KARİYER PLANI HAYATIMIZI NASIL ETKİLER?


| 18 Eylül 2013 | 0 yorum | 1962 gosterim
meslek

İlkokulda okurken Heidi kitaplarının serisi vardı. “Heidi öğretmen” kitabını okuduğumda öğretmen olmaya karar vermiştim. Ortaokula giderken ise fikrim değişmiş mutlaka üniversiteye gitmem gerektiğini düşünmeye başlamıştım. Ortaokuldan sonra sınavlara girip öğretmen okulunu kazandım. Aynı zamanda parasız yatılı bir lise kazanmıştım. Ancak ailem mutlaka öğretmen olmamı istiyordu. İstemeye istemeye öğretmen okuluna gittim. Sonra üniversite sınavlarına girip psikoloji bölümünü kazandım ve uzun yıllardır psikolog olarak işimi yapıyorum.

Ben şanslıydım el yordamıyla da olsa bir meslek seçmiştim ve seçtiğim mesleği severek yaptım. Oysa artık mesleğinizi rastgele seçmek zorunda değilsiniz. Bu alanda günümüzde pek çok çalışma yapılmakta ve profesyonel yardım verilmektedir.

Şimdi ilk olarak şu soruyu sorarak başlayalım. Meslek nedir? Meslek seçimini yapmak için öncelikle o mesleğe yönelik bir eğitim planı yapmak gerekir öyleyse mesleğin ne olduğu ile ilgili bilgi sahibi olmalıyız. Meslek: İnsanlara yararlı mal ve hizmet üretmek ve karşılığında para kazanmak için yapılan, belli bir eğitimle kazanılan sistemli bilgi ve becerilere dayalı, kuralları toplumca belirlenmiş etkinlikler bütünüdür.

Meslek kavramıyla birlikte karşımıza iş ve kariyer kavramları çıkmaktadır. Kariyer kavramı değişik bakış açıları ile değişik şekillerde tanımlanabilir.  Kariyer kişinin almış olduğu eğitimler ve iş deneyimleri sonucunda edindiği bir dizi profesyonel pozisyondur. Kariyer aynı zamanda “kişinin yaşamı boyunca bağlantıda olduğu iş ve mesleklere şekil veren psikolojik, sosyolojik, ekonomik, fiziksel ve şans faktörlerinin etkileşimi” olarak da tanımlanabilir. Buradan da anlaşılacağı üzere kariyer bir anlık değil ömür boyu sürebilecek bir süreçtir ve tüm yaşamımızı kapsar.  Yaşamımızda bu kadar önemli olan bu süreci doğru yönettiğimizde iş yaşamımız hem başarılı hem de mutluluk dolu olacaktır.

Üniversite de bölüm seçimi kariyerimiz için oldukça önemli olan bir adımdır. Kariyerimizi planlarken ve bir mesleğe yönelik üniversite tercihi yaparken pekçok şeyi göz önünde bulundurmak gerekir. Ben nasıl bir kişiliğe sahibim? Meslekten neler bekliyorum? Gelecekte nasıl bir iş ortamında çalışmak isterim? Çalışan mı işveren mi olmak istiyorum? İşte yükselme olasılıklarım nedir? Hobilerim nelerdir? Nelerden hoşlanıyorum? Seçtiğim mesleğin özellikleri nedir? Tüm bunları bilmeden, kendimizi iyi tanımadan yapacağımız bir seçim bizim hayal kırıklığına uğramamızı sağlar.

Bir arkadaşımın kızı bu yıl üniversite sınavına girdi ve oldukça yüksek bir puan aldı. Arkadaşım panik halinde beni aradı. Kızı tıp fakültesine girebilecekken diş hekimliğini daha çok istiyordu. Annesi ise ille de kızının tıp okumasını istiyordu ama kızına da bunu söyleyemiyordu. Bu genç arkadaşla görüştüm ve ona neden diş hekimliğini istediğini sordum. Bana gerekçelerini anlattı. Diş hekimliği mesleğini tanıyıp tanımadığını sordum. Çocukluğundan beri gittiği bir diş hekimi vardı ve ona hayrandı. Tıpkı beni Heidi romanının etkilediği gibi onu da bu güven duyduğu diş hekimi etkilemişti. Ona diş hekiminin nasıl bir insan olduğunu sordum. Dışa dönük, fiziksel olarak güçlü iri yarı bir hanım olduğunu anlattı. Kendisi ise sakin içe  dönük ufak tefek bir kızdı. Daha sonra ona bir diş hastanesine gidip orada bir gün geçirmesini istedim. Gitti ve şimdi tercihini tıp fakültesi olarak yaptı.

 

Bilgilenmek, kendini tanımak, mesleği ve onun gerekleri iyi bilmek tercihler için oldukça önemlidir. Ancak gene de unutmayın ki kariyer değiştirilebilir bir şeydir tüm yaşamımızı kapsar.

Uzm. Psk.-Aile Danışmanı&Psikodramatist

HÜLYA AYAZ ÇAMLIK

www.algipsikodrama.com

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız