Truvalı Helen Affedilmemeli


| 08 Kasım 2005 | 2 yorum | 5956 gosterim

Helen’e olan kızgınlığıma sonra değineyim, şimdi armuda döneyim.

“Truvalı Helen, adını birgün armutla anılacağını bilebilir miydi?”

şeklinde bir gazete yazısı okudum.

Helen’e olan kızgınlığıma sonra değineyim, şimdi armuda döneyim.

“Fransız mutfağının atası, aşçıların aşçısı Auguste Escoffier, Offenbach’ın “Truvalı Helen” opereti şerefine yepyeni bir tatlı yaratmak ister.

Ünlü şef, vanilyalı şurupta pişirdiği armudu, vanilyalı dondurma üstüne yatırır, sıcak çikolata sosu ile örter ve mor menekşe şekerlemeleriyle süsler.Böylece en büyük tatlı klasikleri arasında yer alacak “Poire Belle Helene” yani “Güzel Helen” armut tatlısı doğar.”

Ben aslında, armutla ya da, armudun tatlısıyla ya da tarihçesiyle ya da Helen‘in güzelliğiyle ilgilenmiyorum.

Helen’e, ”Truvalı“ denmesine karşıyım.

“Spartalı Helen“ olabilir.

Nedense kitaplar Helen’in sahte aşkından bahsetmezler. Kendisi Sparta Kralı Menelaos’un karısıdır. Troia Prensi Paris’e aşık olur ve kocası Girit’teyken Paris‘le Troia’ya kaçar.

Büyük aşktır yaşadıkları, tabi arada Afrodit’in sunduğu bir aşk var.

“AŞK İÇİN ÖLMELİ AŞK O ZAMAN AŞK “ Helen!

Ne kadar Troia Kralı Priamos Helene’ya “Gel bakalım kızım, karşıma otur şöyle, ilk kocan, akrabalarını, dostlarını gör; senin bir suçun yok bence, bütün bu olanlardan tanrılar sorumludur sadece; onlardır Danaoslarla bu zalim savaşı başıma saranlar. Söyle bakalım şimdi, şu ürkütücü yiğidin adını, böylesi güçlü ve soylu Akhalı kim? (İlyada III)” dese de, sonucu bilseydi herhalde çoktan Helen’i ülkesine gönderirdi.

10 yıl süren savaş………….

Hektor’un, Akhilleus’un, Paris’in , Priamos’un ölümüne sebep olan, Troia’yı yıkan bu savaşta, Helen‘in, uğruna kocasını, ülkesini terkettiği Paris’in ölümünden sonra, (eğer aşksa) kendisini öldürmesi gerekmez miydi?

Menelaos, sekiz yıl süren maceralı deniz yolculuğundan sonra, yurdu Sparta’ya kavuşur ve orada Helen ile mutlu bir yaşam sürer ve ölümünde cennete gider.

Kabusların var mıydı Helen?

Rahat uyuyabiliyor muydun?

Aşkın Paris’e hiç acımadın mı?

Ya Hektor’a?….

Troia’ya ?….

Senin verilmemiş hesabın var bu toprakların halkına……..

Onlar seni ne kadar bağırlarına bassa da, ben seni affedemiyorum.

Forumdan Yorumlar (2)

  1. bellinda 06 Eylül 2009

    bncede aşkı uğruna gitti sonunda ne olursa olsun ikiside bunun sonucunu bilerek kaçmadılar mı bu kadar büyük olacağını düşünmemişlerdi belki ama sonuçta bunu yaptılar bütün yükü helene yıkan bu küstahta kim böle

  2. no name 03 Mart 2009

    insan ne olursa olsun aşkının peşinden gitmeli bence helen en doğrusunu yaptı en azından istediği tutkuyu az olsada bulabildi burda suçlu warsa agameon suçludur bunu büyüttüğü için

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız