Erken Refleksler


| 12 Şubat 2005 | 0 yorum | 10433 gosterim

Yeni doğan bir bebeğin hareketlerinin çoğunu refleksler oluşturur. Ağzına meme yerleştirildiği anda otomatik olarak emmeye başlar.

Bir yıl içinde refleksler yavaş yavaş azalır ve yerini kontrollü davranışlar alır.


 • Moro refleksi:
  İrkildiği zaman ayaklarını ve kollarını ileriye doğru atar ve boynunu esnetir. Genelde 0-2 ay arasında gerçekleşir.

 • Yürüme-Adım atma refleksi:
  Ayakları düz bir alana değdiği zaman bir ayağını diğerinin önüne koyar.

 • Aranma refleksi:
  Yanağı okşandığı zaman kafasını çevirir ve yiyecek arar.
  Tonik refleks: Başı bir yana çevrildiği zaman, o yöndeki kolu düzelirken diğer kolu kıvrılır.

 • Avuç içi refleksi:
  Avucu okşandığı zaman hemen parmağı kavrar.

 • Babinski refleks:
  Ayağının altına dokunulduğu zaman, bacağını esnetir ve ayak parmaklarını içe doğru kıvırır.


1 Aylık:
Çoğu davranışlar reflekslerden oluşur. Örneğin emmek yada yumruğunu ağzına getirmek gibi. Ayaklarını ve kollarını esnetir. Eğer desteklenmezse baş geriye düşer. Sinir sistemi ve kas kontrolü gelişmeye başladığı için ani sarsıntılı hareketler görülür.


2 Aylık:
Ellerini dikkatlice açıp kapayabilir. Cisimleri bir kaç dakikalığına tutabilir. Ayaklar içe dönük eğimli pozisyondan çıkıp düzleşmeye başlar. Başını kaldırmak için çabalar. Ay sonuna doğru bazı refleks hareketleri azalır.


3 Aylık:
Salınan cisimlere kuvvetli darbeler atabilir. Sırt üstü yattığında iki kolunu da eşit ustalıkla hareket ettirebilir. Sert bir yüzeyde dururken bacaklarını aşağıya doğru bastırır. Zıplamayı öğrenir. Karnı üzerinde yatarken başını ve göğsünü kaldırabilir. Kalçalarında ve dizlerindeki eklemler geliştikçe güç almak için tekme atar.


4 Aylık:
Kollarındaki kaslar gelişir. Çıngırağını kavrar ve ağzına koyar. Bir taraftan diğer tarafa vücudunun ağırlığını çevirmeyi öğrenir. Ters dönebilir. Vücudun üst kısmı ve kollar güçlenir, destek ile dik olarak oturabilir. Genelde dengeyi bulmak için eğilir.


5 Aylık:
Cisimleri bir elinden diğer eline geçirebilir. Şişe tutabilir. Vücudunu, boynunu ve kafasını daha iyi dengelemeye başlar. Karın üstü yatarken kafasını kaldırır ve o şekilde tutabilir. Sırt üstü yattığında ayağını tutup ağzına götürür.


6 Aylık:
Otururken genelde sallanarak uzanmaya çalışır. Her iki tarafına da dönebilir. Sırt ve karın kaslarının gelişmeye başlaması nedeni ile otururken dengede durabilir. Karın üstünde iken bacakları ile iterek ilerleyebilir.7 Aylık:
Ellerini çırpar ve cisimleri bir birine çarpmaktan hoşlanır. Bir oyuncağı tek eli ile tutabilir. Bütün ağırlığını bacakları ile dengeler, yaylanmaktan hoşlanır. Yastıkların desteği ile oturabilir. Oturur pozisyonda eşyalara uzanmaya çalıştığında sallanır. Kollarını iterek oturma pozisyonuna geçebilir.


8 Aylık:
Parmaklarını isteyerek açmayı öğrenir. Cisimleri atar yada düşürür. Hareketleri yumuşaklaşır ve daha birbirine uyumlu olur. Genellikle emeklemeye başlar. Önce kendisini geriye iteleyerek güç kazanır. Bazı bebekler emeklemek yerine popolorı üzerinde ilerleyerek oda içinde hareket ederler.


9 Aylık:
Cisimleri kutular içine koyabilir ve sonra geri çıkarabilir. Küçük deliklere parmaklarını sokabilir ve hareket eden oyuncaklardan hoşlanır. Örneğin tekerlek gibi. Birinci senesinin sonlarına doğru bir mobilyaya tutunarak ayakta durabilir. Bacaklarını dizlerinden kıvırmayı ve ayakta durduktan sonra oturmayı öğrenir.


10 Aylık:
Boya kalemini tutabilir ve çizmeye çalışır. Küçük cisimlere ilgi duyar. Mobilyaya tutunarak yürüyebilir. Bir anlık elini bırakabilir ve destek olmadan ayakta durabilir. Kontrollü bir şekilde oturabilir.


11 Aylık:
Sayfaları çevirmekten hoşlanır. Kapı menteşelerine ilgi duyar ve kapıları açıp kapatmaya başlar.


12 Aylık:
Çocuklar genelde birinci yaşlarında yürümeye başlarlar. Fakat bazı çocuklar daha erken veya daha geç başlayabilir. İlk adımlar sallantılı, tökezleyerek ve sık sık düşerek gerçekleşir.


13 Aylık:
İşaret parmağı ile göstermeye başlar. Başparmağı ve işaret parmağı ile cisimleri dikkatlice tutmayı başarır. Parmakları dışa dönük ayakları birbirinden ayrı olarak yürümeye başlar. Yürürken kollarını dengesini sağlamak için kullanır.


14 Aylık:
İki yada üç cisimi tek eli ile tutabilir. Kutunun içini boşaltmak için ters çevirebilir. Bir oyuncağı almak için durabilir ve odanın öbür ucuna kadar taşıyabilir.


15 Aylık:
Küçük kutucukları üst üste koyarak yüksek yapılar yapar sonrada hepsini yıkar. Merdivenleri elleri ve dizleri üzerinde tırmanır, aşağı ise kayarak ve emekleyerek iner. Yürürken bir oyuncağı iteleyebilir yada çekebilir.


16 Aylık:
Yuvarlak kutuyu doğru deliğe yerleştirebilir. Cisimleri birbirinin içine yerleştirmeye çalışır. Bir topa tekme atmaya çalışır ama onun yerine üstüne basar. Geri geri ve yan yan yürümeye başlar. Kovalandığı zaman yada heyecanlandığında hızlanır.


17 Aylık:
Başkalarına top atabilir, yerden sürerek gönderebilir ve hareket halindeki cisimleri tutabilir. Düzenli olarak bardaktan içmeye başlar. Yürürken duruşlarda ve dönüşlerde daha kontrollü hareket eder. Bebek arabasının içinde oturmaktansa itmeyi sever.


18 Aylık:
Değişik şekillerdeki tahta şekilleri doğru deliklere koymayı başarır. Bir oyuncağı parçalarına bölebilir ve sonra tekrar birleştirebilir. Fermuarı açabilir ve tekrar kapayabilir. Yürürken ayaklarını birbirine yakın tutar ve hareketleri daha yumuşak hale gelir. Yardım ile merdiven çıkabilir.


19 Aylık:
Yeni cisimleri ve yeni yerleri incelemeyi sever. Yatağın dışına çıkmak için uğraşır. Çoraplarını ve ayakkabılarını çıkarabilir. Bütün gün aktif ve maceracı olur. Fırsat buldukça yürür, tırmanır, koşar.


20 Aylık:
Topu başının üzerinden atar. Düşmeden topa tekme atabilir. Demir çubuklardan sarkmayı sever. Bir sandalyeye tırmanır, etrafında dönüp sonra oturur. Koşarken biraz tutuk olabilir, duruşlarda yada köşeleri dönerken zorlanabilir. Her iki ayağı ile zıplamaya çalışır.


21 Aylık:
Sayfaları teker teker çevirebilir. Parmağı ile boya yapmayı ve boya kalemleri ile çizmeyi sever. Minik objeleri ve canlıları incelemeye bayılır, özellikle böcekler. Ellerinde tercih göstermeye başlar. Yürürken önündeki engellere bakmaya başlar. Merdiven kenarına tutunarak çıkabilir, iki ayak aynı basamakta olur.


22 Aylık:
Ayakkabılarını giyebilir ama genelde ters olarak. Arabada emniyet kemerini bağlamaya çalışır. Kolaylıkla yürümeden koşmaya, oturmadan ayağa kalkmaya geçebilir. Salıncakta sallanmaktan ve diğer oyun bahçesindeki oyuncaklardan hoşlanır.


23 Aylık:
Çamur ile oynamayı sever. Eğer öğretilirse kabaca daire çizebilir. Hareketlerinde uyum görülür. Genellikle yürümek yerine koşar. Yemek masasına kendi başına oturabilir, arabanın koltuğuna tırmanabilir. Sepet içine top atabilir.24 Aylık:
İkinci yıl sonuna doğru hareketlerinde iyice ustalaşır. Ayakları üzerinde daha sağlam durabilir ve düşme oranı azalır. Bazıları merdivenlerden kendi başlarına çıkabilir ve inebilir. Bazıları ise emekleyerek çıkmayı ve inmeyi tercih edebilir. Müzik ile dans etmekten hoşlanır ve tempoya göre hareket etmeyi öğrenir.25-29 Aylık:
Bileği, avucu ve parmaklarını uyumlu biçimde kullanmayı öğrenir. Şişe kapaklarını açabilir, hediye paketlerini açabilir, topaç çevirebilir. Sürekli hareket halindedir. Kovalanmakya bayılır. Kaydıraktan kaymak, salıncakta sallanmak ve diğer oyun bahçesi aktiviteleri hoşuna gider. Üç tekerlekli bisiklet kullanmaya başlayabilir. Ayak ucunda yürümeyi öğrenir ve tek ayak üzerinde durmaya başlayabilir. Merdivenleri inerken sayar ve son basamaktan zıplayarak iner. Olduğu yerde zıplamak hala çaba ve koordinasyon gerektirir.


30-36 Aylık:
Kalem tutmayı öğrenir. Boya kalemleri ile resim yapmayı sever. Yatay ve dikey çizgiler çizmeyi başarabilir ama hala artı işaretini yapmakta zorlanabilir. Ailenin gözetimi altında makas kullanmaya başlayabilir. Basit puzzle yapabilir, parçaları çevirerek resmi tamamlayabilir. 3 yaşına geldiğinde basit bir müzik aletini çalabilecek kadar kasları gelişmiş olur. Yürümesi gittikçe büyüklerin yürümesine benzemeye başlar, artık topuktan parmak ucuna doğru adım atar. Zıplamak, hoplamak, dans etmek, kovalamak gibi yeni hareket çeşitlerini keşfetmekten hoşlanır. Merdiven çıkarken adım atarak çıkmayı başarabilir. Hareket ederken birden fazla iş yapabilir. Bir yandan dondurma yerken yada yürürken top atabilir. Düşmeden eğilebilir. İstediği yöne doğru topa tekme atabilir. Üç tekerlekli bisikleti iyi kullanır.

Kaynaklar:

William & Marta Sears " The baby book"
Harry T.Chugani "Parents as teachers national center, inc"

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız