SINAVA HAZIRLANANLAR İÇİN İPUÇLARI:


| 21 Ekim 2013 | 0 yorum | 1865 gosterim
sinav2

Başlayan dönemle birlikte gençlerimiz önlerindeki sınavlar için hem eğitimsel hem de ruhsal yönden yeni bir gelişim sürecine girdiler. Okul, dershane ve özel derslerle bilgi eksikliklerini giderirken, çoğu gencimiz sınava ruhsal olarak hazırlanma, motivasyon kısmında takılıp kalıyor ya da ne yapacağını bilemiyor.

İşte sınava hazırlanan öğrencilere  yönelik birkaç ipucu:

 

● Fiziksel ihtiyaçlarınızı göz ardı etmeyin.
Bilginiz ne kadar yeterli olursa olsun açsanız, yeteri kadar uyumadıysanız derslere odaklanma problemi yaşamanız kaçınılmazdır. Ders çalışmanız ve öğrenmeye vakit ayırmanız önemli elbette. Fakat bunu yaparken öncelikli ihtiyaçlarınızı görmezden gelmek sizi olumsuz etkiler.

●Olumsuz düşüncelerinizle başa çıkın.

Aklınıza gelen bütün olumsuz düşünceleri bir kağıda not alın. Her bir düşünceyi maddeleştirin. Var olan düşüncelerinizin lehindeki ve aleyhindeki kanıtları tek tek değerlendirin. Kanıt bulurken, algınızdaki çarpıtmaları yakalamanız daha kolay olacaktır.

●”Kazanamazsam” düşüncesine takılıp kalmayın.
“ya kazanamazsam” düşüncesi de ilerlemenizi engelleyecek olumsuz düşüncelerden biridir. Verimli ders çalışmaya, soru çözmeye ayıracağınız vakti çalar ve enerjinizi düşürür. Şu anda kalın ve yapmanız gerekenlere odaklanın.

Bir gelecek planı yapacaksanız, gözlerinizi kapayın ve kendinizi hedeflediğiniz yerde, hedeflediğiniz şekilde hayal edin. Bu sizi durdurmak yerine harekete geçirecektir.
●Başkaları ile değil kendiniz ile yarışın.
Herkesin ilgi ve yeteneklerinin biricik olduğunu unutmayın. Vaktinizi, kendinizi diğerleriyle kıyaslayarak harcamak yerine, hangi alanlarda güçlenmeye ihtiyacınız var, bunun için neler yapabilirsiniz buna odaklanın. Başkaları yerine kendinizle ilgilenmek yaşamda her zaman sizi bir adım ileri taşır.

●Şimdiye dek olan başarılarınızın bir listesini yapın.
Kendinizi iyi hissettiğiniz, kendinizi takdir ettiğiniz ya da takdir edildiğiniz durum ya da olayları hatırlayın. Güçlü yanlarınızı hatırlamak motivasyonunuzu arttıracaktır.
Büyürken pek çok kapıdan geçeriz. Her kapı bizi olmak istediğimiz kişiye, gitmek istediğimiz bir yerlere götürür. Gireceğiniz sınav da bu kapılardan sadece biri. Okumayı öğrendiniz ve yazmayı da. Şimdi önünüzdeki sınav bundan daha mı zor? Gerekli bilgileri edinebilmek adına kaynaklara sahipsiniz, tek ihtiyacınız olan kendinize olan inancınızı güçlendirmek.

Unutmayın:
“sen neye hazırsan, o da senin için hazırdır.”
M. V. Hansen

Psk. Nihal UYAR