Sabırsızlığımıza kırmızı ışık yok mu?


| 18 Nisan 2006 | 0 yorum | 6212 gosterim

Gününümüzü yaşarken, bize de ilişkilerimizi ayarlayabilmek için birer trafik lambası tahsis etseler ne güzel olurdu. Karşı tarafla sıkıntıya yol açacak olan kelimeyi sarf etmeye hazırlanırken hoooop diye devreye giriverse…

Tabii ülkemizde ki trafik lambalarına uyum derecesini göz önüne alınca bu ne denli işe yarar orasını tartışmak gerekir. Ama hayal benim değil mi? Herkesin kuralları benimsediği ve bu insan ilişki lambalarına da uyumun %100 olduğu bir yer benim düşüm. İnsanı kıracak birşey söyleyeceğiniz sırada ışık yanıyor ve siz susuyorsunuz kuralları uymayı kendinize görev edinmişsiniz ya bu size rahatsızlık vermiyor.

Peki bu lamba dün icat edilse idi benim de işime yarasaydı olmaz mıydı? Aslında ben bir Eğitimciyim, terzinin eteği sökük olurmuş lafı hoşuma mı gidiyor ne anlayamadığım tepkiler sergiliyorum benim anlamadığım tepki mi karşı taraf nasıl anlasın?

Yatılı okulda okuyan bir oğlum var. Dün akşam onunlu tam anlamı ile dialog kopukluğu yaşadık. Karşılıklı bir iletişimsizlik söz konusu oldu ve sonunda "şu anda seninle konuşmaya devam etmek istemiyorum" diyen bir anne ve telefonunu kapatıp bir daha açmayarak onu cezalandıran bir çocuk veya ben öyle düşündüm, devamında da uykusuz, sıkıntılı geçen bir gece. Tabii bu benim yaşadığım, karşı taraf herhalde bana bu konuda ki duygularını ifade etmez gibi geliyor. İşte bu insani ilişki lambası dün gece kırmızısını yakıp bana dur diyebilseydi bende oğlumun buluğ çağını yaşayan bir delikanlı olduğunu ve zaten son iki yıldır kendi ayakları üstünde durduğunu, verdiği kararların sorumluluğunu tek başına taşıdığı gerçeğini gören ve bu süre zarfında hiç sorun yaşatmadığını bilen bir anne olsaydım!…..

Ah!…. lamba niye seni icat eden biri yok. Ne de güzel kıvırma yaptırıyorsun suçu sana attım ohh rahatladım hep bu lambadan oldu icat etmedikleri için kurtuldum kendi payıma düşen yargılamadan tabii canım oğlumda da kabahat elini biraz çabuk tutup annesine icat edivermeliydi ki kırmızı yanınca durabilmeliydi annesi araba kullanırken kurallara uyuyor ya! elbette uyardı burada yanan kırmızıya sonra yeşil yanardı o da yola devam ederdi belki yolu ormana, denize mis gibi kokan bir havaya gidiyordur.(Suçluluk psikolojisi de çok zor yani)

Ben en iyisi oğlumun telefonunu açması için dua edeyim sonra da beklemeyeyim lambanın icat edilmesini zaten hissettim sanıyorum kırmızıyı ve yeşili. Söyleyivereyim onu ne kadar çoook sevdiğimi hep yeşil ışık yansın sevgiyi söylemekten yana kırmızı ışıklık bir durum olmasın. Sevgimiz hep yol alsın.

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız