Tepkisel Aşırı Yeme Bozukluğu


| 10 Temmuz 2005 | 27 yorum | 11557 gosterim

Kısa bir zaman içinde rahatsız olana kadar, aşırı derecede yemek yemek.


Tanım

Aşırı yeme bozukluğu Bulimiya’ya benzer fakat aşırı yedikten sonra her hangi bir temizleme eylemi (kusma, müshil ilacı, aç kalma gibi) olmaz. Kişiler genelde, aşırı yeme krizleri sırasında kendilerini kontrolden çıkmış hissederler. Sonrasında suçluluk duygusu ve utanç duyguları takip eder. Aşırı yeme hastalığına sahip insanların çoğu yiyecekleri, hissetmek istemedikleri duyguları bloke etmek için kullanırlar. Bu kişiler aynı zamanda yiyecekleri günlük yaşam stresine karşı, kendilerini rahatlatmak, kendilerini uyuşturmak yada içlerindeki boşluğu doldurmak içinde kullanabilirler. Bütün Yeme Bozukluklarında olduğu gibi Tepkisel Aşırı Yeme Bozukluğu’da ciddi bir rahatsızlıktır fakat doğru yöntemlerle tedavi edilebilir.

Belirtileri

 1. Kilo alma
 2. Yemek konusunda kontrolsüz hissetmek
 3. Kendine güvenin düşük olması
 4. Depresyon
 5. Tedirginlik
 6. Kiloda azalma ve artma
 7. Sekse olan ilginin kaybolması
 8. Yiyecekleri gizlemek
 9. Suçluluk duygusu ve utanç
 10. Kendinden iğrenmek
 11. Pek çok değişik diyet denemek
 12. Kilo kaybettikleri takdirde hayatın daha güzel olacağına inanmak
 13. Gizli yeme alışkanlığı
 14. Yiyecek ikram edilen sosyal etkinliklerden kaçınmak
 15. İntihar düşünceleri

Bedensel ve Tıbbi Komplikasyonlar

 1. Şişmanlık
 2. Adet görmede dengesizlik
 3. Şeker hastalığı
 4. Yüksek tansiyon
 5. Yüksek kolestrol
 6. Osteoartrit
 7. Hareket etme kabiletinde azalma
 8. Nefes darlığı
 9. Kalp hastalıkları
 10. Karaciğer ve böbrek hastalıkları
 11. Kalp krizi ve ölüm

Nedenleri

Doktorlar tam olarak bu hastalığın neden oluştuğunu bilmemektedir. Araştırmalar aile yaklaşımı, kültürel etkenler ve genler gibi pek çok etkinin hastalığın oluşmasına yol açtığını göstermektedir.

Nedenlerden bir tanesi, modern ve ekonomik olarak gelişmiş toplumlarda medyanın genç insanlara özellikle kadınlara gönderdiği mesajlardır. Bu mesajlarda ana tema aşırı inceliğin çekici olduğudur. Modeller ve bazı ünlü kişiler gibi ince olabilmek bazı insanların sağlıklı olmayan bir kiloya inmelerini gerektirir. Bazı kişiler hem sağlıklı hemde ince olabilir fakat sorun pek çok gencin sağlıklarını yitirmeden o inceliğe ulaşmalarının mümkün olmamasıdır.

Bazı genç insanlar medyanın incelik ile ilgili mesajlarına bakarak yanlış fikirler geliştirebilirler. Örneğin, 14 yaşındaki bir genç kız, 1.60m boya sahip birinin ideal kilosunun 40 kg. olması gerektiğine inanabilir, oysa sağlıklı kilo 50kg. olmalıdır. Sonuç olarak yavaş yavaş öğünleri atlamaya başlar ve sağlıklı olmak için ihtiyacı olan besini almayı reddeder. Gittikçe zayıflar fakat kendini genede şişman hisseder. Sonunda öyle bir hale gelir ki gıdasızlıktan dolayı hastaneye kaldırılması gerekli olur.

Fakat yeme bozuklukları basitçe yemek ve incelme ile açıklanamaz, sorun bundan çok daha karmaşıktır. Yeme Bozukluğu olan kişiler ümitsizce başkaları tarafından onaylanmayı ve kabullenilmeyi arzu ederler ve bazen bu duyguları kısa vadede ince olmakta bulabilirler yada yemek yiyerek kendilerini rahatlatabilirler. Yeme bozukluğu aslında temelde vücudun açıklanmayan duygularını, kendisini ve karşılanmayan ihtiyaçlarını ifade etme şeklidir.

Tıbbi Yardım Ne zaman alınmalı?

Aşırı derecede kilo kaybı varsa yada aşırı yemek yemek ve aşırı diyet yapmak arasında gidip geliniyorsa bir doktor ile konuşmak önemli olabilir. İnkar etmek yeme bozukluklarının bir belirtisidir, dolayısıyla kişi çoğunlukla bir aile bireyinin yada arkadaşının ısrarı sonucu doktora gitmeyi kabul eder. Eğer aile bireylerinden birinde yada bir arkadaşınızda yeme bozukluğundan kuşkulanıyorsanız, bir doktora görünmesi konusunda ısrar etmelisiniz, beklemekle zaman kaybetmeyin ve sorunun kendi kendine çözümlenmesini beklemeyin.

Tedavi

Genel olarak kabul edilen bir gerçek yeme bozukluklarının tedavisinde, psikoterapist, doktor, yeme uzmanı ve hemşire gibi farklı alandan çeşitli klinisyenlerin tedaviye katılmasıdır

Çoğu hastada yeme bozukluğunun yanısıra aynı zamanda tedavi edilmesi gereken depresyon, kaygı bozukluğu ve diğer psikiyatrik sorunlarda mevcuttur.

Yeme bozukluğu, hem fiziksel hemde ruhsal olarak insanı tahrip eder, dolayısıyla bu tür rahatsızlığı olan insanların hemen doktora başvurması gerekir. Erken teşhis ve önlem almak kişinin daha çabuk iyileşmesini önemli ölçüde etkiler. Erken zamanlarda teşhis edilmeyen ve geç kalınan durumlarda yeme bozukluğu kronik bir hale gelebilir ve hastanın yaşamını tehdit edebilir.

En etkili tedavi yöntemi bir doktor ve yeme uzmanı ile birlikte psikoterapi yada psikolojik danışmanlık almaktır. Tedavi kişiye özel olarak belirlenmelidir, çünkü tedavi hastalığın şiddetine ve hastanın özel sorunlarına, ihtiyaçlarına hitap etmelidir.

Psikolojik terapi hastanın hem yeme bozukluğuna hemde hastalığın altında yatan kişisel ve kültürel psikolojik etkenlere eğilmelidir. Hastanın hem kendisiyle hemde yiyeceklerle barış içinde ve sağlıklı bir şekilde nasıl yaşayacağını öğrenmesi gerekir.

 

Çiğdem Alper, MA


Psikoterapist

İstanbul:


İlişki Psikoterapileri EnstitüsüValikonağı cad. Saroğlu apt. no:83/8


Nişantaşı – İstanbul


0212 233 70 73

İzmir:

1401 Sk. Kültür apt. no: 26/1


Alsancak – İzmir


0531 576 67 56

Forumdan Yorumlar (27)

 1. sağlıklı olmak nasıldır? 07 Şubat 2013

  bana yardım edin lütfen

 2. Zoeyy 04 Mart 2012

  Umarım uzman birisi bu forumu okuyup cevap yazıyordur çünkü ben de dahil buraya yazan herkes .ok zor bir şeyi itiraf edip kendilerinde yazma cesaretini bulduklarına göre psikolojileri ciddi bir seviyeye ulaşmış olmalı. Kendim için de aynı şeyi söyleyebilirim. 19 yaşındayım 161 boy 51 kiloyum. Evet bu kiloya gelebilmek için yıllarca sürekli diyet halindeydim. Kendimi bildim bileli diyet yapıyordum. Sonunda sınava hazırlandığım sene başarabildim. Hatta 47 ye düştüm ama diyetisyenim özel bir diyet yazıp olmam gereken kiloya çıkarttı beni. Şimdi vücudumun kaldırdığı kilodayım ama mutsuzum çünkü sürekli yalnız kaldığım zamanlarda tatlı atıştırıyorum. Sonsuz yiyorum işin artık açlık tokluk olayı kalmadı. Kendimi en son ne zaman aç hissettiğimi hatırlamıyorum. Etrafımda birileri varken yemek aklıma gelmiyor hiç ancak kendimi yalnız hissettiğim zamanlarda.. Bunun bir çaresi olmalı ancak doktora gidemem. Annemın binbir türlü sorunu var ve şımarık şımarık "anne ben öyle şımarığım ki yalnız kalmaktan hoşlanmayıp atıştırıyorum şimdi beni doktora götür bakalım" diyemem. O benim kusursuz olmamı istiyor, psikolojisi bozulmuş bir çocuğu olduğunu kabul edemez. Ne olursunuz bana bir çare bulun çıldırmak üzereyim. Sürekli kusmaktan, mutsuz olmaktan, bağırsak çalıştırıcı çaylar içip sabahları sirke içmekten acılı şeylerle metabolizmamı hızlandırmaya çalışmaktan, aynaya bakıp oramın buramın azıcık fazlalıklarına odaklanmaktan bıktım usandım. Mutfakta geçirdiğin o tatlı kaçırma dakikalarından usandım. Olmak istediğim kusursuz insan tipinden uzaklaşmaya başlamaktan usandım. Çevremdeki uzun ve güzel bacaklı kızlara imrenmekten arkadaşlarımı, incelemekten, insanları zayıflık derecelerine göre nitelendirmekten, zayıf arkadaşlarımı abur cubur yemeye teşvik edip kilo alıyor mu diye deneyen bir insan olmaya başlamamdan, KENDİMDEN usandım. Olmaya başladığım kişiden nefret ediyorum. Doktora gitmem tek çözümüm mü ?

 3. umitsiz vaka 22 Kasım 2011

  anlattacak cok seyim var ama coookta yorgunum bıktım bu durumdaan ve kendimden söz vermekten tutamaktann kusmaktan aglamaktan

 4. umitsiz vaka 22 Kasım 2011

  anlattacak cok seyim var ama coookta yorgunum bıktım bu durumdaan ve kendimden söz vermekten tutamaktann kusmaktan aglamaktan

 5. ayşe fatma 18 Ekim 2011

  merhaba, boyum 1.67 eskiden kilom 65ti. sonra spor ve diyetle 53 kiloya düşmeyi başardım. İşlerim yoğun olduğu için spora ara vermek zorunda kaldım. Kilo vermem yavaşlayınca yediğim yemeklere daha dikkat etmeye başladım. Ekmek zaten sevmezdim ama hamur işleri ve yağdan tamamen uzak duruyordum. Bu şekilde de 52 kiloya düştüm. Bir süre sonra bu katılık bana ağır geldi ve bir gün yemek yeme krizim başladı. Tok olsam bile içimden bir ses sürekli beni yemek yemeye itiyordu. Şimdi tekrar kilo almaya başladım. yemek yedikten sonra büyük pişmanlık yaşasam bile, bikaç saat sonra tekrar kendime engel olamıyorum. Böyle geçen bikaç günden sonra tekrar her şeyi kendime yasaklayıp katı diyetle eski kiloma geri dönüyorum. Şimdi tekrar yeme krizlerim başladı. 55 kilo oldum ve artacağım gibi gözüküyor. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim?

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız