Obsesif-Kompulsif Bozukluk


| 31 Mayıs 2005 | 775 yorum | 13509 gosterim

Kontrol edilemeyen ama sürekli tekrar edilen mantıksız alışkanlıklar ve huylar


Nedir?

Bu psikolojik hastalığa sahip kişiler kontrol edemedikleri ama sürekli tekrar ettikleri alışkanlıklar ve huylar geliştirirler. Çoğu kez bu zararsız ama garip huylar kişinin kafasındaki yoğun karışık duygularını kontrol edebilme ve düzenleme amacı ile başlar. Tekrar eden davranışlar ve düşünceler kişi için büyük bir endişe ve mutsuzluk kaynağı olmaya başladığı zaman ve kişinin normal yaşamını belirgin bir şekilde aksatmaya başladığında hastalık ortaya çıkar. Her ne kadar Obsesif-Kompulsif bozukluğa sahip hastalar sahip oldukları bu düşüncelerin, dürtülerin ve ihtiyaçların hiç bir mantıklı sebebi olmadığını bilseler ve durdurmaya çalışsalar bile kontrolleri olmadığını hissederler

Yaygın saplantılar aşağıda verilmiştir

 1. Bulaşıcı hastalıklar ve mikroplardır, kişi tokalaşmak ile hastalık kapmaktan korkar.
 2. Sürekli endişe etmektir, örneğin ocağı açık unutmak, ütüyü üzerinde bırakmak, kapıyı kitlemeyi unutmak gibi.
 3. Aşırı düzen ve temizlik, örneğin kişi her gün evin her tarafının tozlarını alır ve eğer bir yer eksik kalırsa büyük bir sıkıntı ve rahatsızlık yaşar
 4. Zarar verilmesi, örneğin sürekli olarak birisinin çocuğuna zarar vereceğinden korkmak
 5. Seks. Sürekli zihinde belli seks görüntülerinin yer alması sonucu kişinin bu düşüncelerin dışarı yansımasından korkması.

Sürekli olarak bu tür endişe ve korkuları kafasından uzaklaştırmaya, umursamamaya yada bastırmaya çalışırken kişi zorunlu olarak yaptığı alışkanlıklar geliştirir. Hastalık kapmaktan korkan bir kadın ellerini günde yüzlerce defa yıkamaya başlar. İş yerinde seks ile ilgili bir lafın ağzından kaçmasından korkan bir adam sayısız defa 100’den geriye saymaya başlayabilir. Belirtiler stresli zamanlarda daha da kötüleşir.

Belirtiler

 1. Sürekli istenmeyen düşüncelerin, görüntülerin, dürtülerin, kuşkuların ve fikirlerin kişinin zihnini meşgul etmesi. Çoğunlukla bu düşüncelerin temizlik, hastalıklar ve mikroplar, güvenlik ve seks ile ilgili olması.
 2. Karşı konulmaz bir şekilde sürekli el yıkamak, saç çekmek, temizlik yapmak, ortalık düzenlemek, kontrol etmek gibi mantığı olmayan davranışları tekrarlamak yada saymak, dua etmek, kelimeleri sessizce tekrar etmek, hesap yapmak gibi zihinsel aktiviteler yapmak

Tedavisi

İnsanların kendilerini bu hastalık ile tanımlıyor olması tedavinin çözümünü zorlaştırmaktadır. Tedavinin başarılı olabilmesi için kişinin kökleşmiş davranış şekline, yaklaşımlarına, bakış açılarına, ilişki yapılarına ve kapasitelerine değinilmesi gerekir. Genelde OKB psikoterapi ile çözümlenebilmesine rağmen, uzun zaman içinde yerleşmiş olan bu duygu, düşünce ve davranış alışkanlıklarını değiştirmek yoğun ve sürekli tekrarlanan bir tedavi ve öğrenme süreci gerektirir.

Araştırmalar gösteriyor ki tedavi uygulandığı zaman ise hastalığın iyileşme süreci hızlanıyor.  Özellikle kişi tedaviye gönüllü olarak geliyorsa, iyileşmek için çaba sarfediyorsa ve problemlerinin sorumluluğunu üstleniyorsa hastalığın iyileşmesi daha hızlı oluyor. Ama diğer tarafta kişi sorunlarının başkalarından yada çevresinden kaynaklandığına inanıyorsa, sorumluluğunu üstlenmeyi reddediyorsa ve problemlerini çözemeyecek kadar güçsüz ve zayıf olduğunu iddia ediyorsa iyileşme süreci biraz daha uzun zaman alıyor.

Çiğdem Alper, MA


Psikoterapist

İstanbul:


İlişki Psikoterapileri EnstitüsüValikonağı cad. Saroğlu apt. no:83/8


Nişantaşı – İstanbul


0212 233 70 73

İzmir:

1401 Sk. Kültür apt. no: 26/1


Alsancak – İzmir


0531 576 67 56

Forumdan Yorumlar (775)

 1. lucas 04 Ocak 2013

  Selamlar)) Birde arkadaşlar korkmayın!zaten siz çok korktuğunuz için şeytan sizinle oynuyor!tamam birilerin sanki nasıl korkmayayım dediğini duyar gibiyim...haklısınız cehenme kafir olarak gitmek.yada elindeki mikrobun ona çok büyük zararlar verecegini düşünmek...vs korkmayın çünkü diğer yazılarımda açıkladım şeytandan geliyo vs....

  şimdi korkunca neler oluyor şuurunuz kapanıyor,mantık zincirini kuramıyorsunuz mesela kendimden örnek vereyim! çok önemli bir şeyimi kaybettiğimde kendimi kaybediyorum,korkuyorum ya kaybolduysa?eyvah diyorum deli gibi sağa sola bakıyorum ve bulamıyorum belli bir zaman sonra çok kolay bir yerden çıkıyor!

  oysaki korkmayıp sakin olup düşünsem nereye koyduğumu!!ne olurdu?yani.....vucudumada yazık hemen panik alarmı veriyor!!))

  sizden ricam,lütfen korkmayın,sakin olun internetde bir yazı buldum korku ile alakalı okuyun sonra tekrar düşünün! inanın korkmazsanız daha sağlıklı düşünürsünüz!!!

  Ümit dolu olun!!!

  Korkak insan, hayâl, vehim ve zanların esiri olup her şeyden korkar.

  Korkak insanların can, mal ve namusları dâima tehlikededir.

  Korkak insan hayatta başarılı olamaz. Hakkını koruyamaz ve karşısına çıkacak engellere, güçlüklere karşı koyamaz.Korkak olan kimse, ailesine ve akrabasına karşı gayretsizlik ve hamiyetsizlik gösterir. Onları koruyamaz.

  Korkak zillete ve zulme boyun eğer. Kötülüğü işleyeni görünce susar.

  Cesur insanları Tanrıya yaklaştıran güç, korkak insanları iblisin oyuncağı yapar

  Ölmekten korkanlar yaşamaya cesaret edemez.

  -Korkaklık, bir insanda var olması gereken insani değerleri yok ederek, onu ruhsuz, bedeninin esiri ve nefsinin istek ve arzularına göre hareket eden başka bir mahlukata dönüştürür.

  En masum, en mantıklı korku bile cesur olmamak için sebep sayılmaz. Unutulmamalıdır ki cesaretin mükafat galibiyet, korkaklığın cezası mağlubiyettir.

  Cesur bir er korkak bir orduyu durdurabilir. Ama korkak bir ordu cesur bir eri durduramaz.

  Korku dağlarını aşmasını biliyorsan, denizleri yürüyerek geçme cesaretini mutlaka gösterirsin

  Cesareti yargılayanlar korkaklığa hükmedemez. Çünkü tarih cesur insanları yüceltir, Fakat korkakları asla affetmez.

  Tarih kahramanlar için destan, korkaklar için tiyatrodan başka bir şey değildir. Bu perspektiften hareketle tarih cesur insanları kahraman, kararsızları zavallı, korkakları hain diye kaydeder. Yani korkaklıkla ihanet hain olmak için eş anlamlıdır.

  cesaretin düşmanında korku yaratmalı, fakat korkuların düşmanı asla cesaretlendirmemelidir.

  Cesur insanların gölgesi, korkak insanların varlığından daha güvenlidir.

  “Ya Rabbi, acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten ve her çeşit hastalıktan sana sığınırım!”

  “Cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık ise ölüme götürür.” - Yavuz Sultan Selim

  Ey Üstün İNSAN!

  Geçmişinde ve bugününde olduğu gibi, geleceğinde de düşmanın tarafından cesaret ve korkaklık duygularıyla yüzleşmek zorunda bırakılacaksın.Cesaretle yüzleşmekten korkma fakat korkuyla yüzleşirken cesur ol. Çünkü cesaret bir mabet, korku onun dışındaki dünyadır.

 2. pehlione 30 Haziran 2012

  Belikde dünya tarihinde en ağır obsesyon tecrubesi olan birisi olarak tecrube ve bu olayı algılamam şudur ;

  Siz zaten iyisiniz beynimizde bizi sıkıntıya düşüren negatif şeyler ( şeytan) bizimle dalga geçiyor bizi sıkıntıya düşürmek için herşeyi yapiyor sizin kurtulmaya çalışmanız benim teorimde algılamamda bu obsesyona destek vermek oluyor ..Siz zaten iyisiniz kurtulmaya çalışmak demek o şeytanca ;

  - ''aa ben bunu sıkıntıya düşürdüm kurtulmaya çalışıyor ''

  der,Maksat iyi olduğunuzu görmeniz ama şuda var ' siz ben iyim diye düşünürken şeytan der ki

  -'aa ben bunu sıkıntıya düşürdüm iyi olmaya çalışıyor''diye düşündürür SİZİN DÜŞÜNMENİZ GEREKEN BUDA DEĞİL YAPMANIZ GEREKEN BUDA DEĞİL ! ASLINDA YAPMANIZ GEREKEN BİRŞEY YOK SİZ ZATEN İYİSİNİZ ..İYİ OLDUĞUNUZU KENDİNİZİ TATMİN ANLAMINDA DEĞİLDE KENDİNİZİ GERÇEKLİKLE GÖRMENİZ LAZIM..

  Hayat çok güzel sizinle oyun oynayan o düşünce sizin hep ters düşüncenizde düşündürüyor

  Bu bence normal birşey çünkü çok özgür bir beynimiz var .Her şeyi düşündürür..

  DİNİ OBSESYON KONUSUNDA DÜŞÜNCELERİM ŞUDUR ;

  Dini obsesyonların çaresi olarak bilgili olmaktan ve geleneksel dinin yerine Kitab-i din ile hareket etmek gerekir burada islam açısından konuşuyor isek..Günümüz 2012 Türkiyesinde öyle bir din anlatımları ,öyle din öğrenme adı altında kitaplar varki ,insanların bırakın obsesyonlu olmalarını ruh hastalıkları hastanelerine düşmüyorlar ( düşenlerde vardır)  Mantıklı düşünüp dini islam açısından konuşursak kitabi anlayıp gereksiz kutsaliyetçiliğin önüne geçmeliyiz bu gereksiz kutsaliyetçilik bizi obsesyon ve takıntılara sürüklüyor..Hemen hemen hepimiz gereksiz kutsaliyetçiliğin neden olduğu takıntı,obsesyon..vs şeytanın her türlü hilesi ..vs yüzünden bu süperötesi evreni varoluşumuzu doğayı algılarımızı sağlıklı şekilde kullanamıyoruz hayatımızı mahvediyoruz .Gereksiz boş aptalca şeylerin yüzünden böyle insani varlığımızı aptalca bir şekilde kullanıyoruz.Bunun önüne geçmemiz lazım ama bu gereksiz kutsaliyetçilik öyle bir içimiize işlemiş ki bizim değer yargılarımız olmuş durumda .neredeyse, bu gereksiz obsesif kutsaliyetçilğin önüne geçmek kimimiz için bütün kişiliğini değiştirmesi anlamına gelebilir.

  Ve şunu demek istiyorum ;

  Eğer eroin kokain veya alkol bağımlısı olursak bunun tedavileri mevcut hastanelerde tedavileri var fakat bir din ile afyonlanırsak bunun hiçbir yerde tedavisi yok ..Benim herhangi bir siyasi görüşüm herhangi bir mezhep filan bağlantım yok sadece tecrubelerim ile ve okuduklarım kadarı ile kendimi ifade etmeye çalışıyorum..Dediğim gibi bu konuda dünyada belkide en ağız dini mantıksız obsesif .. filan ne derseniz tecrubeli birisi olarak diyorum ki ; Televizyonlarda ve o din öğretme adı altında kitapların hemen hemen çoğu afyon ; bunu yazarken çoğunuz bana içinizden küfür edebilir ; dediğim gibi obsesif din anlayışı değer yargılarımız haline dönüşüyor ben sadece tecrubelerimizi yazıyorum ..

  Kuran bir yönden benim için insanın bütün obsesif düşünce sınırlarını aşıp gerçek özgürlüğe kavuşturmayı ifade ediyor ama (((((((MAALESEF))) böyle ortamda tvlerde gazete köşelerinde kuran ile ilgili yazı hadis ile ilgili yazı gördüğümde çok az yazar hariç içime sıkıntı geliyor ,kerametistik hikayeler ...insanı sınırlayan löleliği ve itaatçiliği itaat kültürünü subliminal (farkında olmadan gizlice) olarak beynimize sokuluyor..Ama önceden bu obsesyonları kendimde daha ağır yaşadığımı düşündüğüm zamanlarda en ilgimi çeken yazılar bu aptalca dini afyoni yazılar oluyordu ..Şimdi çok şüfür diyorum...Hayatın kendisi dünya mücadelesi Kurani din insanların tapınak dininin halina gelmiş

  Her zaman değer yargılarımızı eleştirelim..  Ayrıntılı soru sormak isteyen mail adresime mail atabilir belkide dünyada en ağır obsesyon tecrubesi olan birisi olarak kendimce tecrubelerimi aktarabilirim..

  ufuk765@hotmail.com

 3. Princes 29 Haziran 2012

  selam arkadaşlar.. ben OBS hastalığından çocukluğumdan bu yana çekiyorum.sanıyorum ki bu bende genetik olarak bulunmakda.23 yaşımda öğrendim OBS olduğumu. bu zamana kadar neler çekdiyimi kimse hayal edemez. Ne yazık ki ben bir azeriİ vatandaşıyım. Türkiyeden farklı olarak benim ulkemde doktorlar bu hastalığın ne olduğunu pek iyi anlamıyorlar. Bende kitap takıntısı daha büyükdü Universiteye çok yüksek puanla kabul edildim ama ne olduysa ondan sonra oldu. hayatımı düzene sokamıyordum.kafamda surekli mantıksız duşunceler vardı ve ben insanlarla doğru durust iletişim kurmakda zorlanıyordum.. 2 ci kursun sonunda bi psikoterapiste gorundum tüm sorunlarımı ona anlattım ama o epilepsi dedi ve ben 2 yıl hep iyileşmek umidiyle muayine olundum. ama durumum sonda yine kötü... sonra başka bir doktora gittim .o da öyle bi ilaç yazdı ki 1 hafta gece uyuyamadım. Azerbaycan boyle bir ulke işte.... doktorlar para için insanların hayatını mahv ediyorlar....Ne bilsinler OKB hastalığının ne olduğunu.. sonda bir klinikaya İrandan doktor davet etmişdiler .. o doktor 2 cümleyle benim hastalığımı anladı.. şimdi muayineye yeni başladım ama kendimi çok iyi hissediyorum.. eminim ki çok kısa bi sure içinde bu hastalıkdan kurtulacam..

 4. FURKAN 08 Mart 2012

  arkadaşlar bu hastalıkların çaresi risale-i nurda.on üçüncü lem´a yı okuyan kişi bu hastalıklardan Allah´ın izni ile şifa bulur...

 5. serkan999999999 07 Mart 2012

  bir de dini okb si olan insan kendini de küfür edebilir içten aslında kendine küfür etme olayıda seytandandır cünkü bu küfürü söyle yaptırır dikkat ederseniz cogumuzda aynı seyler cünkü seytanın adımları aynı KENDİNE KÜFÜR ETME mevzusu baya küfür seslerine mahruz kalan ruh a seytan der ki nefsiyle biirlikte sen .... bölesin sen adisin gibisinden dinleyen ruh sesleri buna katılır ne kadar alınır orasını bilemem yinede ben degilim bu seytan yada nefsim nefsimin seytanın vesvesesi benim ilgilendirmez ALLAH beni dilimden mesul tutuyor gerisinden affına sıgınırım demeliyiz

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız