Yeni Bir Yaşamın oluşumu


| 28 Mayıs 2005 | 2 yorum | 11422 gosterim

Yeni bir yaşam işte böyle başlıyor…

İlk 30 Gün.

 • Anne ve babaya ait olan tüm fizyolojik ve psikolojik özelliklerin kayıtlı olduğu yumurta hücrelerinde mevcut olan kromozomların kaynaşmasıyla, anne ve babaya ait bir çok özellik, bebeğin karakter yapısını etkileyecek düzeyde birleşir ve dünyaya gelecek olan yeni bireyin ilk mayası (ZİGOT) böylece hazırlanmış olur.
 • Zigotun teşekkülünü takip eden ilk üç gün içinde takriben 12-16 hücreden oluşan bir "KİTLE" hasıl olur. "Morula safhası" denilen bu dönemde hücre sayısı artarak sayısı 58 e varır.
 • Müteakip 4-5 gün içinde ceninin ilk yapısı ortadaki hücrelerin bir boşluğu çevirircesine kenarlara toplanmasıyla içi boşalmış ve adeta bir yüzük şeklini almış 107 hücreden oluşan bir kitleye ulaşır.
 • 6 ve 7. günlerde artık bu kitle "RAHİM DUVARINA" gömülmeye başlar ve toprağa gömülen bir tohum, nasıl ki çekirdeğinde sembolize edilmiş özellikler doğrultusunda meyve vermeğe hazırlanıyorsa rahim duvarına gömülen bu kitle de yeni bir birey olarak gelişmesini tamamlamak üzere büyümeye başlar.
 • Faz mikroskopları ile izlenen gelişmeler 7,5 gün sonunda iki önemli gelişmeye dikkat çekmiştir.
  1. İlerdeki safhalarda ceninin beslenmesini üstlenecek olan "PLASENTA_EŞ"
  2. Esas "CENİN" olacak kısım.

   Ceninin iki tabakalı bir hücre kitlesi olarak gelişmesi, ilk günlerde ağır ilerlemesine karşın Plasentadaki hızlı gelişim, ceninin gelişiminin Plasentaya bağlı oluşundandır. Çünkü artık rahim duvarındaki kılcal damarlar Plasentaya açılacak ve buraya gelecek olan kandan emilecek olan gıdalarla cenin beslenecektir. Böylece anne ile bebeğin alış-veriş içnde geçecek olan ortak yaşamları başlamış ve bu safhada cenin için şart olan yaşam şartları da hazırlanmıştır.

 • 14 gün sonunda bir balonu andıran cenin, devamlı değişir. 19 günün ardından ceninin ön kısmında "Sinir Plağı Ve Kalp Kabarıklığı" belirmeye başlar. Orta hattın iki yanında dizilmiş kübik yapılar "MEZODERM" deri hücrelerinin ilk tekâmül safhasında aldığı şekilledir. "SOMİT" adı verilen bu yapıtlar daha sonra bedenin değişik organlarını hasıl eder.
 • 28 gün sonra ceninin boyu 3-5 mm. Olmuş, "BAŞ VE KUYRUK" kısmı teşekkül etmiş, ayrıca baş kısmında "GÖZ ve KULAKLAR’ın ilkel şekilleri yavaş, yavaş belirmeye başlamıştır. Ön kısımda artık belirginleşen kalp kabarcığında kendine özgü bir "KAN DOLAŞIMI" da başlamıştır.
 • Cenin 30 günlük yani 1 aylık olduğunda 4-6 mm. Ye u8laşmış olan ağırlığı ile iç organlarının süratle teşekkül ettiği bir konuma gelmiştir.
 • İşte işin en ilginç yanı, belki bedeninde süratli bir gelişmenin cereyan ettiği, yepyeni bir İNSAN teşekkülünün en önemli yapı taşlarının tamamlandığı "MÜSTAKBEL ANNE" nin, belki henüz olanların tam anlamıyla farkında bile olamamasıdır.

  Forumdan Yorumlar (2)

  1. hatice 03 Nisan 2009

   mrb fatma bnmde bir aylıkmış bebeğim acayip bi duygu ben bilmiyodum bebeğin bukadar çbk geliştiğini öğrenmiş oldum.sanada ALLAH kolaylık verir inş.sağlıklı sıhhatli

  2. fatma 26 Şubat 2009

   haberim var olmazmı daha1 ay oldu olmadı sabırla bekliyorum

  Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız