Onun Yerine Bu


| 28 Temmuz 2005 | 0 yorum | 3799 gosterim

O olmadı bu olsun anlayışı, çoğunlukla bizi hüsranlı maceralara götürür…


O olmadı bu olsun anlayışı, bir seçenek sunması yönüyle ilk bakışta cazip görünse de, çoğunlukla bu seçeneğin aslında seçenek olmaması bizi genellikle hüsranlı maceralara götürür…

Onun yerine bunu kullanma veya onun yerine bunu yapma şeklindeki davranışlarımız, sanırım hayatımızda genişçe bir yer işgal eder… Her gün bunun çeşitli örneklerini kendi hayatımızda veya gazetelerde, televizyonlarda görmek mümkün.

Ben hemen aklıma gelenlerden bir liste yapmaya çalıştım. Eminim hatırlayamadıklarım daha fazladır

  1. Göz altı kırışıklıklarına göz kremi yerine hemoroit kremi kullanmak.ünlü (ünsüzü var mı zaten) bir mankenimizin başlattığı bu akım, etkinliğini artırarak halen devam etmektedir.
  2. İş koşullarının ağırlığı ve olumsuz yönleri nedeniyle işverenden değil, bir bahane icat edip eş ve çocuklardan bunun acısını çıkarma davranışı. Grev, iş yavaşlatma filan da nedir allasen?.. Bas tokadı gitsin ayaline…
  3. Pantolon olmadı gömlek verelim anlayışı. Aslında bu yaklaşım tarzı, müşteriye seçenek sunmaktan ziyade ‘bu malı satacaz başka yolu yok’ inatçılığını ifade eder
  4. Bu tv programı biliyorum kötü, ama diğerleri daha kötü, mecburiyetten bunu izliyorum yaklaşımı. Tedavisi olmayan bir davranış kalıbı olup, ‘şu cihazı kapatıp biraz kafamı dinleyeyim’ cümlesini hayatında işitmemiş kimselere özgüdür.
  5. Mayo olmazsa haşema verelim yaklaşımı. Bu anlayış, pantolon yerine gömlek satmaya çalışan familyanın davranış kalıbına büyük bir benzerlik gösterir; özünde farklılık yoktur.
  6. Vatandaşına şefkatli davranıp kolaylık göstermek yerine, yabancı devlet ve şirketlere şefkatli davranıp, kolaylık göstermek.
  7. Akrabanın kına gecesine kişisel otosu ile gitmek yerine makam aracıyla gitmek iflah olmaz bir davranış kalıbıdır. Makamın derecesine göre makam helikopteri veya makam uçağı da söz konusu olabilmektedir. Araç farklı olabilir, ama seviye olarak ahlak aynıdır.
  8. Düğünlerde çiçek veya konfeti atmak yerine 3 şarjör mermi boşaltmak. Bu davranış sahibinin mazereti bile, ‘onun yerine bunu yaptım’ anlayışının tezahürüdür. öyle ya, mermileri Taksim’de sıkmamıştır, Taksim yerine köyünde sıkmıştır.
  9. Kendi ülkenin ekonomik/politik sorunlarını çözmek yerine, başka ülke ve şirketlerin sorunlarını çözmek. Mustafa Kemal Atatürk’ü mezarından çıkartacak bir davranış kalıbı olup, tedavisi ve terapisi mümkün olmayan bir durumdur.
  10. AB olmadı ABD, o da olmadı Rusya yaklaşımı. Bu davranış kalıbının genellikle elde ettiği tek sonuç “olmadı” şeklinde ifade edilebilir.

Bu listeye sonra devam etmek üzere burada bırakıyorum.. Esen kalın…

Alptekin Şimşek

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız