Şizotipal Kişilik Bozukluğu


| 31 Mayıs 2005 | 13 yorum | 42022 gosterim

Başkaları ile ilişki kuramamak, düşünce, görünüm ve davranışlarda gariplikler.


Nedir?

Bu psikolojik hastalık kişilerin başkaları ile ilişki kurmakta sorun yaşadığını, düşünce yapılarında , görünümlerinde ve davranışlarında problem olduğunu gösterir. Konuşma sırasında alakasız konulara girebilir, kelimeleri garip şekillerde kullanabilirler. Bu kişiler genelde yakınlaşmaktan kaçınırlar, tuhaf düşünce yapıları geliştirir ve sıradışı davranırlar. Garip davranışlarına rağmen normal insanlar gibi bir işte çalışabilir, az sayıda olmakla beraber bir iki tane yakın arkadaş edinebilirlerler fakat her zaman yabancıların yanında kendilerini gergin ve huzursuz hissederler. Bu durum söz konusu kişilerin tarikat gibi gruplara katılma ihtimallerini oldukça arttırır.

Bu hastalığa sahip kişiler ciddi olarak problemli olabilir ve şizofren hastalara benzetilebilir fakat genelde orta derecede garip davranışlar gösterirler, örneğin uzaylılar-büyüler-cinler gibi sıradışı inançlara sahiptirler. Fakat bu inançları o kadar güçlüdür ki normal ilişkiler geliştirmelerine engel olur. İnsanlara karşı her zaman güvensiz ve kuşkucudurlar.

Şizotipal kişiler kendilerini terkedilmiş ve yaşamdan dışlanmış olarak hissederler. Sürekli olarak hayatın anlamsızlığı ve ne kadar boş olduğu üzerine yorumlar yaparlar. Pek çoğu kendilerini ölü olarak görür ve yok olmaktan korkarlar. Bu kişiler kendilerini bedensiz, yabancı ruhlar olduklarına inanırlar.

Şizotipal kişiler başkaları ile ilişki kurmalarının başarısızlıkla sonuçlanacağını bilirler ve insanların arasında yerleri olmadığına inanarak kendilerini toplumdan soyutlarlar Başka insanlardan gelen yorumlar yaşamı diğer insanlar gibi algılamadılarını doğrular. İnsanlar ile ilişkilerini arttıracak ve kendilerini bu ilişkiler içinde iyi hissetmelerini sağlayacak bir onayı hemen hemen hiç alamazlar. Dolayısıyla kendilerini yok olmaktan korumak için olağan üstü güçleri olduğuna inanmaya ihtiyaç duyarlar.

Belirtiler

 1. Batıl inançalara sahip olmak yada paranormal (doğa üstü, açıklanamayan) olaylarla uğraşmak;
 2. Özel güçleri olduğuna inanmak;
 3. Başkalarını sihirli güçleri ile kontrol edebileceklerine inanmak;
 4. Alakasız ve belirsiz konuşma şekli;
 5. Kuşkucu olma ve paranoid tepkiler verme;
 6. İnsanlarla ilişki kurmakta problem;
 7. Sosyal ortamlarda huzursuzluk ve gerginlik hissetme

Tedavi

Şizotipal hastalar çok ender olarak psikoloğa yada psikiyatriste tedavi olmaya gelirler. Genelde aile zoru yada başka etkenlerle terapiye başvururlar. Fakat bir kere tedaviye başladıktan sonra insan ilikilerini arttırabilmek adına genelde pozitif tepki verirler. Bu hastalar kendilerini izole etmeye çalışmazlar aksine sosyal baskılar ve başkalarının negatif yaklaşımları sonucunda insanlardan uzaklaşırlar. Dolayısıyla insanlarla iletişim kurabilecekleri ortamlarda bulunmaktan keyif alabilirler.

Kişilik hastalıklarında ilaç kullanımı hastalığın kendisini tedavi etmek için değil bazı semptomları (saldırganlık, depresyon gibi) ortadan kaldırmak için kullanılır. Dolayısıyla bazı hastalarda ilaç tedavisi uygulanabilir ama terapi her zaman daha öncelikli olarak tercih edilir. Hastalığı ilerlemiş kişilerin hastaneye yatırılması gerekebilir, böylece hasta doktorlar, hemşireler ve hastabakıcılar kanalı ile insanlarla ilişki kurarak korkularını yenmelerine yardımcı olunabilir.

Psikolog, psikiyatrist yada terapist bu kişilerin gerçek dışı inançlarına ve davranışlarına karşı daha gerçekçi alternatifler geliştirmelerinde yardımcı olabilir. Kendi garipliklerini görebilmeleri için davranışlarının video’ya çekilmesi ve gösterilmesi etkili metodlardan biridir. Ayrıca konuşma bozukluğunun çeşitli yöntemler ile giderilmesi kişinin iyileşmesinde önemli bir etkendir.

Çiğdem Alper, MA


Psikoterapist

İstanbul:


İlişki Psikoterapileri EnstitüsüValikonağı cad. Saroğlu apt. no:83/8


Nişantaşı – İstanbul


0212 233 70 73

İzmir:

1401 Sk. Kültür apt. no: 26/1


Alsancak – İzmir


0531 576 67 56

Forumdan Yorumlar (13)

 1. eflatunn 11 Şubat 2012

  benim zaten özel güçlerim var..sizler buna inanmıyorsunuz..çok septik hareketler bunlar.

 2. cicicici 22 Mayıs 2011

  aga galiba şizotipal kişilik bozuklu var bende napıcam aga akşamları uyuyamıyorm sosyal ortamda geriliyorm bazen duran eşyaları beyin gücüyle hareket ettirebiliyorm ama binaları yok edemiyorm buna ramen kendimi kurtlar vadisi kahramanı gbi hissediyorm nalet olsun bu beni şizotipal yaparmı bidegerçekten kendimde şirin durucak bi hastalık istiyorm insan keş sende başka neler var bi basın gidin a q

 3. gereksiz 20 Mart 2011

  selam öncelikle şunu belirtmek isterimki ben şuan ben isem 10 dk sonra ben bir başkası olablirim. aslında hayatta ne yapılır bilmiyorum yanımdaki insanlar gibi olmaya calıştığım için normal olabiliyorum aslında gecici olsada. ben şuan 18 yaşındayım 2 yıl önce bende hiçbişey yoktu başlamsı sınıf ortamamım olabilir ani mutluluk acı hüzün ve güclü biri kişilik oluşuyor. en yakın akraşlarımın yanında bile ne yapacağımı bilmiyor oldum artık sizden bu görüşte yardımcı olmanızı isterim.

 4. İsimsiz.... 17 Ocak 2011

  13 yaşındayım ve küçüklüğümden beri doğa üstü olan şeylere ilgim var. Bu son 2 yılda daha da arttı ve ben artık ciddi ciddi araştırmaya başladım. Çok fazla ilgimi çekiyor ama birde korkuttuğu oluyor. Belirtilerin bazıları var bazıları yok. Sosyal çevremden ve davranışlarımdan bahsedicek olursak; kibirli, ukala birisi olduğumu düşündükleri için bana yaklaşımlar herkeste farklı oluyor. Masum bir yüzümün olduğunu söyleyenler çok oldu ve sanırım bu yüzden hakkımda hiçbir bilgisi olmayan birisi benimle çok iyi iletişim kuruyor ve kısa bir süre sonra dost oluyoruz. Onun dışında insanların ordan burdan duyma şeylerle beni yargılamaları sinirimi bozuyor. Neden bilmiyorum ama muhtemelen ukala olduğum için; yakın olmadığım ne kadar kız varsa benden nefret ediyor. Bu yüzden bulunduğum ortamlarda kendimi gergin hissediyorum ama belli etmekten pek hoşlanmıyorum. Şimdi beni kötü birisi olarak düşünmeyin lütfen, okumayı düzgünce öğrendiğimden beri evimizde ilgimi çeken bütün kitapları okudum. Kuantum, psikoloji vs çok ilgimi çekiyordu. Ama bu daha farklı bir hal aldı, artık cadılığa inanmam bile mümkün sanırım. Kuantuma hipnoza vs inanıyorum.. daha doğrusu olduğunu biliyorum. Yakın birisinin kuantum konusunda gerçekten bilgili birisi, psikolojiyle ilgileniyor ve hipnoz konusunda uzman diyebilirim. Ona danışmadım çünkü.. nedenini bilmiyorum ama istemiyorum. Lanet olsun bende gerçekten sorun var mı? saat gecenin 4ü ve ben cadılık hakkında falan araştırma yaptım yine.. Facebookta yakın arkadaşlarımın bir arkadaşını buldum ve kız gerçekten bir wicca ama bunu açık açık belirtmemiş.. ateist olduğu bir gerçek ama ne önemi var ki?Ah birde bende sanırım bir ara anoreksi ya da ona benzer bir şey vardı.. daha doğrusu başlangıcı. Sonra farkettim ve kendime çekidüzen verdim. Çok zor olmadı sadece bir kaç günde düzeldim ama nerdeyse 1 ay falan ilerlemişti. 48 kilodan 40 kiloya düşmüştüm. Kendimi hep kilolu buluyorum ama gerçekten öyle. Bu konuda kimse beni anlamıyor. Ups, nerden nereye geldim. Lütfen bir cevap yazın.. :/

 5. bgdegsh 28 Ekim 2010

  doktorun biri benisırf bu yüzden 25 gün hastanede yatırdı.şizopital bozukluk muş bir yabancıyla hemen yakınlaşılırmı.?ben öyle güçlerim var diyede iddaa etmedim. hastalığımı bile söylemedi hala görüntüler ve sesler duymaya devam ediyorum.

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız