Tek Kişilik Mezarlar


| 11 Kasım 2005 | 0 yorum | 2663 gosterim

Özgürlük söz konusu oldu mu, bir insan seve seve ölmelidir gerektiğinde..

Eğer saçınızı yeşile boyamanın hoş görünebileceğini düşünürken "Acaba, ebeveynlerim ya da sevgilim ne der?" diye düşünüyorsanız, siz su katılmamış bir koyunsunuz. Bu insanlara kızmıyorum. Düşüncelerine üzülüyorum. Yazık. Kendi kendilerini kısıtlıyorlar. Oysa özgürlük söz konusu oldu mu, bir insan seve seve ölmelidir gerektiğinde..

Kanımca, suçlular koyun ruhlu insanlar arasından çıkıyor, daha çok.. Çünkü o insanlar özgürlüğün tadını bilmiyorlar. O insanlar toplumun ne dediğine kulak asmadan yaşamanın zevkinden haberdar değiller. Kendilerini "Alemin kralı" sayarlar, lakin onlar "Elalemin esiri"dir. Onların nasıl bir insan olacağı topluma bağlıdır. Geneli kötü bir toplumda koyun ne yapabilir? Aldığı emirler de hayırsızdır, kendisi de.. Etrafındakiler onu sevdiğini söylerler. Ama istemeyerek veya isteyerek onu kirletirler. Tıpkı dünyayı kirlettikleri gibi..

Koyun olmayın.. Kesinlikle etrafınızdakilerin her dediğini yapmayın. Dilerseniz benim bu yazdıklarıma da kulak asmayın.. Bu sizin seçiminiz ve hakkınızdır..Dünyanın en bilge insanı bile size bir söz söylese -ondan daha bilgili bir insanmışçasına- sorgulayın. Dünyanın en akılsız insanı bile bir söz söylese onu dikkatle dinleyin. Yani şunu tavsiye ediyorum: kim olursa olsun ve ne derse desin, eleştriyi dikkatle dinlemeliyiz. Düşünmeliyiz. Son derece tarafsız bir şekilde hem de.. Ve sonuç; mantığınıza göre iyi-güzel-doğru ise bu sizin asla taviz vermeyeceğiniz, mantığınıza göre kötü-çirkin-yanlış ise asla takmayacağınız bir kural olsun..

Herkesin herkesten öğreneceği olabilir.. Kimse kimseye hayatı konusunda emir de veremez ama.. Çünkü HERKES KENDİ HAYATINI YAŞAR..

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız