KARNELER ALINACAK, ANNE-BABALAR NE YAPACAK?


| 18 Eylül 2013 | 0 yorum | 2369 gosterim
karne

Yine uzun ve yorucu bir eğitim-öğretim yılının sonlarına geldik. Karne günü yaklaşıyor. Çocuklar sınav stresinin yavaş yavaş sonuna geliyor, tüm bir yılın değerlendirmesi olan karnelerini almayı bekliyorlar. Karne almak hemen hemen bütün yaş grupları için önemli bir kavramdır. Bu önem, bazıları için heyecan ve mutluluk getirirken, bazıları içinse korku ve endişe getirebilmektedir. Bu nedenle, bu dönemde özellikle anne-babaların çocuklarına ilişkin nasıl bir tutum sergileyecekleri konusunda rehberliğe ihtiyaç duymaktadırlar. İşte karne alacak çocuklarımızın anne-babalarına birkaç öneri:
 

  • Karne, bir sonucu ifade eder. Dolayısıyla bu sonucu meydana getiren bir süreç yaşanmıştır ve sonuç eğer beklenen gibi değilse süreç mutlaka değerlendirilmelidir.

 

  • Karnede yer alan düşük ya da beklenmedik notlar yerine, öncelikle başarılarını tebrik edin. Başarılarını önemsemek ve takdir etmek, onun diğer alanlarda da kendine güvenmesini sağlar. Çocuğunuzun onunla gurur duyduğunuzu bilmesi, pek çok maddi hediyeden daha büyük bir doyum sağlar.

 

 

  • Çocuğunuzun karnesinde gelen düşük ya da zayıf notları onun kişiliği ya da zekası ile ilişkilendirmek, onu daha aşağı çekmekten başka bir işe yaramaz. Bunun yerine söz konusu süreci konuşabilir ve bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğinizi kararlaştırabilirsiniz.

 

  • Konu ne olursa olsun, fiziksel ya da sözel şiddet bireyin içsel süreçlerinde derin izlere, korku ve endişeye neden olur. Bu durum da çocuğunuzun hem sizinle hem de sosyal ilişkilerinde çatışma yaşamasına kadar giden bir süreci beraberinde getirir. Böyle bir tutum yerine çocuğunuzu kazanmaya yönelik, iyi iletişim içeren bir tutum onun gelişimi ve ruh sağlığı açısından daha çok işe yarar.

 

 

  • Çocuğunuzun karnesini gördüğünüzde yapacağınız en son şey, onu diğerleriyle kıyaslamak olsun. Komşunun oğlunun matematik notu daha yüksek, veya kardeşinizin kızının tarihi daha iyi olabilir. Böyle bir tutum, çocuğunuzun bundan sonraki yaşamında sürekli diğerlerini referans almasını sağlar. Dolayısıyla büyüme sürecinde kendi içsel gücünü fark etmek yerine, başkalarının başarı ya da başarısızlıklarının neresinde olduğuna odaklanacaktır.

 

  • Beklenmedik karneler için çocuklarınızı cezalandırmak doğru değildir. En başta söylediğim gibi bu bir sürecin sonucudur. Sonuç beklenen gibi değilse, süreci tıkayan veya doğru olmayan bir müdahale var demektir. Bu aşamada da çocuğu yalnız bırakmak, suçlamak ileriki aşamalar çocuğun duygularını ifade etmesini sağlamak ve bir anne baba olarak duygularını ifade etmek büyük önem taşır. Unutmayın siz ona inanırsanız, o da kendine inanmaya başlar.

 

  • Karne her eğitim döneminin sonunda verilir. Bu durum karnenin değiştirilebileceği anlamını taşır. Bu sene hayal çocuğunuz beklediği notları alamamış olabilir, ama doğru dokunuşlarla bu sonuç yeniden inşa edilebilir. Siz bu bakış açısını benimserseniz, çocuğunuza da ileri de olumsuz yaşantıların değişebileceğine ilişkin olumlu bir zihinsel işleyiş kazandırabilirsiniz. Ve inanın bu, karne de yazan birkaç rakamdan daha değerli bir kazançtır.

 

PSİKOLOG NİHAL UYAR
www.algipsikodrama.com

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız