Yardımcı Üreme Teknikler: İlk aşama


| 11 Ocak 2010 | 0 yorum | 3900 gosterim

Aşılama (İnseminasyon):

Normalde bir yıldan fazladır zamanlanmış ilişkiden sonra çocuğu olmayan bir çift doktoruna başvurduğunda öykülerine göre kadın ve erkekten bazı testler istenir. Erkek için semen analizi yapılması kolay ve maliyeti düşük olduğu için ilk önce yapılır. Sonuç normal ise, kadının tüplerinin açık olup olmadığına bakılır.

Sperm sayısı ve kalitesi makul ve kadının tüpleri açık ise, aşılama yöntemine başvurulur. Aşılama yöntemi işlem olarak acısız ve basit, aynı zamanda ekonomiktir. Bu metodla sperm vajinanın asit ortamını, rahim ağzı mukus tıkacını ve rahmin içinden tüplere doğru çıkması gereken yolu atlamış olur. Kadının gelişen yumurta sayısını arttırmak için ilaç protokolü uygulanır.

Laboratuar hazırlığı:

Erkeğe steril semen kabı verilir ve masturbasyon ile sperm örneği alınır. Alınan örnek sulandıktan sonra yıkama işlemine konulur. Yıkamanın amacı sperm hücrelerini bulundukları sıvıdan ayırmak ve daha kaliteli hücreleri izole etmektir. Sperm yıkama solüsyonları kullanılarak sperm iki veya üç aşamadan geçirerek hazırlanır. Yıkama işleminden önce ve sonra sperm değerlendirmesi yapılır.

İlaç protokolü:

Çoğu kadında her ay bir tane yumurta gelişir. Yardımcı üreme tekniklerinin başarısını arttırmak için gelişen yumurta sayısını ilaçlarla arttırmak mümkündür. Aşılama yöntemi için kullanılan ilaç dozu tüp bebek hastasına verilen ilaçlara kıyasla azdır. Folikül büyüklüğü ve sayısı belli ölçülere geldikleri zaman yumurta çatlatma iğnesi verilir ve yaklaşık 40 saat sonra aşılama işlemi yapılır.

Aşılama İşlemi:

İşlem basit ve acısızdır. Normal spekulum ile yapılan muayeneden farkı yoktur. Doktor yumurta çatlatma iğnesini verir ve çifte işlem günü gelmeleri için gün ve saati ayarlanır. Erkek sperm örneğini verdikten sonra örnek laboratuvarda hazırlanır. Hazırlama aşamasında kadına su içerek mesanesini doldurması söylenir. Örnek hazır olduktan sonra kadın muayene odasına alınır ve normal jinekolojik muayene pozisyonuda oturur. Hazırlanan sperm örneği çok ince bir kanülün içine çekildikten sonra karından yapılan ultrason eşliğinde kanül rahim ağzından içeriye girdikten sonra rahimin tepesine doğru sperm bırakılır. Kadın yaklaşık 20 dakika dinlendikten sonra kalkabilir.

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız