Tüp Bebeğe giriş


| 29 Aralık 2009 | 0 yorum | 3471 gosterim

Tüp bebek uygulamasına kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin vücut dışı döllenme işlemi diyebiliriz. Erkek (sperm) ve kadın (yumurta) üreme hücrelerinin laboratuar koşullarında birleştirilmesi sonucunda oluşan embriyolarö rahim içine ince bir kateterle yerleştirilir.

Tüp bebek kimlere yapılır.

· Kadın üreme kanallarının tıkanıklığı

· Erkek sperm sayısının azlığı veya kötü olması

· Erkekte menide hiç sperm olmadığı durumlar. Erkeğin testisinden alınan parçada bulunan spermin yumurta içine enjeksyonu için kullanılabilir.

· Bağışıklık sistemi sorunları

· Direkt olarak tüp bebek tedavisi gerektirmese de uzun süreli diğer infertilite tedavilerinden (Suni dölleme, yumurtalarının uyarılması v.s.) sonuç almamış hastalar.

Klasik Tüp Bebek tedavisinin aşamaları:

Uyarılma işlemi

Tedavinin ilk aşaması yeterli sayıda döllenme yeteneğine sahip yumurta elde edebilmektir. Bu amaçla yumurtalıklar çeşitli ilaçlar ile uyarılırlar. Normalde kadın her ay 1-2 adet yumurta oluşturur. Ancak ilaçlar yardımı ile daha çok yumurta elde edilmeye çalışılır. Ne yazık ki bu işlem için kullanılan ilaçlar enjeksiyon şeklindedir.

Yumurta Toplama

İlaçların 8-15 gün kullanımı ile folliküller (ultrasonografide gözlenene içi sıvı dolu yumurta içeren yapılar) 18-20mm büyüklüğe ulaşırlar ve yumurtanın son dolgunluk aşaması için gerekli hormonu içeren bir ilaç (hCG; Ovitrelle, Choragon veya Pregnyl) yapılır. Akabinde 34-36 saat sonra “yumurta toplama” işlemi uygulanır.

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız