Havaya Sıkılan Kurşunlar


| 09 Nisan 2009 | 1 yorum | 5260 gosterim
cocuktaciz

Kaza kurşunu sonucu yılda 750 insanın öldüğü ve çok sayıda kişinin özürlü kaldığı günlere nasıl geldik?

Sevgisiz büyümek
Bir kişi sevgi dolu bir ortamda , ihtiyacı olduğu kadar ilgiyi alarak büyümemişse, büyüdüğünde de sevgisini gösterme konusunda sorun yaşıyor. Zira yakın çevresine karşı sevgi dolu olan bir insan, yaptığı davranışların başkasına zarar verip vermeyeceğini düşünerek hareket eder.
Silah taşıyan biri her ne amaçla olursa olsun, havaya kurşun atmasa bile, taşıdığı silahın bir kaza sonucu birine zarar verip vermeyeceğini düşünebilir.

Bilinçsizlik
Havaya sıkılan bir merminin bir hayatı sonlandırabileceğini birçok kimse bilmiyor. Tabancadan saniyede 400km hızla çıkan kurşun 200km hızla yere düşüyor ve birine isabet ettiğinde öldürebiliyor. Bu bilgilere sahip olmayan, yeterli eğitimi almadan silah edinmiş biri bilinçsizlikten çeşitli kazalara sebep oluyor.

Sözel ifade gücünün yetersizliği
Dileklerini, sorunlarını sözle ifade edemeyenler, kendilerini farklı yöntemler aracılığı ile göstermek istiyorlar. Silah da bunlardan biri oluyor.

Kabul alma
Kişi silah aracılığı ile şan, şöhret, güç sergileyerek kabul alma ihtiyacını karşılıyor. Sünnet, nişan, düğün gibi organizasyonlarda havaya ateş ederek başkalarını eğlendirdiğini, havai fişek etkisi bıraktığını, gücünü , üstünlüğünü göstererek kabul gördüğünü düşünüyor.

Sorumsuzluk
Çevreye karşı, duyarlı ve sorumlu insanlar davranışlarının sonuçlarını düşünerek hareket ederler. Havaya ateş eden insanlar ciddi bir sorumsuzluk örneği sergiliyorlar.

Kaza kurşununu atanın belirlenmesinin güçlüğü

Kurşunu atanın belirlenmesi çok güç oluyor. Dolayısıyla bu konuda caydırıcı yaptırım noksanlığı olduğu görüşündeyim. Kişi suçunun cezasını almıyor ve suç tekrar ediliyor. Gerçekte TCK’ya göre kamuya açık yerlerde silah atmanın cezası 3 yıla kadar hapistir.

Olumlu model eksikliği
Çocuğun karşısında olumlu model olacak yetişkinler yok ise, çocuk olumsuz modeli öğrenir. Silahı ile yaptıkları ile övünen bir yetişkine çocuk doğal olarak özenir. O yetişkin bilmelidir ki insanın hayatında övüneceği güzel şeylerin yanında utanç ve suçluluk duyacağı şeylerde her an olabilir. Unutmamalı ki, övünülen silah, birgün hayat da karartabilir.

Çocuğa hatalı oyuncak seçimi
Çocuğa çok erken yaşta oyuncak silah hediye edilmesi ve bir çocuğun çok fazla sayıda oyuncak tabancaya sahip olması sakıncalıdır. Onun yaratıcılığını geliştirecek oyuncaklar seçilmelidir.

Ölüm korkusu
Birçok kimse kendini korumak ve ölümden korktuğu için silah taşımaktadır. Ancak kendisinin korktuğu bir şeyi, silahı ile başkasına yapmak ve sonuçlarına katlanmak da psikolojik olarak hiç kolay değildir.

Mermi yerine çiçek atıldığını göreceğimiz günlere kavuşmak dileğiyle…

Zafer Selma Köktuna
Uzman Psikolojik Danışman
Ergen, Yetişkin, Çift ve Aile Terapisti

Forumdan Yorumlar (1)

  1. bsbmi 10 Temmuz 2010

    ben çok sevgisiz büyen bir çocuğum hayatım boyunca doru dürüs sevgi görmedim çok mutsuzum burda benianlayan büssürü çocuk var onlara sabır bana bin kat sabır

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız