Öyle Bir Değişim ki; Doğrudan Ayrılmadan


| 03 Aralık 2005 | 0 yorum | 2478 gosterim

Hiç bir zaman elinizdeki doğruyla yetinmeyin. Belki de o ‘en doğru’ değildir.

Başlıktan anlaşıldığı gibi doğrudan ayrılmadan defalarca değişilebilineceğini düşünüyorum. Çünkü ‘doğru’, tek değildir. ‘En doğru’ ise var ise tektir, ki yok ta olabilir. ’Doğru’nun tek olduğunu düşünen insan, aynı zamanda ‘kötü bir insan olmama’ çabası içinde ise, değişime kapalıdır. Olduğu yerin doğru olduğunu düşünür (öte yandan gerçekten doğru da olabilir ama…) ve diğer her yerin yanlış olduğunu bu nedenle kıpırdamaması gerektiğini düşünür.

Oysa olduğu yerin (eğer öyle bi’ şey varsa) ’en doğru’ olma ihtimali pek düşüktür. Bence herhangi bir konuda en doğruya varana dek bir sürü doğru olabilir.

Adamın biri çayırın ortasında duran kazığı ‘kimsenin ayağı takılmasın’ diye söküp atabilir ve başka bir adamın oradan on dakika sonra geçerken yerde duran kazığı görüp dikkatlice çıktığı yere tekrar çakabilir; ‘yolcular icap ederse eşeklerini bağlaması için kazık bulsun’ diye!.. İşte birbirinden zıt iki hareket.. Ama ikisi de doğru!..

Birinci adam bir bakış açısından bakmış ve doğru olduğuna karar verdiği hareketi yapmış. İkinci adam da bambaşka bir açıdan yine doğru olduğunu düşündüğü davranışı sergilemiş.. Ben olsam hangisini mi yapardım? İkileme düşeceğime daha doğrusunu keşfetmeye, düşüncelere dalardım! Ve oradan geçen üçüncü kişi olurdum; eşeklerin bağlanması için kazığı çakan ve kimsenin ona çarparak düşmemesi için reflektör yapıştıran. Bu üç hareketin ‘en doğru’su olurdu. Ve benim şu ana dek aklıma gelmeyen bir ‘daha doğru’ daha olabilir..

Düşünmek çok önemli.. Çekinmeyin.. Düşünebilen herkes potansiyel filozoftur.. Hiç bir zaman elinizdeki doğruyla yetinmeyin. Belki de o ‘en doğru’ değildir. Zaten tüm konuların birden en doğrusunu sadece ve sadece Tanrı bilir. Bu nedenle değişim hayatın içinde hemen hemen hiç bitmeyen zevkli bir yolculuktur.(Kanıtlayamadığım ama kendimi geliştirme dürtüsünü korumak için olduğunu varsaydığım) "En doğru"ya her yaklaştığınızda (her yeni keşifte) çıtayı bir gömlek daha yükseltmiş bir dünya rekortmeni gibi hissedersiniz kendinizi.. Tabi, kendi dünyanızın rekortmeni..

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız