Yalan


| 14 Ağustos 2005 | 0 yorum | 772 gosterim

Tatlı yalan dedikleri bir söz vardır bilirsiniz sizde kullanır mısınız pembe yalanları?

Yalan bazen gerçeklerin bize yaratacağı sorunlardan kaçmamıza yardımcı olur. Ama o sorunları çözmez. Oysa gerçeği ne kadar açık görürsek, sorunlarıyla başa çıkmada o kadar başarılı oluruz. Gerçekler bazen de acı verir, yalan söyleyenler acıdan kaçmak için bu yola başvururlar. Ama ruh sağlığımız açısından ne pahasına olursa olsun gerçeğe sadık kalmak çok önemlidir. Gerçeklerden sürekli olarak kaçmamız ruh hastalıklarına yol açabilir..

Yalan söyleyen kişi acılarla yüzleşme cesaretini gösteremediği için gelişemez. Sözgelimi alay edilmekten, birinin kızgınlığından ya da birşeyi kaybetmekten korktuğu için yalan söyleyen kişi hem kendine hem de karşısındakine açık davranmamış olur. Oysa dürüst ve açık olmak bazen acı çekmeyi de beraberinde getirir. Gerçeğe sadık kalan insanlar açık olmalarından dolayı gizlisiz saklısız yaşarlar. Böyle yaşamak için gösterdikleri cesaretten dolayı da korkudan kurtulurlar.

Yalandan kurtulmak için şunları deneyebilirsin:

  1. Yalandan kurtulmanın en önemli adımlarından biri eleştiriye açık olmaktır. Eleştirilmekten korkup korkmadığını bir düşün. Korkuyorsan bu korkunu üzerinden atmaya çalış. Alınganlığı bırak ve her bir eleştiriyi kendini geliştirmek için bir fırsat gibi değerlendir.
  2. Önemli bir adım da her şeyi göze alarak doğruyu söyleme cesaretini göstermektir. Bunun için geçmişte ve bugün söylediğin yalanları gözden geçir.
  3. Söylediğin yalanlarla neleri gizlediğini, yalanlarının arkasındaki korkularını, endişelerini, kazanımlarını gözden geçir.
  4. Yalan söylediğinde neler kaybettin?
  5. Seni yalan söylemeye teşvik eden kazanımlarını doğruyu söyleyerek de elde edebileceğin yollar var mı?
  6. Sıklıkla söylediğin bir yalanın varsa önce ondan kurtulmayı dene.
  7. Eskiden yalan söylediğin anları hayalinde canlandırarak sanki o anı ilk kez yaşıyormuş gibi karşındakine doğruyu söyle.
  8. Unutma ki dünyaya bir yalancı olarak gelinmez. Kendini "ben yalancıyım" diye etiketlemek yerine "bu güne kadar zaman zaman yalan söylediğim anlar oldu. Bu doğru söylemediğim anlamına gelmez" diyebilirsin.
  9. Hata yapmaktan korkma. Kimse hata yapmak, ya da başkalarının hatalarıyla uğraşmak istemez. Ancak hata yapmak ne yasaktır, ne de tümüyle kabul edilmez bir şeydir.

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız