar zorlamak çok güzel ancak elde ettiklerinizle mutlu olmayı da bilmek gerek. Sonuçta olmayacak hayallerin bizde hayal kırıklığı yaratmasına hiç meydan vermeden o anda yaşadığımız hoş duygularla idare etmesini bilmeliyiz. Tıpkı ünlü Hazine Adası romanının yazarı İskoçya’lı R.L.Stevenson’un bir cümlesinde dediği gibi “ Umutla yolculuk etmek gidilecek yere varmaktan çok daha zevklidir” sözünü unutmadan. Tıpkı gökyüzündeki yıldızları yakalayamayacağımızı bildiğimiz halde onları izlemenin, gözlerimizi kırpmadan dakikalarca takip etmenin keyfine varmak gibi…

Hemen herkesin hatta benim gibi mantıklı insanların bile küçüklü büyüklü pek çok hayali vardır ve hepimiz hayallerimizin peşinde sürüklenir gideriz yaşamın gerçekçiliği yanında, yaşama biraz tat katabilmek adına. İşte önemli olan da budur zaten. Hayalin hayal olduğunu bilmek, yani içinde gerçekleşme olasılığı olduğu kadar gerçekleşmeme olasılığının da olduğunu unutmamak. Çünkü bazen hayaller öylesine erişilmez olurlar ki…öyle olduklarını bile bile onlardan vazgeçemiyorsak ve onlar tatlı düşlerimiz arasındaki yerlerini her daim koruyorlarsa, yapacak tek şey onları sadece gülümseyerek hatırlamak olmalıdır. Hayal kırıklıklarının dünyamızı karatmasına, bizi negatif duygulara yönlendirmesine asla izin vermemeliyiz.

Kurduğunuz bir hayal yüzünden umutsuzluk baş gösteriyorsa unutun gitsin. Size hayal mi yok? Öylesine sınırsız ki bu dünya istediğinizi kurabilme özgürlüğünüz var ve korkmayın kimse size karışamaz. “O benim hayalimde neden elimden aldın” demez…

İşin en güzel yanı hayal gücünün hiç ummadığımız değişimleri gerçekleştirmemize yardımcı olmasıdır. Çünkü her şey insanın önce kendine inanmasına bağlıdır. Ama bunun için işe küçücük ve pozitif bir amaçla başlamak önemlidir, çünkü sonrasını adım adım pekiştirmek için yeterli sebebin farkına varmış olursunuz. İlk adımı atma cesareti size ikinci adımda öyle hoş bir heves aşılar ki sonrasında o amacın, o hayalin olmaması diye bir şey düşünülemez. Yani önemli olan kişinin o işe tüm yüreğiyle inanmasıdır, gerisi kendiliğinden olacaktır; tıpkı Alman edebiyatının en büyük yazarlarından birisi olan J.W.Goethe’nin herkes tarafından bilinen o meşhur sözünde dediği gibi “ Kişi bir şeye kendini adadığında Tanrı harekete geçer”.

Şimdi önümüzde yepyeni bir sene var, bir takım kararlar almak, bir takım şeyleri harekete geçirmek adına bundan güzel fırsat olabilir mi? Tek yapacağınız şey karar vermek, hayal kurmak ve yürekten inanmak, işte hepsi o kadar!

Yaşamınıza renk katmak ve güzelleştirmek adına kurduğunuz tüm hayalleri bu yeni senede birer birer yakalamanız ve ardından yepyeni hayallere yelken açmanız dileğimle…

Umudunuz ve hayalleriniz hiç bitmesin…

Belgin Eryavuz

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız