Anlamak, anlarken algilayabilmek


| 30 Kasım 2005 | 0 yorum | 2544 gosterim

Anlamak mi yoksa anlarken algilayabilmek mi önemli sizce arkadaslar???

Yoksa sizde ikisinin ayrılmaz bir ikili mi olduğunu düşünüyorsunuz benim gibi?! Sonuçta zaten yorum yapmak isteyen lafını esirgemeyecek değil mi… Benim feci şekilde kafa yorduğum kesin bu soruya, neyse birileri okuyacak sonuçta, hadi bakalım bana kolay gelsin…

Bilinçli yada bilinçsiz ne kadar cok kullanırız şu "anlıyorum" kelimesini, ama harbiden anladığımiz meçhul, çünkü anlamakla yanısıra algılamak gerektiğini bilmeyiz. Bazen kendimizi bile anlamakda zorluk çekerken anlaşılmayı beklemek bencillik değil mi? Nasıl bir alışveriştir, nasıl al ver gülümdür….

Benim bu aralar beyin hücrelerimi gerektiğinden fazla karıştırıyor bu olay. Bir yandan karşımdaki insanları anlamaya çalışıyorum, diğer yandan kendimi anlatmaya çaba gösteriyorum, en azından çaba gösteriyorum…sohbet olsun, tartışma olsun yada fikir alişverişi olsun… e bunun üzerine bir de karşımdaki bazı insanların " HEP BEN" diye yırtınan tavırları gelince beyin iflasın eşiğine geliyor!!!

Şimdi aranızda bazılarının yüzlerindeki ifadeyi görür gibi oluyorum, ya bu ne diyor ne laf kalabalığı yapıyor falan diyorsunuzdur. Ne bileyim idare edin, kafam örümceklenmeden biraz dağıtayım dedim.

Bence bunun temelinde karşındakini önyargısız ve samimiyetle dinleyebilmek vardır, bunu yapabilen insan zaten ilk adımı atmış demektir. Çünkü dinleyebilen insan pasif değildir ve anlamaya çalışacaktır paylaştığını…E odun gibi dinleyene de söyleyecek bir sözüm yok çünkü o dinledi olsun diye dinler, başka diyarlarda gezer, odun işte adı üstünde.

Az da olsa rahatladım, en azından klavyem yada bilgisayarım anladımı şimdi beni diye bir saplantım yok. Ama gerçek şu ki anlaşılmaya değil anlamaya çalışmamız gerek, çünkü anlaşılmak önce anlamayı gerektirir!!!

Okursanızda okumazsanızda teşekkürler, sevgiler

Martkedisi

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız