HANGİ BASAMAKTASINIZ?


| 18 Eylül 2013 | 0 yorum | 2110 gosterim
meslekkler

Çocukken hayalinizdeki mesleğiniz neydi?

Ya lise yıllarındaki hedefleriniz?

Üniversiteye başladığınızda hayal ettiğiniz iş yaşamının hangi basamağında görüyorsunuz kendinizi?

İş yaşamınızda planladığınız yere gelmenize kaç adım kaldı?

 

Okul yaşamı, akademik başarılar, meslek seçimi ve kariyer planları… Bu maddelerin hepsi bizi geleceğimize götüren bir merdivenin basamaklarını oluşturur. Eğer doğru planlanırlarsa sizi hedeflerinize ulaştıracak bir harita görevi görür ve gideceğiniz yere kolaylıkla varmanızı sağlarlar.

Yaşamımızın her döneminde olduğu gibi yine zorlu geçen sınav maratonunun ardından yine bir seçim aşamasındayız. Bu aşamaların her birinde kendinize soracağınız sorular olacak, bunlara cevap vermeden kararınızı vermeyin.

●Kendinizi tanıyın. Kendi ilgi ve becerilerinizin farkına varın. Çocukluktan başlayarak yetişkinliğe kadar, ortaya çıkan ipuçlarını gözden geçirin, gerekirse size rehberlik edecek birinden destek alın. Gerek akademik yaşantınızda gerekse özel yaşantınızda iyi yaptığınız ve yapmaktan keyif aldığınız şeyleri kişilik özellikleriniz ve davranışlarınız ışığında değerlendirebilirsiniz.

Neleri iyi yapabiliyorum?

Yapabildiklerim ve yapamadıklarımın sınırları neler?

Neler yapmaktan keyif alıyorum?

Yapmaktan keyif almadığım ve zorlandığım konular neler?

●Bunları belirledikten sonra şimdiye kadar olan başarılarınızın bir listesini yapın. Hangi davranış modelleriniz, yetenekleriniz ve becerilerinizin sizi bu başarıya taşıdığını keşfedin. Keşfettiğiniz her nokta bu yolculuktaki güçlü yönlerinizin farkına varmanızı sağlayacak ve bir sonraki adım için daha çok kendinize güvenmenize neden olacaktır.

●Sonraki aşamada ise belirlediğiniz yetenekleriniz, becerileriniz, yapmaktan keyif aldığınız etkinlikleriniz ve başarılarınızın, önünüze koyduğunuz hedef ile ne kadar uyumlu olduğunu gözden geçirmek.  Size mutluluk veren bir alana yönelmek o alanda ilerlerken ki motivasyonunuzu güçlü tutan en önemli etkendir. Aralarında bir uyumsuzluk görüyorsanız değişmesi gereken bir şeyler var demektir.

●Kendinize kısa ve uzun vadeli hedefler belirleyin ve bu hedeflere ulaşabilmek adına eylem planlarınızı hazırlayın. Gideceğiniz bölüm, katılacak, seminerler, alınacak eğitimler… Bunların hepsi sizi uzun vadeli kariyer planlarınıza taşımak için kritik bir önem taşır. Aralıklarla bu eylem planlarınızın ne kadarını yapabiliyorsunuz bunları kontrol edin ve her olumlu geri dönüşün sizi hayalinizdeki geleceğe bir adım daha taşıdığını unutmayın.

Hayallerinizin gerçekleşmesi dileğiyle…

PSİKOLOG NİHAL UYAR

www.algipsikodrama.com

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız