Boşandınız peki ya sonra?


| 04 Nisan 2013 | 0 yorum | 2649 gosterim
Bosanma9

     Sonunda boşandınız.  Belki istediğiniz gibi, belki de istemeden.  Sonuçta artık hem siz hem de, çocuğunuz için yeni bir hayat başlıyor.  Bu yeni düzeni eski evliliğinizdeki hayal kırıklıklarınızdan, eski eşinize duyduğunuz öfke ve intikam duygularının gölgesinden uzakta kumanız gerekir. Aksi takdirde kaotik geçmiş yaşantılarınız, hayal kırıklıklarınız yeni hayatınıza da demir atar ve yeni umutların yeşerip, yeni mutluluklara ulaşmanıza hep engel olurlar.  Yani siz, boşanmış ama ayrılmamış olursunuz.  Elbette insanın bu tür duygulardan bir anda sıyrılıp kurtulması, yeni bir düzen kurması kolay değil.  Bu zaman alacak.  Başa çıkmanız gereken bir sürü duygunuz kafanızda dönüp dolaşmaktadır.  En önemlisi haksızlığa uğramış hissediyorsunuz.   Oysa, bir sürü şey hayal etmiştiniz, kendinizden çok vermiştiniz….

İşte tam da böyle içinizdeki düşmanca duygular, siz hiç fark etmeden tüm benliğinizi sarar ve yeni başlangıçlara fırsat vermez.   Hatta,  intikam ve öfke duygularınız o kadar yoğundur ki, hiç fark etmeden hayattaki en değerli varlığınız olan çocuğunuzla da aranıza girmeye başlamışlardır.  Nasıl mı?  Eski eşinizle yaşadığınız her yeni gerginlik, Eski eşsinizle ilgili kurduğunuz her olumsuz cümle çocuğunuzla aranıza ördüğünüz duvara bir taş daha koymaktır.  Çünkü,  eski eşiniz çocuğunuzun bir parçasıdır.  Size göre işe yaramaz, ilgisiz hatta çocuklarını önemsemeyen biri olsa da çocuğunuz onu önemsemektedir.  
Anne ve babalar çocukların hayatının kral ve kraliçeleridir.  Bir çocuğun anne ya da babasını kötülemek, aşağılamak kendisini kötüleyip aşağılanmış hissettirir.  Yani kendi elinizle onu yaralıyor, üzüyor, mutsuz bir yetişkin olmasına zemin hazırlıyorsunuz.  Unutmayın!  Boşanma sonrası çocukların çok hassas olduğu, henüz belki de ne olduğunu tam anlayamadığı, anne ya da babasından birini kaybedebileceği endişesini taşıdığı bir dönemdir.  Onun bu kaygılarının üzerine gelişecek her türlü olumsuzluk daha da kaygılanmasına, korkular, sorunlar geliştirmesine neden olacaktır.  Eğer çocuğunuz için güvenilecek bir kişi olmak, onu mutlu etmek istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden ona evliliğin bittiğini ancak anne ve babasının hep onunla olacağını kanıtlayın.

Uzman Psikolog

Seniha Naşit Gürçağ

İlişki Psikoterapileri Enstitüsü

Valikonağı cad. Saroğlu apt. no:83/8 Nişantaşı

0212 233 70 73

Kaynak:

Bailey, S. J. (2002) Non residental parenting after divorce. Montana State University, extension  service.

Thayer, E. & Zimmerman J. (2001) The co-parenting  survival guide: Letting go of conflict after a difficult divorce. New harbinger publication.

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız