Okul Korkusu


| 17 Ekim 2010 | 6 yorum | 5799 gosterim

Bazı çocuklar okul başlamadan önce okula çok istekli görünseler dahi okula başladıktan sonra bu istekleri kaybolmakta ve yerini okula uyumsuzluk (kaygı- endişe- yalnızlık) almaktadır.

Çocuklarda okulda oluşan yoğun sıkıntı ve huzursuzluk hissi nedeniyle okula gitmek istememe ve okulda yalnız kalamama ile karakterize olma durumuna okul korkusu (okul fobisi) adı verilmektedir. Çocuklarda oluşan bu korkunun birtakım sebepleri vardır. Okul korkusu çoğunlukla çocukların anneden ayrı kalma korkusuyla yakından ilişkisi vardır.

Okul çağına kadar devamlı anneye ihtiyaç duyan ve yaklaşık bütün ihtiyaçları anne tarafından karşılanan çocuk okula başladığında ise artık yalnızdır. Annenin yanında olmaması ona endişe verir ve çocuk kendisine ve/veya annesine kötü bir şey olacağı endişesini yaşar.

Okula yeni başlayan çocuklarda rastlanan okul korkusu ana okulundan sonra okula başlayan çocuklarda ortaya çıkabilmektedir. Ana okuluna giden bir çocuk ne kadarda ilkokula hazırlanmaya çalışsa da çocuğun gözünde orası bir oyun yuvasıdır ve eğlencelidir. Fakat çocuk ilkokula geçtiğinde artık bir takım ödevler üstlenmek ve sorumluluk almak zorundadır. Bu ise çocuk tarafından beklenilmedik bir olaydır. Çocuk ana okulunu bitirip ilk okula başladığında yine oyun ve eğlence beklemektedir ve ilkokula başlama bu gibi çocuklarda bir hayal kırıklığı niteliğindedir….

Okul korkusu sıklıkla okula yeni başlayan çocuklarda görülmesine rağmen, bu durumun daha ileri yaşlarda da görülme olasılığı vardır. Bu gibi durumlarda genellikle her sabah okula gitmek için erken kalkmak sorun haline gelir. Çocuk çeşitli bahaneler ile (karnım ağrıyor, başım ağrıyor gibi) evde kalmak ister. Okula gitmesi konusundaki zorlamalar çocuğun zaten var olan sıkıntısını daha da arttırır.

Çocuğun gerek anneden ayrı kalma korkusuna bağlı, gerekse diğer sebeplere bağlı olan korkuları çocuk için bazen öyle dayanılmaz olur ki çocuk sürekli ağlar, bağırır, hırçınlık nöbetleri gösterir.

Okul korkusu sorunu ailenin tüm bireylerinin sorunudur ve bu sorunun çözümünde ailedeki bütün bireylere çeşitli görevler düşmektedir. Öncelikle çocuğa içinde bulunduğu durumu anladığımızı ve ona yardımcı olacağımız mesajını vererek aileye bu konuda güven duymasını sağlamalıyız. Bu konuda çocuğu eleştirerek, aşağılayarak ve korkutarak sorunu çözüm yoluna gitmemiz bizi başarıya ulaştırmaz. Sadece başarıya ulaşmışız ve sorunu çözmüşüz gibi görünür ve aslında ilerde oluşabilecek daha büyük sorunların temelini atmış oluruz.

Böyle bir sorunla karşılaşan ailelerin dikkat etmesi gerekli hususlara birkaç yöntem.: * Kendinizi çocuğunuzun yerine koyunuz ve duyduğu kaygı ve endişeyi anlamaya çalışın.  * Çocuğunuzu okula gitmiyor diye cezalandırma yoluna gitmeyin. Ve bu konuda ona küçük düşürücü ve güven kırıcı sözler söylemeyin.

* Sabırlı, tutarlı ve kararlı bir tavır içinde olun.

* Sorunu görmezlikten gelmek ve bir sonraki yıla havale etmek ancak çözümü zorlaştırır.

* Çocuğunuz okula gitmek istemediğini söylüyor ve okulda kalamıyorsa bir çocuk psikiyatristinden yardım isteyin.

Bilge Kağan BÜYÜKKELEŞ

Psikolog

Forumdan Yorumlar (6)

 1. boritta 11 Kasım 2012

  Çocuklarda Okul Korkusu sebepleri ve çözüm yöntemleri hakkında Çocuk Psikiyatri Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı'nın bir makalesini buldum:

  Okul Fobisi en sık okulların yeni açıldığı Eylül-Ekim aylarında ve 6-8 yaş gibi ilkokula başlangıç döneminde görülür. Yine okula başladıktan sonraki yıllarda, örneğin 11-12 yaşlarda okul değişikliğinin gündeme geldiği dönemlerde de ortaya çıkabilmektedir. Ani veya sinsi başlangıçlı olabilir. Sinsi başlangıç daha çok ergenlik döneminde görülür ve depresyon gibi durumlarla beraberliği sıktır.

  Okul fobisi-Okul korkusu durumunda çocukta özellikle okul saatleri yaklaştığında ortaya çıkan şikayetler şunlardır:

  - Sıkıntı artışı,

  - Ağlama,

  - Sinirlilik,

  - Uykusuzluk,

  - Saldırganlık,

  - Baş ağrısı,

  - Mide bulantısı,

  - İştahsızlık

  Kızlarda ve erkeklerde birbirine yakın sıklıkta görülen bu durum kaza, hastalık, ameliyat, okul arkadaşının gidişi, bağlı olduğu akrabanın hastalığı veya ölümü, ebeveyn boşanması, maddi sorunlar, aile içi şiddet ve kardeş doğumu gibi durumların arkasından başlayabilir. Bu çocuklar genellikle evde rahat ve huzurluyken okulda aşırı kaygılı ve huzursuzdur. Özellikle okulun kapalı olduğu zamanlarda veya okula gitmemesine karar verildiğinde yakınmalar kaybolur.

  Kaynak: Çocuk Psikiyatrisi | Okul Fobisi ? Okul Korkusu | Okul Fobisi - Okul Korkusu

 2. .s 29 Ocak 2012

  oklu btrdm smdi dershaneye gidiyorm ama hiç brsey o sralarn yerni tutmuyor . . . bence frsat elnizde iken ii kullann snradan psmanlık hayatnzda keskelerden baska hc brsey deildr

 3. Selenay Karaca 23 Eylül 2011

  7. sınıftayım hiç arkadaşım yok okulda kendimi çok yalnız hissediyorum kiminle arkadaşlık kurmak istesem olmuyor denemek istiyorum ama cesaretim yok çünkü ben çok korkağım utangacım böyle gidersem olmayacak sınavlardan önce çok ağlıyorum çünkü yeteri kadar çalışamıyorum içimden geliyor ama yapamıyorum lütfen yardım edin

 4. sany 30 Nisan 2011

  ašk olsun TALAT FATIH hić šeytan olurmu sen olsan olsan melek olursun bak ne guzel ismin var Fatih , gonulleri feth eden ol , tabbiki azcik yaramz lik yapiyor olabilirisn ama sen aslinda ozunde bir meleksin....

 5. talat fatih 30 Nisan 2011

  ben 2. sınıfa gidiyorum ve 9 yaşındayım ve şeytanım

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız