Stresin Yönetilmesi


| 05 Şubat 2009 | 39 yorum | 1993 gosterim
Stress_k

Herkes zaman zaman aşırı öfke, nefret, kıskançlık, korku, şüphe, panik gibi duygularla karşılaşır. Öyle zamanlar olur ki duygularınız sizi adeta ele geçirir.


Ve bu dönemlerde kontrolünüzü yitirmemek, zayıf düşmemek yada yaşantınızı normal olarak sürdürebilmek için duygularınızı durdurmaya, değiştirmeye yada bastırmaya çalışırsınız; çünkü dış dünyaya karşı kontrolünüzü yitirmek ve zayıf düşmek istemezsiniz. Sorun duygularınızı ne kadar bastırmaya yada değiştirmeye çalışırsanız çalışın, sizi etkisi altına almaya devam edecektir. Duyguları durdurmaya çalışmak işe yaramayacaktır.

Her insan gibi sizde hayatınızda stres ve acı veren duygular ile baş etmek zorundasınız. Bazen yoğun duygular karşısında kendinizi çaresiz hissedebilir ve sağlıksız yöntemler ile kendinize çözüm bulmaya çalışabilirsiniz. Aşırı derecede acı veren duyguların etkisiyle mantıklı düşünmeniz ve sağlıklı çözümler üretmeniz oldukça zordur, nitekim bir çok insan gibi sizde aşağıdaki yöntemlerden birini kullanıyor ama istemeden sorunlarınızı daha kötüleştiriyor olabilirsiniz. Aşağıda insanların aşırı stress altındayken başvurduğu bazı yöntemler listelenmiştir. Kendi stresiniz ile başetmeye çalışırken başvurduğunuz yöntemleri farkedin.

1. Geçmişte olanları düşünerek fazlasıyla zaman harcıyorsunuz

2. Gelecekte olabileceklerden endişe ederek huzursuz oluyorsunuz.

3. Sıkıldığınız için insanlardan uzaklaşmayı tercih ediyorsunuz.

4. İçinizdeki sıkıntıdan dolayı insanlara gerektiğinden daha çok öfkeleniyorsunuz.

5. Sigara, alkol, ilaç yada diğer maddeler ile kendinizi rahatlatmaya çalışıyorsunuz.

6. Güvenli olmayan cinsel ilişkiler içine giriyorsunuz, örneğin hiç tanımadığınız insanlar ile olmak gibi yada sürekli korunmasız cinsel ilişkiye girmek gibi.

7. Sosyal toplantılar, egzersiz, sanat ve müzik gibi keyif veren aktivitelerden uzak duruyorsunuz ve kendinizi iyi hissettirecek davranışlardan kaçınıyorsunuz

8. Problemlerinizin nedenleri ile yüzleşmekten kaçınıyorsunuz, örneğin sağlıksız yada mutsuz olduğunuz bir ilişki içinde olmaya devam ediyorsunuz.

9. Hiç yemek yemeyerek, çok yiyerek yada kusarak, kendinizi yiyecekler ile kontrol etmeye yada cezalandırmaya çalışıyorsunuz.

10. İntiharı düşünüyorsunuz yada aşırı riskli davranışlar içine giriyorsunuz, örneğin alkollüyken çok hızlı araba kullanıyorsunuz.

11. Saçlarınızı çekerek, tırnaklarınızı yiyerek, kendinizi keserek, yakarak, yolarak, yada benzeri şekillerde vücudunuza zarar veriyorsunuz

12. Mutsuzluğunuzu kabullenip, tatmin olmadığınız, keyif almadığınız, sıkıntılı bir yaşam yaşıyorsunuz.

Değiştirmeyi dilediğiniz sağlıksız davranışları not edin
1.
2.
3.
4.

Bütün bu durumla baş etmenizi sağlayan yöntemler kısa bir süreliğine sizi rahatlatsa bile uzun vadede size çok daha kötü hissettiren duygulara yol açacaktır. Aşağıdaki çizelgede bu yöntemlerin size bedelini bulabilirsiniz.

Zarar Veren Yöntemler

• Geçmişte olanları düşünerek fazlasıyla zaman harcıyorsunuz
o Yaşamınızın içinde olan güzellikleri kaçırabilirsiniz ve daha sonra bunun için pişmanlık duyabilirsiniz,

o Geçmiş konusunda depresyon yaşayabilirsiniz

• Gelecekte olabileceklerden endişe ederek huzursuz oluyorsunuz.

o Şu anda karşınıza çıkan olumlu gelişmeleri farketmeyebilirsiniz,

o Gelecek hakkında anksiyete, korku, endişe, huzursuzluk sorunu yaşayabilirsiniz

• Sıkıldığınız için insanlardan uzaklaşmayı tercih ediyorsunuz.

o Kendi başınıza daha çok zaman geçirdiğiniz için daha çok depresyonda hissedersiniz,

o Sosyalleşme becerilerinizi yitirebilirsiniz

• İçinizdeki sıkıntıdan dolayı insanları kontrol etmeye çalışıyorsunuz yada onlara gerektiğinden daha çok öfkeleniyorsunuz.

o Arkadaşlarınızı, sevgilinizi, ailenizden insanları kaybedebilirsiniz yada insanlar sizden uzak durmayı isteyebilir,

o İnsanları üzdüğünüz için kendinizi kötü hissedebilirsiniz,

o Yalnızlık duygusunu yaşayabilirsiniz

• Sigara, alkol, ilaç yada diğer maddeler ile kendinizi rahatlatmaya çalışıyorsunuz.

o Bağımlılık geliştirebilirsiniz,

o Para kaybedebilirsiniz,

o İşyerinde problemler yaşayabilirsiniz,

o Polise şikayet edilebilirsiniz,

o İlişkiniz zarar görebilir

o Sağlık sorunları yaşayabilirsiniz

• Güvenli olmayan cinsel ilişkiler içine giriyorsunuz, örneğin hiç tanımadığınız insanlar ile olmak gibi yada sürekli korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmek gibi.

o Cinsellik yolu ile geçen hastalık kapabilirsiniz,

o Hamilelik yaşayabilirsiniz

o Utanç, suçluluk duygusu, depresyon

• Sosyal toplantılar, egzersizler yada sanat ve müzik gibi keyif veren aktivitelerden uzak duruyorsunuz ve kendinizi iyi hissettirecek davranışlardan kaçınıyorsunuz
o Keyifsizlik, tatminsizlik,

o Egzersiz eksikliği,

o Utanç, suçluluk duygusu, depresyon

o Kendinizi izole etmeniz

• Problemlerinizin nedenleri ile yüzleşmekten kaçınıyosunuz, örneğin sağlıksız yada yürümeyen bir ilişki içinde olmaya devam ediyorsunuz.

o Size zarar veren ilişkilere katlanmak zorunda kalabilirsiniz,

o Sürekli insanlar için bir şey yapmaktan dolayı tükenebilirsiniz,

o Kendi ihtiyaçlarınız karşılanmayabilir,

o Depresyon

• Hiç yemek yemeyerek, çok yiyerek yada kusarak, kendinizi yiyecekler ile kontrol etmeye yada cezalandırmaya çalışıyorsunuz.

o Aşırı kilo kaybederek yada kilo alarak metabolizmanıza zarar verebilirsiniz,

o Anoreksiya, bulimiya gibi yeme bozuklukları geliştirebilirsiniz,

o Tıbbi müdahale gerekebilir,

o Utanç, suçluluk duygusu, depresyon

• İntiharı düşünüyorsunuz yada aşırı riskli davranışlar içine giriyorsunuz, örneğin alkollüyken çok hızlı araba kullanıyorsunuz.

o Ölüm ihtimali,

o Hastaneye yatırılabilirsiniz,
o Uzun vadeli sağlık sorunları,

o Utanç, suçluluk duygusu, depresyon

• Saçlarınızı çekerek, tırnaklarınızı yiyerek, kendinizi keserek, yakarak, yolarak, yada benzeri şekillerde vücudunuza zarar veriyorsunuz

o Ölüm ihtimali,

o Enfeksiyon,

o İz kalma yada sakat kalma ihtimali,

o Fiziksel acı

o Utanç, suçluluk duygusu, depresyon

• Mutsuzluğunuzu kabullenip, tatmin olmadığınız, keyif almadığınız, sıkıntılı bir yaşam yaşıyorsunuz.

o Üzüntü ve keder dolu bir yaşam,

o Yaşamınız hakkında pişmanlıklar,

o Depresyon

Fakat duygularınız ile olan savaşınızda tamamiyle ümitsiz değilsiniz. Genlerin ve çocuklukta yaşadıklarınızın etkilerine rağmen, öğreneceğiniz bazı temel beceriler bütün kavgalarınızı, duygusal karmaşanızı ve ilişkilerinizi büyük oranda değiştirecektir.

Öğrenmeniz Gereken Beceriler:

• Stres Toleransı Becerisi: Direncinizi güçlendirerek ve sizi üzen durumların etkilerinden kurtulmanızı sağlayarak, zor dönemleri daha rahat bir şekilde atlatmanızı sağlayacaktır.


• Bilinçli Olma Becerisi: Geçmişte yaşanan kötü tecrübelere yada gelecekte yaşanabilecek zorluklara daha az yoğunlaşmanızı sağlar. Ayrıca kendiniz ve başkaları hakkında alışkanlık haline gelen olumsuz düşüncelerinizi aşmanız için becerinizi geliştirir.


• Duyguların Dengelenmesi Becerisi: Duygularınızın etkisi ile ani tepkiler vermeden önce, duygularınızı gözlemleyebilmenizi ve ne hissettiğinizi anlamanızı sağlar. Amaç size zarar verebilecek tepkiler vermeden önce duygularınızı dengelemeyi başarmanızdır.


• İletişim Becerisi: Hem kendinizi koruyup hem başkalarını incitmeden, inançlarınızı ve ihtiyaçlarınızı ifade edebilmeniz, limit koyabilmeniz ve problemleri konuşarak çözebilmeniz için size yeni yollar kazandırır.

• Becerileri teorik olarak öğrenseniz bile, gerçekten uygulamaya geçirebilmek için egzersizler ile pratik yapmanız gerekmektedir. Öğrendiğiniz becerileri davranışlarınızda uygulamaz ve kullanmaya başlamazsanız, sadece okumak yaşamınıza bir etki yapmayacaktır.

Çiğdem Alper, MA


Psikoterapist

İstanbul:


İlişki Psikoterapileri EnstitüsüValikonağı cad. Saroğlu apt. no:83/8


Nişantaşı – İstanbul


0212 233 70 73

İzmir:

1401 Sk. Kültür apt. no: 26/1


Alsancak – İzmir


0531 576 67 56

Forumdan Yorumlar (39)

 1. sessiz_kubra 10 Şubat 2012

  zamanında cok zor günler geçirdim. çocuklugum cok kötü deıldı tek bir eksik vardı gereken ilgi ve sevgi.. cocuklugumda tek yoksullugum buydu belkide bundandır en sevmediğim huyumun nedeni.. en köyü insanın bile beni sevmemesinden korkuyorum insanların benim hakkımdaki düşüncelerini cok fazla önemsiyorum.. lise yıllarında sevdim bir adamı bende pişmanlıklar,acılar,hayal kırıklıkları daha birçok üzüntü hepsi sırasıyla geldi aldatıldım,kandırıldım sevilmedim sonrada terk edildim.hani derlerya bir günde degişebilir hayatınız cok dogru bir günde değişti tüm yasantım hangisi zordu bilemedim yılalrını verdiğin insanın seni sevmemesimi aldatılmakmı terk edilmekmi.. biranda cıktı hayatımdan yıllarımı verdiğim insan.yapayalnız kalmıstım sonradan anladımki bir ilişki yasıyorsanız onu hayatınızın merkezi yapmayacaksınız ufuta olsa kendi yasandınız olcak insan herseye kendini hazırlamalı onun gidişi keske ölüm olsaydı demişliğim bile var.. içimdeki sevgi en azından temiz kalırdı belki ozamn baska birini sevebilirdim simdi sevmek cok uzak geliyo..onunla aynı mahallede olmak onu unutamamın tek nedeniydi ewlendiğini görmek, ve bunları sdc yaşlı gözlerle penceren izlemek.. hani bi deyim vardır ya cigerim yandı.ben simdi bu acıyı biliyorum..aynı mahallede o simdi evliydi gitmek gerekiyodu üni tek cözümdü 2 yıl uzaklastım üni yıllarımda bir o kadar zor gecti alısamamıstım birde bişilerden kacıp gitmek daha zor gelmişti.. sonra bedenimde farklılık oldugunu hissettim titremeler başlamıstı ellerim kendilinden tepkiler veriyodu..insanlarla iletişim kuramıyordum gözlerine bakamıodum yüzümde istem dışı hareketler oluşuodu..artık okadar çaresiz hissediyodumki kendimi yanlız =( snr iki arkadas tanıdım onların sayesinde toparlandım unutmamstım yasananları ama onlarla yasamaya alısmıstım artık üzülmüodum simdi okul bitti bir sirkette insan kaynakları olarak işe basladım hersey iyi üzülmüyorum mutsuzda deılım ama mutlu olmak içinde nedenim yok sanırım bir psikolojik destek almam gerekiyo topladım kendimi istem dısı hareketlerim yok ama su nokta daha zorluyorum mutlu olmak için nedende bulamıyorum.. HAYAT BAZEN İNSANI COK ZORLUYOR..

 2. nefise 24 Aralık 2011

  bu dediklerinizin çogu bende var ve daha 17 yaşndaym geçmişter olan olmsz şeyler yzndn artk gelckle ilgli kayglrm çok fazla en büyük sorunum kafaya takmak herşeyi... ve bu yzdn ne kendi hayatımda nede sevdiğim insanın hayatında pozitif bir insan olamıyorum...

 3. tutkunsema 18 Aralık 2011

  bazen sıkılırım bazen birşeylerden dolayı mutlu olurum fakat ben mutlu olunca arksından mutlaka kou birşeyler oluyor buda beni rahatsız ediyor...

 4. hirsli 09 Eylül 2011

  barin seninkisi karmann dolas senin psikolojigin acaip bozulmus kendini kotumseme kendiniinn doktoru ol bosver onu bunu dunyaya birkere geliorsun iki defa degil hayatin tadini cikarrr

 5. narin55 01 Eylül 2011

  aslında uzun zamandır kötüyüm çoçukluğum okadar iğrenç ki hatırlamak dahi istemiyorum bir ablam vardı en büyüğümüz bizi rezil etti dışarı çıkamadık gitti ve ben ablam kötü diye kötü oldum hiç arkdaşım olmadı hanş kötüydüm kimse kızı yollamadı hep arkdaşlarım gizli gelirdi neyse ikllkokul fln böyle geçti lise zamanı iş hayatım teklifler başladı hep dik başlı oldum arkadaşlarım için herşeyiyaptım kavga ettimn derken bayan olduğumu hatırlTTtı biri teklif etti sonra şaşırdım ikk defa biri teklif etti ben eziktim daha sonra gitti olmadı o daha sonra olanlar hepsi aldı içimdki temiz olan ne varsa işte daha sonra istanbulda yaşadım bir sürü arkadaş içkiler herkötü olan şeyi sonra birini tanıdım evli iki çoçuklu sözd mutsuz bana aşık oldu yada ben oldum onuda oldu zannettim sonra iki sene arkdaşlıktan sonra benimleyken karısı hamile kaldı ben ayrıldım daha sonra duydum bir tane daha olmuş sözlendim sırf mutlu olurum diye ama oda olmadı sevmedimsevemedim ayrıldım ayrtılırken çok çektim oda bitti derken ben yanlız kaldım çıok yanlız mutsuz şimdi 25 yaşındayım sigara içki yok kimsede yok yanlızım arkdaşlarım gitti hepsi ailem aşalıyo seni kimse sevmiyo diye neyse yaşamakta istemiyorum aslında ama annem dayanamaz diye yaşıyorum işte içim çok acıyo çok aman işte hayat daha okadar acılar varki hamd olsun demekten başka çare yok

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız