Sevgilinin Tarifi


| 11 Kasım 2005 | 0 yorum | 3390 gosterim

Sevgili dediğimiz kimdir; nedir? Bir kalıp yaratır, sonra da karşımızdakinin bu kalıplara uymasını bekleriz.

Bir ilüzyondan ibarettir aslında. Bir kalıp yaratır, sonra da karşımızdakinin bu kalıplara uymasını bekleriz. Belki o da gerçeğin farkında değildir. Gerçek nedir ki? Kabullendiğimiz her şeyi gerçek biliriz. Ağacın sadece üst yapraklarına bakar, gökyüzüne ulaştığı yere dikkat ederiz. Kökleri hiç önemsemeyiz. Asıl gerçek köklerde yatmaktadır halbuki. Bunun farkına varmak işimize gelmez. Hoşa gidenleri alır, gerisini kendimiz tamamlarız.

Bir süre sevgilinin de hoşuna gider zannettiğimiz kişi gibi davranmak. "O" kişi olmaya açlığındandır belki de bu hareketleri. Her şey güllük gülistanlıkken, kalbimizin perdeleri kalkmaya başlar. Aniden hiç tanımadığımız birini buluruz karşımızda. Uğrunda hayatımızı bile hiçe sayabileceğimiz kişi, artık bir yabancıdır. Sohbet ettiğimiz, bütün gizlerimizi önüne serdiğimiz kişi, bulmayı beklediğimiz insan değildir. Zira o da dayanamamış, kendi hayatı yerine kalıpları yaşamaya isyan etmiştir.

Koca dünyada yapayalnız buluruz kendimizi. Yıllardır bir karaktere bürümek için yoğun çabalar sarf ettiğimiz bedenle ortada kalmışızdır. Bu da üzmemeye başlar zamanla. "Bizi" "biz" yapan yüce duyguyu idrak etmişizdir zamanla. "Sevgili"ye değil, "sevgi"ye aşık olduğumuzu geç de olsa öğrenmişizdir.

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız