YAŞ ALMAK


| 26 Nisan 2013 | 0 yorum | 1974 gosterim
secimler6

Yaşlanmak artık “Yaş almak” şeklinde daha güzel bir ifadede yerini buldu. Bu şekilde söylenince, sanki yaşlanmıyoruz da, yaşam tecrübelerimiz artıyor, her anlamda büyüyoruz gibi geliyor bana.

 

Şimdi içinde bulunduğum huzura bakınca, gençliğin ne kadar sancılı geçtiğini daha iyi farkediyorum. Ergenlikle başlayan gençlik süreci, o dönemin huzursuzlukları içinde pekte dingin geçmedi. Derslerle haşır neşir olmak, sene sonunda geçtim,  kaldım, ikmale kaldım endişeleri ve nihayet okul döneminin sona ermesi ve yeni bir endişe:İş bulma telaşı. Arkadan bir işe girme ve hayatınızda yepyeni bir süreç başlıyor. İşe kendini kabul ettirme, iş arkadaşlarına uyum sağlama, bir yerlere gelmek için hissedilen sabırsızlık ve nihayet iş hayatımda biraz rahat ettim derken ilk sevgi tomurcuklarının içinizde açıvermesi.

 

Aşkı ya da sevgiyi hissettiğiniz zaman, birden bütün sıkıntılarım bitti, ne kadar mutluyum, hep böyle devam etsin düşünceleri. Bir müddet mutluluktan uçmak ama bir gün aynı hızla ayaklarınızın yere basıvermesi. Aşkı sevgiye dönüştürebiliyorsanız ne ala, yoksa eşle ya da sevgiliyle birarada kalabilmek için özveriler, hayal kırıklıkları yaşadığınız nice günler ve arada biraz da mutluluk hissettiğiniz zamanlar.

 

Eğer bu arada çocuk sahibi olduysanız, hem inanılmaz bir mutluluk, hem de inanılmaz bir endişe kaynağı. Size bu kadar çok mutluluk verdiği için, onu kaybetme korkusunun içinize yerleşivermesi. Ama ona sahip olduğunuz için de daha önce hiç tatmadığınız bir sevgiyi onunla paylaşmak.

 

Nihayet çocuklar büyüyor ve geliyorsunuz orta yaşa. Hala çalışıyorsanız ve uzun süredir aynı iş yerindeyseniz, kabul edilmişsiniz ve sizinle çalışmaktan memnunlar demektir ki, bu size bir tatmin duygusu veriyor. Eşinizle, ya da sevgilinizle paylaştığınız seneler arttıkça evliliğinizi ya da birlikteliğinizi düze çıkartmış olabilirsiniz ki, bu artık ortada aşk olmasa da iyi bir arkadaşlık var demektir. Ve bu bazen daha bile önemlidir bence.

 

Gençliğin çalkantılı ruh halleri nihayet geride kalıyor ve siz eğer kendinizi yeniliklere açabilir, yeni uğraşı alanları bulabilirseniz yaşamınız renkleniyor ve gençken koşuşturmaktan kendinize vakit ayıramazken, orta yaşta zaman elinize kalıyor ve onu istediğiniz gibi değerlendiriyorsunuz.

 

Seyahat etmek, bol bol okumak, yazmak, yeni hobiler edinmek, arkadaşlara zaman ayırmak, ilişkileri daha iyi hale getirmek, kısacası yenilenmek ve ufkunuzu genişletmek  için hem zamanınız  hem de bunları gereğince yapabilecek dinginliğiniz var bu yaşlarda. Yaşamın gençliğe göre daha güzel bir zamanı bu bence. Umarım çoğu kişi yaşamın bu dönemi için aynı hisleri paylaşıyordur benimle.

 

Herkese yaş aldıkça daha verimli olabildiği, yaşamın sınırsızlığını daha iyi görebildiği, yeni deneyimlere açık olabildiği günler dilerim.

 

Leyla Draman

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız