Sağlıksız Bir İlişkinin İşaretleri Nelerdir?


| 14 Ocak 2009 | 2 yorum | 10441 gosterim
sagliksiziliskiler_k

Bir ilişki terapisti olarak sürekli sorulan sorulardan birisi, sağlıksız ve tehlikeli bir ilişkinin belirtileri nelerdir sorusudur.  Bazı alarm verici özel noktalar şöyle sıralanabilir:

İlişkinin Hızı: Eğer kişi haftanın 7 günü 24 saat sizinle beraber ise, kişinin sizi çok sevdiğini düşünmektense psikolojik bir sorunu olduğunu düşünebilirsiniz. Psikolojik sorunu olan kişiler ilişkiyi yoğun ve hızla derinleşen bir şekilde göstermeye çalışırlar.   Gerçek niyetini algılayamadan sizi ilişkinin derinlerine çekmek isterler.  Ayaklarınızı yerden kesmek, duygu yoğunluğu, hediyeler ve sürekli birlikte olarak kendinizden geçmenize yol açarlar.  Bu tarz yoğun ilişkilere çabuk girdiğinizde, her dakikanızı birlikte geçirdiğinizde, başka insanlar ile görüşmeyi neredeyse bıraktığınızda, ilişkinin hızından dolayı neredeyse nefessiz kaldığınızda tehlikeli bir ilişkinin içindesiniz demektir.  Pek çok tehlikeli ilişki hızla cinsel ilişkiye yada evliliğe doğru gider.  Her ikiside bir tehlike işareti olmalıdır.   Her zaman ilişkinin hızını kontrol edebilmelisiniz ve bu hız YAVAŞ olmalıdır.    Ayrıca ilişkinin hızını değiştirebilmeli ve karşısınızdakinin nasıl tepki verdiğini gözlemleyebilmelisiniz.  Normal birisi kendiniz için daha fazla zaman isteğinizi kabul eder, tehlikeli kişiler etmez ve  sizi suçluluk duygusu ve utanç ile doldurarak, ilişkinin hızını kendilerine ayarlarlar, sizinkine değil.

Seri İlişkiler: İnsanlar genelde geçmişte yürümeyen ilişkileri göz ardı eder. Geçmişte pek çok ilişki yaşamış kişiler genelde yalnız kalmayı başaramayan ve nerde başarısız olduğunu değerlendirmeden hemen yeni bir ilişkiye girmek isteyen kişilerdir.  Geçmiş ilişkilerde neden başarısız olduğuna dair içgörüsü olmaması yeni ilişkiye girme isteğini arttırır ve siz neden geçmişte bu kadar çok başarısız ilişkisi olduğunu anlayamadan ilişkiye girmek için aceleye getirilirsiniz.  Her zaman karşınızdaki kişinin ilişki tarihini dinleyin —kaç ilişkisi oldu, niye bittiler, bu ilişkilerin bitişinde kişinin rolü neydi, ve ilişki içinde olduğu diğer insanlar hakkında şu anda nasıl konuşuyor. Kendi davranışları hakkında sorumluluk almayan ve birlikte olduğu insanlar hakkında tek bir iyi laf bile etmeyen kişiler tehlike sinyalidir ve genelde psikolojik sorunları vardır.

Geçmiş: Birlikte olacağınız insanın suç işleyip işlemediğini, psikolojik sağlığını ve geçmiş ilişkilerini öğrenmeniz gerekir.  Tarih tekerrürden ibarettir ve geleceği en iyi anlatan geçmiş davranışlardır.  Geçmişte fiziksel şiddet uygulayan, suç işleyen ve sabıkası bulunan kişilerin gelecektede aynı davranışları yapabileceğini bilmelisiniz.

Davranış Şekilleri: Kadınlar genelde ilişkiye girdikten sonra erkekleri değiştirebileceğine inanır. Fakat hayatı boyunca hep belli davranış şekillerini devam ettiren bir kişiyi değiştirmek imkansız olabilir. Kronik çapkınlık, sürekli işsizlik, uzun yıllar süren bağımlılıklar gibi davranışların değişmesi için ne siz, ne arkadaşlarınız, ne aileniz ve hatta profesyonel yardım bile yeterli olmayabilir.

Seçim Tarzı: İnsanların geçmişte tercih ettiği kişiler, gelecekte ne tür insanları seçeceğinin belirtisidir. Duygusal olarak problemli kişileri seçenler tehlike işareti olmalıdır. Bazı kişiler zavallı ve çaresiz insanları sever, bazıları kendine güveni olmayanları tercih eder yada ekonomik olarak güçlü olmayan insanları seçer. Geçmişte birlikte olduğu kişilere bakın ve neden şimdi sizinle olmayı tercih ettiğini düşünün.

Tehlikeli ve sağlıksız ilişkiler içinde kendini bulan insanlar genelde bu türden tehlike sinyallerini göz ardı eden ve bu sefer farklı olacağını ümid eden insanlardır.Gerçekleri göz ardı eden kişilerden biri olmamanız ve kısa vadeli arzularınız ile uzun vadeli iyiliğiniz arasında doğru seçimi yapabilmeniz dileği ile.

Çiğdem Alper, MA
Psikoterapist

İlişki Psikoterapileri Enstitüsü
Valikonağı cad. Saroğlu apt. no:83 D:8 Kat:2 Nişantaşı – İstanbul
0212 233 70 73
0531 576 6756

 

Forumdan Yorumlar (2)

 1. sultansgt 21 Nisan 2014

  http://www.hatunca.net/wp-content/uploads/migrated/stories/Hatunca/Insanlar/sagliksiziliskiler_k.jpg Bir ilişki terapisti olarak sürekli sorulan sorulardan birisi, sağlıksız ve tehlikeli bir ilişkinin belirtileri nelerdir sorusudur.  Bazı alarm verici özel noktalar şöyle sıralanabilir:

  <!--more-->

  <strong>İlişkinin Hızı:</strong> Eğer kişi haftanın 7 günü 24 saat sizinle beraber ise, kişinin sizi çok sevdiğini düşünmektense psikolojik bir sorunu olduğunu düşünebilirsiniz. Psikolojik sorunu olan kişiler ilişkiyi yoğun ve hızla derinleşen bir şekilde göstermeye çalışırlar.   Gerçek niyetini algılayamadan sizi ilişkinin derinlerine çekmek isterler.  Ayaklarınızı yerden kesmek, duygu yoğunluğu, hediyeler ve sürekli birlikte olarak kendinizden geçmenize yol açarlar.  Bu tarz yoğun ilişkilere çabuk girdiğinizde, her dakikanızı birlikte geçirdiğinizde, başka insanlar ile görüşmeyi neredeyse bıraktığınızda, ilişkinin hızından dolayı neredeyse nefessiz kaldığınızda tehlikeli bir ilişkinin içindesiniz demektir.  Pek çok tehlikeli ilişki hızla cinsel ilişkiye yada evliliğe doğru gider.  Her ikiside bir tehlike işareti olmalıdır.   Her zaman ilişkinin hızını kontrol edebilmelisiniz ve bu hız YAVAŞ olmalıdır.    Ayrıca ilişkinin hızını değiştirebilmeli ve karşısınızdakinin nasıl tepki verdiğini gözlemleyebilmelisiniz.  Normal birisi kendiniz için daha fazla zaman isteğinizi kabul eder, tehlikeli kişiler etmez ve  sizi suçluluk duygusu ve utanç ile doldurarak, ilişkinin hızını kendilerine ayarlarlar, sizinkine değil.

  <strong>Seri İlişkiler: </strong>İnsanlar genelde geçmişte yürümeyen ilişkileri göz ardı eder. Geçmişte pek çok ilişki yaşamış kişiler genelde yalnız kalmayı başaramayan ve nerde başarısız olduğunu değerlendirmeden hemen yeni bir ilişkiye girmek isteyen kişilerdir.  Geçmiş ilişkilerde neden başarısız olduğuna dair içgörüsü olmaması yeni ilişkiye girme isteğini arttırır ve siz neden geçmişte bu kadar çok başarısız ilişkisi olduğunu anlayamadan ilişkiye girmek için aceleye getirilirsiniz.  Her zaman karşınızdaki kişinin ilişki tarihini dinleyin —kaç ilişkisi oldu, niye bittiler, bu ilişkilerin bitişinde kişinin rolü neydi, ve ilişki içinde olduğu diğer insanlar hakkında şu anda nasıl konuşuyor. Kendi davranışları hakkında sorumluluk almayan ve birlikte olduğu insanlar hakkında tek bir iyi laf bile etmeyen kişiler tehlike sinyalidir ve genelde psikolojik sorunları vardır. 

  <strong>Geçmiş:</strong> Birlikte olacağınız insanın suç işleyip işlemediğini, psikolojik sağlığını ve geçmiş ilişkilerini öğrenmeniz gerekir.  Tarih tekerrürden ibarettir ve geleceği en iyi anlatan geçmiş davranışlardır.  Geçmişte fiziksel şiddet uygulayan, suç işleyen ve sabıkası bulunan kişilerin gelecektede aynı davranışları yapabileceğini bilmelisiniz.

  <strong>Davranış Şekilleri</strong>: Kadınlar genelde ilişkiye girdikten sonra erkekleri değiştirebileceğine inanır. Fakat hayatı boyunca hep belli davranış şekillerini devam ettiren bir kişiyi değiştirmek imkansız olabilir. Kronik çapkınlık, sürekli işsizlik, uzun yıllar süren bağımlılıklar gibi davranışların değişmesi için ne siz, ne arkadaşlarınız, ne aileniz ve hatta profesyonel yardım bile yeterli olmayabilir.<p><strong>Seçim Tarzı</strong>: İnsanların geçmişte tercih ettiği kişiler, gelecekte ne tür insanları seçeceğinin belirtisidir. Duygusal olarak problemli kişileri seçenler tehlike işareti olmalıdır. Bazı kişiler zavallı ve çaresiz insanları sever, bazıları kendine güveni olmayanları tercih eder yada ekonomik olarak güçlü olmayan insanları seçer. Geçmişte birlikte olduğu kişilere bakın ve neden şimdi sizinle olmayı tercih ettiğini düşünün.</p><p>Tehlikeli ve sağlıksız ilişkiler içinde kendini bulan insanlar genelde bu türden tehlike sinyallerini göz ardı eden ve bu sefer farklı olacağını ümid eden insanlardır.Gerçekleri göz ardı eden kişilerden biri olmamanız ve kısa vadeli arzularınız ile uzun vadeli iyiliğiniz arasında doğru seçimi yapabilmeniz dileği ile.</p><p>Çiğdem Alper, MA

  Psikoterapist</p><strong>İlişki Psikoterapileri Enstitüsü</strong>

  Valikonağı cad. Saroğlu apt. no:83 D:8 Kat:2 Nişantaşı - İstanbul

  0212 233 70 73

  0531 576 6756<p>

  </a></p>

  <a href="http://www.hatunca.net/gelisim/kadin-ve-erkek/sagliksiz-bir-iliskinin-isaretleri-nelerdir/">Metnin orjinaline ulaşmak için tıklayınız

  <strong>Yazar: </strong>admin  Bu yazıyı neden bikaç sene önce okumadığım için kendime kızıyorum hem de çok ooooffff

 2. YILMAZ 28 Eylül 2009

  Hayli olmuş sanırım hatuncaya girmeyeli aslında yazılarınız insanın kendini anlaması ilişkilerini sağlıklı değerlendirmesi için oldukça gerekli. UMARIM HATIRLADINIZ BENİ ÖDEMİŞTEN YILMAZ ÖĞRETMEN Hani siz hep seminerlerime gelin dediğiniz ÇALIŞMALARINIZ DA BAŞARILAR DİLİYORUM YILMAZ ORUÇ

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız