Antisosyal Kişilik Bozukluğu


| 31 Mayıs 2005 | 59 yorum | 3390 gosterim

Bireyin başkalarının haklarına ve kurallarına sürekli olarak saygısızlık etmesi, saldırıda bulunması


Nedir?

Bireyin başkalarının haklarına ve kurallarına sürekli olarak saygısızlık etmesi, saldırıda bulunması ve buna bağlı olarak gelişen davranışlara verilen isimdir. Genelde erkekler arasında daha fazla görülür. Pek çok araştırmacı antisosyal kişilik bozukluğunu ve sosyopat kişiliğini aynı anlamda kullanırlar, aralarında ki fark bütün sosyopatların antisosyal kişiliği olduğu, fakat her antisosyal kişinin sosyopat olmayacağı gerçeğidir. Araştırmalar bu hastalığın temelinde genetik etkenler olduğunu göstermektedir. Fakat aynı zamanda sürekli uyuşturucu kullanımı ve kötü aile ortamı (karışık, ihmalkar, sert ve saldırgan aileler) bu hastalığın oluşması riskini arttırmaktadır.

Antisosyal kişilik bozukluğu insanlara bağlanma konusunda başarısızlık yaşamak demektir. Başka insanlar sadece sağladıkları fayda için gereklidir. Antisosyal kişiler genelde hastalıkları olduğuna inanmaz ve sorunun ya başka insanların kendisini kabul etmeyi becerememelerinde yada başkalarının özgürlüğünü kıstılamayı istiyor olmalarında yatar.

Sadece kendilerine inanırlar ve çevrelerinde zarar verecek yada küçümseyecek kimse olmadığında en rahat hissederler. Dünyayı tehlike ve hayal kırıklığı ile dolu bir yer olarak görürler. Dolayısıyla sürekli kötü niyetli ve acımasız insanların kendisini kullanmasına, suistimal etmesine ve elindeki her şeyi alıp yoksun bırakmasına karşı korunmak zorunda hisseder. Diğer insanları hep kontrol etmeye çalışan ve zarar vermek isteyen varlıklar olarak görür. Antisosyal kişilik bozukluğu olan insanlar başka insanların elinde ki gücü alması gerektiğine inanır böylece hiç kimse bu gücü kendisine zarar vermek için kullanamaz. Diğer taraftan yönetici olmayan yada kontrol etmeyen insanları kullanılmaya açık, zayıf ve savunmasız olarak düşünürler.

Eğer antisosyal kişilik problemleriniz varsa başkaları sizi duygusal olarak soğuk ve duyarsız olarak görürler. Belki cazibeli görünebilirsiniz ama insanlar sizin bencil ve hesapçı olduğunuzu, içten olmadığınızı düşünürler. Ek olarak siz başka insanlara sadece size verdikleri yada kazandırdıkları için değer verirsiniz. Yaşamak için başkalarını manipüle etmek, aldatmak ve gereken her şeyi yapmak sizin için çok normaldir. Sonuç olarak antisosyal kişiler şüpheli ve hatta kanunlara aykırı davranışlarda bulunurlar, çünkü kuralların kendileri için geçerli olmadığına inanırlar.

Antisosyal kişiler genelde diğer insanları tehditlerle yada saldırgan yaklaşımlarla korkuturlar. Bağımsız olmaları kendilerine aşırı güven duymalarından ziyade başkalarına güvensizlikten kaynaklanır. Her hangi bir baskı, otorite karşısında (patron, polis yada benzeri kişiler) yada finansal problemler (vergi yada borçlar) karşısında öfkelenirler. Genelde başkalarına verdikleri zarar karşısında duygusuz ve umursamazdırlar. Bu acımasızlık insanlarla ve hatta sevdiklerini söyledikleri kişilerle olan ilişkilerinde bile esası oluşturur.

Eğer antisosyal kişiliğiniz var ise zayıf olmaktan yada kurban olmaktan korkuyor olabilirsiniz. Dolayısıyla çevrenizdeki kişilere üstünlüğünüzü ıspatlama ihtiyacı duyarsınız. Sizi kullandığını düşündüğünüz ve hatta sömürdüğüne inandığınız bir insana karşı kendinizi korumak için zalim ve insafsız olursunuz. İlişkilerinizde sadık kalmak, duyarlı olmak ve dürüst olmak konusunda zorluk yaşarsınız. Bu kişiler genelde dikkatsiz ve atılgandır; örneğin tehlikeli araba kullanmak gibi riskli işlere girişirler. Umursamazlığın bir sebebi içindeki boşluk hissini yok edebilmek için heyecan ve adrenalin arttırıcı aktivitelere ihtiyaç duyuyor olmasıdır.

Belirtiler

 1. Düşünmeden ani hareketler ve doğabilecek sonuçlara karşı umursamazlık
 2. Kişisel çıkar yada zevk için yalan söyleme, aldatma ve kanunsuz işler yapmak
 3. Başkalarının duygularını umursamamak, empati yapmamak
 4. Sinirlilik, saldırganlık ve şiddet uygulamak
 5. Güvenlik yada sorumluluk üstlenmek gibi konulara tamamiyle kayıtsız kalmak
 6. Acıma duygusunun olmaması

Tedavisi

Antisosyal kişilik bozukluğu olan kişiler genelde çevrelerinde ki kişilerin zoru ile psikologa yada psikiyatriste gelirler. Eğer kişi sorunlarının nedenini başkalarında görmeye devam ederse ve sorumluluk almayı reddederse tedavinin süresi uzayabilir. Kişilik hastalıklarının erken yaşlarda gelişiyor olması ve insanların kendilerini bu hastalık ile tanımlıyor olması tedavinin çözümünü zorlaştırmaktadır. Tedavinin başarılı olabilmesi için kökleşmiş davranış şekillerine, yaklaşımlara, bakış açılarına, ilişki yapılarına ve kişinin kapasitesine bakılması gerekir.

Bu hastalarda dikkat edilmesi gereken en önemli etken uyuşturucu ve alkol kullanımıdır. Bazı durumlarda madde bağımlılığı ve kullanımı kişilerin antisosyal davranışlar geliştirmelerinde temel etken olabilir. Bu durumda kişinin madde bağımlılığını bırakması kişinin iyileşmesinde önemli bir adım olabilir.

Antisosyal davranış bozukluğunda kullanılabilecek her hangi bir ilaç bulunmamaktadır. Fakat bazı semptomlar ve davranışlar için doktor gözetiminde ilaç kullanımı önerilebilir. Örneğin saldırgan davranışlar için antidepresan kullanımı gibi. Fakat hatırlatmak gerek, antisosyal kişiler ilaç kullanımına sıcak bakmayabilir ve ilaç almayı reddedebilirler.

Çiğdem Alper, MA


Psikoterapist

İstanbul:


İlişki Psikoterapileri EnstitüsüValikonağı cad. Saroğlu apt. no:83/8


Nişantaşı – İstanbul


0212 233 70 73

İzmir:

1401 Sk. Kültür apt. no: 26/1


Alsancak – İzmir


0531 576 67 56

Forumdan Yorumlar (59)

 1. TANRI 05 Mart 2012

  Hiçbiriniz antisosyal veya sosyopat görmemişsiniz. Cehenneminizde yanın!!!!!hadi!!!!!!!! kahrolası kaybedenler

 2. Mehmet Nizamoğlu 19 Aralık 2011

  ben 22 yaşında bir erkeğim.5 yada 6 yıldan beri uyuşturucu ve alkol kullanıyorum bir fiil.Önceleri bundan zevk alıyordum.ama şimdi kendimi tatmin edecek zevkler dışında hayattan hiç bir şeyden zevk alamıyorum.toplum iiçine girdiğimde insanların bana çok baktıklarını düşünerek rahatsız oluyorum.irtibata geçtğimde kendimi konuşmaya mecburmuş gibi hissediyorum.arkadaş ortamında ise samimi olmak isterken hepbi fire verip kırıcı olabiliyorum.ama niyetim hep samimi normal olmakken ya ortamda konuşulanları bana söyleniyomuş gibi hissediyorum.bana yardımcı olun tavsiyelerinizi bekliyorum.LÜTFEN!!!

 3. m 11 Ekim 2011

  antisosyal olmak bir kişilik bozukluğu olmamalı diye düşünüom. hahahhahahhaaçıkçası bir iki yorumu okudum. psikoterapistlere, psikiyatristlere, psikologlara, psikoloji öğr. acıdım mı desem bilemedim. sinirlerim bozuldu bir iki yorumdan. ohaaaaaaaaaaaaa.. benim sinirlerim bozulur valla dinlemekten vurasım gelir kovasım da gelir.. hayır karşim ne demeye her probleminizi buraya yazıonuz? antisosyal değil başka bişesinizse aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 4. yasar özdemir 04 Eylül 2011

  ben 39 yasim dayim esimle görücü üsülü evlendik kendikendine konusuyo iftiralar atiyo yalan konusuyo babasina sormadan bir is yapamiyo ilk evlendigimiz zamanlarda söylüyordum biz bir aileyiz ayaklarimizin üstünde durmaya yani ikimiz calisalim tabiki bazi durumlari babana sorariz 2 tane cocugumuz suan her günüm strest almanyada yasiyoruz ben emes hastasiyim eve geldigim zaman bugün ne ile karsilacagim diye strestte giriyorum sakin konumuyo devamli bariyo küfür ediyo.

 5. nutz çatlak tatz 02 Eylül 2011

  ne manyaksınız la siz kendiniz yazıp kendiniz k-okuyorsunuz depresyonik ibneler her depresyona giren buraya yazmış burda melek kamçısı yok doktora gidin orospu uşakları

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız