Papaz Yahnisi


| 16 Kasım 2005 | 0 yorum | 4178 gosterim

Misafir gibi bindiğim kocamın arabasında uyandım …

Kimseler yoktu yollarda o kurban bayramı arefesi soğuk kış gününde.Bayram alışverişi bitti ve çocukla beraber bir taksiye bindik eve geldik akşam üzeri.

Anahtarımı sokup kapıyı açtığım anda anladım zaten buz gibi esen havayı.Evin içi sigara ve akşamdan kalma alkol kokusuyla insanın üstüne üstüne geliyordu.Adam evde akşamdan kalma bir vaziyette yatıyordu ki telefonu çaldı.Arayan büyük ihtimal sevgilisi ya da adamın kızkardeşiydi.

”Yengemi boşa sevgilinle evlen abi ” diyordu telefondaki ses…
Adam ayağa kalktı ”En iyisi bizim boşanmamız” dedi.

Tamam dedim , kayıtsızca .Aslında kayıtsız filan değildim.Aileme ne diyeceğimi düşünüyordum.Yıllarca aldatılmayı onursuzca hazmedip yuttuktan sonra , bunu da atlatırım diye düşündüm.

Mutfağa yürüyüp bir sigara yaktım dizlerim titrer gibi oldu.Allahım bu kaç milyonuncu sigaramdı sıkıntıyla içtiğim?

Tam da bayram günü olacak şey miydi bu yaptığı , oğluyla konuştu şakalaştı …Sonra yanıma gelip
”Ailem de seni istemiyor ” dedi .
”Bayramda memlekete gidicez ama , sen kendi ailenin yanına gidersin …” yine tamam dedim !
(Bu seyahatimiz onunla çıktığımız son uzun seyahatti yıllar sonra hatırlayıp , ailesini beni istemediğinin yalan olduğunu söylediğinde artık ben eski ben değildim )

Kar yağıyor hava buz gibi boğaz köprüsünden geçiyoruz …Ben arkada oturuyorum.Teypte Kayahan söylüyor.Bir şarkı sonra ”Bir aşk hikayesi” ni söyleyecek onu bekliyorum.Teybin sesini kısıyor adam , dört kapıyı da otomatik kilitliyor…Korkuyor belki atlamamdan…

Kar devam ediyor , Bolu ne güzel…Ama seviyor ve seviliyorsanız.Kanım donuyor , yıllar önce oğlum bebekken Abant’ta geçirdiğimiz o mutlu iki günü hatırlayınca…

Adam acıkıyor mola veriyor ”papaz yahnisi” istiyor kadına sormuyor bile , habire yiyor…Bir eli de telefonunda…Bir çay bir sigara daha içiyorum.

Eminem ”Without me ” söylüyor bir taraftan , araba kara saplandı kimseler de yok ! İniyorum arabanın soluna geçiyorum bütün kuvvetimle iteliyorum , adam marşa basıyor…Tamam.

Sabah 06.00
Şehre girmişiz uyanıyorum , misafir gibi bindiğim kocamın arabasında toparlanıyorum .Bir kaç gün kalacağım için elimde bir tek çantam var
”Beni indir ” diyorum…
”Gel istersen ” diyor arka koltuğa doğru dönerek .

O bayram sabahı , çocuğumu öpüyorum ve anamın evine gidiyorum.Babam ”hayırdır kızım ” diyor sabahın altısında korkuyor yaşlı adam.O bayramı ve papaz yahnisini nasıl unuturum ? Ve bana yaptıklarını !!!

Yıllar öncesi yaşadığım bu iki günü şimdi gibi hatırlıyorum , bana döndün ama ben ”ben” değilim.

Kadın neden ağlar diyenlere , ezilmişlere,kadir kıymet bilmeyenlere…herkese yazılmış bir yazı işte.

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız