Hayır Diyememek


| 27 Eylül 2005 | 7 yorum | 2042 gosterim

Çevremize baktığımızda o kadar çok insanın "hayır" demek istediğini görüyoruz ki.

Hepimizin hayır diyemediği anlar mutlaka olmuştur. Ayıp olacak derdiyle birisine hayır diyememek, bize yanlış gelsede arkadaşımızı, eşimizi, çocuklarımızı kırmamak adına hayır diyememek.

En kolay hayır diyenlere bakın, çocuklar olduğunu göreceksiniz (özellikle de 2 yaş civarındaki). Hayır diyebilmek bir onur işidir. Herkesin cesaret edemediği, söyleyemediği bir kelimeyi söyleme eylemidir.

Bunu gerçekten yapmak istiyor muyum, yoksa sadece başka birini memnun etmeye mi çalışıyorum?

Katkım karşılığında ne elde edeceğim?

Eğer bunu yapmaya karar verirsem, bu ödüllendirici olarak mı devam edecek yoksa bunaltıcı bir yük mü olacak?

Sınırlarınızı koruyun. Saygı duyulmaya, fikrinizi değiştirmeye ve hayır demeye hakkınız var. Sınırlarınızı korumanıza karşınızdakinin vereceği tepkiye hazırlıklı olun. Karşınızdaki düşmanca davranışlar gösterebilir, sizi utangaçlıkla, onu yönlendirdiğinizle ilgili suçlayabilir. Ancak onun davranışı ya da tepkisinden siz sorumlu değilsiniz. Eğer değer verdiğiniz biriyse, ona yardım edebilirsiniz ancak kendinizi ondan sorumlu hissetmek zorunda değilsiniz. Kendi kararlarınızda her türlü hakka sahipsiniz. Zaman isteyin. Karar veremiyorsanız, aceleyle emin olmadığınız bir şeye kalkışmayın. Ne istediğinizden emin değilseniz, karşınızdakinden size saygı göstermesini, zaman vermesini isteyin.

Sıkıntı çekmek yerine hayır demesini öğrenmek, stresleri bir hayli azaltıp engelliyor. Çok üzgünüm ama ….." demeden "Hayır" demeyi öğrenin. "Çok üzgünüm ama….." tarzı ifadeler sizin sağlam basmanızı engeller ve diğer insanların suçluluk duygularınız üzerinde oynamalarına doğru yönlendirir.

Etrafınızda "hayır" diyebilen birileri varsa onları daha yakından tanımak için gayret sarfedin. Çünkü onlar çok zor anların arkasında durmayı bilen, cesaretli insanlar.

Forumdan Yorumlar (7)

 1. melish 28 Ekim 2011

  onu çok seviyorum ve bir türlü hayır demesini beceremiyorum beni kırıyor incitiyor fakat ben buna izin veriyorum kendimi ona karşı çok zayıf hissediyorumm bana hayır dediğinde nasıl bir cümle kuracağımu bile bilemiorumm bende kendimden emin ayakları yere basan biri olmak ve onu önemsememek istiyorumm bunu nasıl yapabilirim yardım edin...

 2. engin876 04 Aralık 2010

  merhaba ben 8. sınıf öğrencisiyim annem her hafta sonu ders çalış diyo ben hafta içi ders çalışıyorum bir keresinde hafta sonu çalışacaktım ki arkadaşım aradı istinye parka gidelimmi dedi ben HAYIR dersem küsebilirdi buda beni çok üzerdi evet dedim bende, ama gidip geldiğimde pişman oldum elime bişey geçmedi abim bende hiç akıl olmadığıı söyledi benimle 2 kere oturup ders hakkında sbs hakkında konuştu ama anlamak istemiyormuşum gibi gidip istinye parkta gezdim çok pişmanım bazenleri annemin kulağına izin verme gitmeme diyorum, annemde arkadaşıma benim yerime HAYIR diyo

 3. cihan aktürk 23 Ekim 2010

  deprem-küresel ısınma araştırdım ama onları başka derste yapıcam ama bu tam istediğim özetlikte bir sunum yazan ellerin dert görmesin

 4. bedran 03 Ağustos 2009

  23 yaşındayım. nedense şu ana kadar kimseye her hangi bir konuda hayır diyebilmiş değilimbu zayıflıktır bilirim lakin kendimi her ne kadar değiştirmeye çalısam da pek başarılı olduğum söylenemez.kitap okumadığımı ileri süren arkadaşlarım bile oldu bu konu için.inanın okul dönemim de 15 tatil di sanırım 15 roman bitirdim ama.... hala hayır demeyi beceremeyenlerdenim. su an van eğitim ve araştırma hastanesi çalışanıyım.şirket elemanı olarak çalıştığım işimi yazık ki seviyorum.ama iş yaşantımın yoğunluğu ve stresine rağmen yüzümden yine tebessüm eksik olmuyor.nedeni basit .... insanlar beni görüp neden böyle durgun demesin diye. hayır dememenin yanı sıra insanların mutluluğu için istemeden sahte gülücüklerde sergiliyorum.ne iğrençim değil mi....içimden gelmiyor oysa .... bu gidişle hayır diyebileceğimi de inan zannetmiyorum.üzgünüm değişememek insanın en zayıf yönü olsa gerek ki ben dünyanın en zayıf insanıyım. siz hayır deyip benim gibi aciz olmayın lütfen.....................bedran....

 5. Happy Prıncess 19 Mayıs 2009

  WALLLA BENDE ESKİDEN ÖYLEYDİM AMA ŞİMDİ ÖYLE DEGİLİM..İSTER DARILSINLAR İSTER KÜSSÜNLER UMURUMDA DEGİL...YAPMAK İSTEMEDİGİM BİRŞEYİ BANA KİMSEEEEEEEEEEEEEEEEEEE ZORLA YAPTIRAMAZ :-)

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız