ÇOCUKLARDA SOSYALLEŞME


| 23 Ekim 2013 | 0 yorum | 2467 gosterim
children-playing-007

Sosyalleşme doğduğumuzdan itibaren başlayan bir süreci ifade eder. Doğduğumuzda annemizle bir olduğumuzu düşünürken, 1 yaşında diğerlerini fark etmeye başlar ve kendimizi ifade ederiz; 2 yaşlarında ise diğer çocuklarla ilişki kurmaya çalışırız. Bu süreç yaşam boyu devam eder. Başından itibaren bu gelişim süreci aileler tarafından beslenip desteklenirse çocuğun sosyalleşme yönündeki davranışları pekişir ve çocuk diğerleri arasında kendini daha rahat ifade eder.

Bu sürecin en gözlemlenebilir dönemi okul yıllarında karşımıza çıkar. Çocuk aile ve yakın çevresinden başka ilk kez tanımadığı, farklı otorite ve kurallara sahip olan bir çevreye ilk kez girer. Buraya uyum sağlamaya ve burada kendini var etmeye çalışır. Bu beceriler yeterince gelişmediğinde bu çocuklar kendilerini ifade etmekten ve sorulan sorulara cevap vermekten kaçınırlar. Oyunlara katılmak istediklerini ifade edemezler. Bu durum, sosyal beceri eğitimleriyle desteklenmediğinde, bu çocukların okulda yalnız kalmalarına ve daha çok içlerine kapanmalarına neden olabilir.

Bu durumu yaşayan çocuklar dikkatle gözlemlenmeli ve çocuğu zorlayan durum ya da öğrenilmesi gereken eksik beceriler fark edilmelidir. Bunun yanında aşağıda çocukların sosyalleşmesine yönelik birkaç ipucu bulunmaktadır:

● Çocuğunuzu, kendini ifade edebileceği, kendi yaşıtlarıyla paylaşımda bulunabileceği ortamlara dahil etmeye çalışın. Başlarda zorlanabilir, fakat siz onu neler yapabileceği konusunda eğitebilirsiniz.

●Başkaları ile kıyaslamak yerine çocuğun iyi olduğu yanlarını vurgulayın. Bu şekilde davranmanız, kendine olan güvenini güçlendirecektir.

●İlgisi olan ve keyif alabileceği grup sporları bu çocuklar için uygundur. Takımla çalışmayı ve iletişim kurmayı öğrenmelerini sağlar.

●Toplumsal alanlarda ona daha fazla sorumluluk vererek “yapabilirim” duygusunu destekleyin. Bunu yapmadan önce neyi nasıl yapacağını sabırla ve ayrıntısıyla anlatın ve sözel olarak destekleyin. Örneğin ekmek almasına izin verin.

●Okulda arkadaşlarıyla problem yaşıyorsa, kendi sosyal becerilerinize yeterince güveniyorsanız, ona durumu çözmeye yönelik tüyolar verebilirsiniz. Ancak çocukların sosyal ilişkileri yetişkinlerden farklıdır, bunu unutmayın.

●Gerekirse okulda öğretmeninden destek istemekten çekinmeyin. Bu çocukların arkadaşlarının yanında desteklenmesi kendini daha rahat ve güvende hissetmesine neden olacaktır.

Unutmayın ki sosyalleşmeyi, ilişki kurmayı öğrenmek yaşamın pek çok alanında kendini huzurlu, güvende ve mutlu hissetmeyi getirir. Ve bu beceriler öğrenilebilir. Siz ya da çocuğunuz bu konuda destek alabilirsiniz

Psk. NİHAL UYAR