Sınav Heyecanı (Bir annenin bakış açısı)


| 26 Nisan 2006 | 4 yorum | 6751 gosterim

Annenin üzerinde beklentiler çok fazlaydı kızım; öğretmenleri, yakın çevresi onun çok iyi bir okulda olacağını, bunu hak ettiğini düşünüyordu. Zamansız hastalıklar, zamansız aile sorunları, zamansız okula ara vermek zorunda olmalar tüm hayallerini yıktı.


Sevgili Kızım,,

İlkokul dördüncü sınıftaydın.Elinin üzerinde büyükçe bir yara oluşmuştu.Ne bir alerjiye , ne bir böcek sokmasına benziyordu.Doktoruna gitmiştik.

— Yakın zamanda çocuğunuzun aşırı üzüldüğü bir durum oldu mu ? dedi.

Dokuz yaşındaki bir çocuk , neye üzülmüştü bu kadar da elinin üzerinde psikolojisinden kaynaklanan bir yara oluşmuştu?

Ben bu acıyı hala üzerimde taşıyorum.O günü hatırlıyorum ,zayıf almıştın matematikten.Siyah önlüğünün içinde , gözlerini kocaman açmış vaziyette,deli gibi sana bağıran annene bakıyordun.Canavarlaşmış bir kadın,dokuz yaşındaki çocuktan hesap soruyordu.Muhtemelen kendi öğrencilik başarılarını , çocuğunda kat kat görmek istiyordu.

Ulaşamadığı hedefleri için ,seni kullanacaktı, kesin. Aslında bozuk olan kendi ruh haliydi.

Annenin üzerinde beklentiler çok fazlaydı kızım;öğretmenleri ,yakın çevresi onun çok iyi bir okulda olacağını ,bunu hak ettiğini düşünüyordu.Zamansız hastalıklar,zamansız aile sorunları,zamansız okula ara vermek zorunda olmalar tüm hayallerini yıktı.

Başarıya aç bir anne,seni doğurdu.Ne mal mülk,ne güzellik ,ne sahip olduğu değerler…yetmedi.O hep ulaşamadığı hedefinde takılı kaldı.

Aslında ,o siyah önlüğünün içinde ki çocuk belki de kendisiydi,kendisine bağırışıydı,hayata,ailesine,tüm tersliklere bağırışı…

—- Yakın zamanda çocuğunuzun aşırı üzüldüğü bir durum oldu mu?

Dokuz ay boyunca ,yalnızca sağlıklı olmandan başka istediğim bir şey yoktu oysa yalvarışlarımda.Doktorlar ,seni alacaklardı karnımdan,sakat doğabilir demişlerdi.Ben darmadağan ortalıkta gezerken ,baban kolumdan tutup”bu çocuk alınmayacak ve bizim çocuğumuz sakat doğmayacak “dedi.Geceleri uyku tutmayıp, ayın ışığında oturup ,yalvarırdım,vicdan azabının beni bitireceğini düşünürdüm.Sağlıklı doğdun,hiçbir sorun yaşamadım,bana dünyaları ,yaşamam gereken en büyük mutluluğu verdin.Ama ben bunları unuttum.Daha daha ,dedim.Tüm eksiklerimi sende tamamlama telaşına girdim.

—- Yakın zamanda çocuğunuzun….

Yıkıldım annem.Ben kendimden nefret ettim.Öylesine anladım ki birden ne yaptığımı,bu bana ders oldu.

Şu an onüç yaşındasın.Arkadaşım gibisin,çoğu şeyi karşılıklı paylaşıyoruz.Sana hayatı anlatmaya çalışıyorum.Kendimden örnekler vererek , rahat yaşamı , zor yaşamı göstererek, okumuş insani , cahil insanı tanıtarak ,hayatı anlatarak,ülkemizi ,işsizliği ,eğitim sistemimizi,kalitesizliği,kimlerin hak etmediği yerlerde nerelerde olabildiğini,kimlerin okuyarak ,bilgiye inanarak geldiği noktaları gösterek , her şeyi olduğu gibi görmeni sağlamaya çalışıyorum.

Ve bil ki ,kaliteli bir yaşamın olduğu zaman ,–dikkat et parasal zenginlik kalite demek değildir–,hayattan zevk alacaksın,mutlu , mantıklı bir karakter olacaksın.Doğruyu yanlışı ayırma ,doğru kararlar verme becerileri sen de oluşacak.Objektif olacaksın,hayatı anlayacaksın,sorgulamaların azalacak çünkü yanıtlarını anlayabileceksin.Güçlü olduğunu hissedeceksin.Hafif bir esintide sallanan yapraklardan olmayacaksın, sımsıkı tutunacaksın dalına,köklerinin yerde sağlam durduğunu bileceksin.

Tüm bunları gören annenin içine huzur dolacak,mutluluğun annene yansıyacak..

Sana, zaman zaman nasihatlarım devam ediyor.Çünkü bazen yaşının gereği , delidolusun ,arkadaşlarına kapılıp gidiyorsun.Hayattan geri kalmanı istemiyorum,her şeyi istediğin gibi ,mutlu olduğun şekilde yaşa.Ama gelecek yılların seni üzmemesi için ,dengeli çalışmayı , eğlenmeyi sana öğretmekten başka bir şey değil bu yaptıklarım.İstersen okuma, evde otur ya da herneyse…Bu beni üzer mi? Üzer aslında ama sen mutluysan bu halinden bile ,ben bunu içimde yokederim.Tam tersi ise , başarısızlığın seni yıpratıyorsa , bil ki seni öyle gördüğümden , ben daha fazla yıpranırım.

Tüm sıkıntım bu Sevgili Kızım .Yalnızca senin,sağlıklı- mutlu olduğunu görmek istiyorum ,her ne şekilde olursa olsun…Hayatın seni yıpratmasına izin verme…

Annen

Forumdan Yorumlar (4)

 1. Rabiya 13 Aralık 2011

  Tam yazdignizi okuyamadim ama ne anlatmak işstediginzi anladim . Bence anneler çocuklari hakında boyle düşünmemeliler ...

 2. Rabiya 13 Aralık 2011

  Tam yazdignizi okuyamadim ama ne anlatmak işstediginzi anladim . Bence anneler çocuklari hakında boyle düşünmemeliler ...

 3. Rabiya 13 Aralık 2011

  Tam yazdignizi okuyamadim ama ne anlatmak işstediginzi anladim . Bence anneler çocuklari hakında boyle düşünmemeliler ...

 4. 8. sınıf pelin su 19 Nisan 2009

  bence bir insan kendiyle yarışmalı her zaman annesiyle ya da bir okul arkadaşıyla değil bu annenin amacı burada belli çocuğunu kendi okul başarısının üstüne çıkarmak ama her kapasite ya da her birey farklıdır bireyin kendi makus talihini yenmesi bireyle ilgilidir ama anneyide yadırgayıp ezmemek lazım kişinin niteliksel farklılığı annede de farklıdır bu parça bana çok şey kazandırdı yayınlayana tşk

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız