Tanıdığım İlk Melek


| 09 Mayıs 2008 | 0 yorum | 5063 gosterim

Sitemiz aracılığı ile önce kendi anneciğimin sonra tüm annelerimizin ve anne olacakların anneler gününü kutlar hepsine saygı ve sevgilerimi sunarım..


9 ay bir bedende çift insan olarak yaşamak mı bu kadar yüceltir bu ruhu? Nedir hayatın normal akışında, saf tepkiler veren bu kadını, çocuğunun tek bir bakışıyla, ruhunu okuyacak kadar erdemli kılan? Dünyanın en güzel kokan varlığıdır anne. Kendine has, mis bir kokusu vardır ki odasına da sinmiştir, bir hafta uzak kalsanız o odaya girdiğinizde anlarsınız onu ne kadar özlediğinizi. Durup durup sevgi gösterisi yapılması, boynuna sarınılması gereken insandır, “ay bi dur, üff” tepkisini asla vermeyecek olan, sizden daha da sıkı sarılacak olandır. Birtane olan, eşi benzeri olmayan oluşumdur. Ne kadar üzsem de geceleri uyurken nefes alışverişini dinleyip huzur bulmamı sağlayan ve yokluğuyla beni de yok edebilecek tek insandır annem. İlişkilerin bir şekilde tersine döndüğü insan. Yaklaşık 30 yaşından sonra anne çocuk, çocuk da anne ya da yerine göre baba olmaya soyunur. Herkes ne kadar soyunursa soyunsun, annelik zordur.

Anne, dünyada karşılık beklemeden börek yapan tek insandır. Karşılıksız sevginin ete kemiğe bürünmüş halidir! Ne kadar üzsen de 10 dakika sonra seni affeden zarif bir insan türüdür. Meleğin süt verebilenidir. Yemek yemeyen çocuğun dikkatini çekmek için elindeki tencere ve tavalarla maymunluk yapabilen kişidir. Dizi dizi incidir, lakin gerektiğinde laf sokma dalında da birincidir. Sevgiliden ayrılma haberi verildiğinde, “Amaaan ben sana daha güzelini bulurum” diyebilen komik bir karakterdir. Benimle rock müzik dinleyen bir sabır ağacıdır. İyiliğin, merhametin, acayip bir şefkatin, sadakatin, sevginin güçlerini birleştirdiği sonsuz varlıktır! Oğlunun damat, kızının gelin olduğunu görünce, Çocuğu mezun olunca, gol atınca, hasta olunca, askere gidince,sevdiği diziyi seyredince, dolar yükselince ve buna benzer bir sürü şeye ağlayabilen, bu mesajı okurken duygulanıp-gözleri dolabilen, duygu pınarıdır. Uzakta dursa da yakın hissedilen, asla vazgeçilmeyen, dizinin dibinde olmak istenen, ıslak-kuru ama hep duygulu tek kadın modelidir! Anne en büyük mutluluktur, hayatta bir çocuğun önüne sunulan en saf sevgi yumağıdır. Kaybedilmesi en büyük korkudur.Yemek yemeyen çocuğunun dikkatini dağıtmak için elinde tencere tavalarla şamar oğlanına dönen, reklamları kasede kaydedip yemek vakti izleten, o da olmayınca muhallebinin içine ciğer katarak çocuğun ağzına tıkıştırandır.

Tanıdığım ilk melektir…

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız