Bir Aile hikayesi…


| 24 Mayıs 2013 | 0 yorum | 3801 gosterim
4

Arda son zamanlarda sabahları mide ağrıları ile uyanıyor, bazen mide bulantısı şikeyeti ile akşam yemeklerini yemiyordu, geçen hafta 3 kez karın ağrısı şikayeti ile okuldan aranan annesi Şebnem hanım  oğlunu okuldan alıp hemen doktora götürdü. Doktor bu şikayetleri oluşturacak herhangi bir fizyolojik sebep olmadığını yine de üşütmemesine dikkat etmelerini söylemişti.

Ertesi hafta şikayetler bitmedi. Havalar sıcaktı ve her şey yolundaydı ama Arda yemek yemiyor. Hatta son 3 gündür okula hiç gidemiyordu. Aile telaşlıydı mutlaka anlaşılamayan bir sebebi olmalıydı bu durumun. Baş vurdukları ikinci doktor da Arda’nın şikayetlerine sebep olacak bir neden bulamayınca durumun psikolojik olabileceğini, bir psikologla görüşmelerinin iyi olabileceğini önerdi…

Evet doktor haklıydı durum psikolojikti. Arda’nın anne babasının ilişkisi son zamanlarda oldukça gergindi. Sık sık kavga ediyorlar, günlerce konuşmuyorlardı. Babası bazen sinirlenip kapıyı vurup gidiyor, annesi ise ardından bağırıp ağlamaya devam ediyordu. Arda ne yazık ki anne babasının çözemediği problemleri yüklenmişti. Arda ne yazık ki anne babasının çözemediği problemleri yüklenmişti.

Aile sistem kuramı çocuklardaki depresyon, kaygı ve somatik birçok rahatsızlığın gelişmesi sürmesi konusunda ailelerin çok önemli rol oynadığına dair bir paradigma sağlamıştır. Aile sistem kuramına göre çift problemleri yapıcı bir dille çözümlenemediği zaman farkında olmadan çocuklarını soruna dahil eder veya çocuk farklı semptomlar geliştirerek çift arasındaki gerilim ve kaygıyı rahatlatıp aileyi bir arada tutar. Birçok araştırma sonucu da bu durumu kanıtlar niteliktedir.

Minuchin ve arkadaşları çocuklarda psikosomatik rahatsızlıkların gelişmesi ve sürmesini sağlayan belli aile organizasyonları belirlemişlerdir.

1)       Fizyolojik olarak savunmasız bir çocuk

2)       Ailede iç içe geçme, aşırı koruyuculuk, esneyememe ve sorunların çözülememesi gibi özelliklerden bir veya birkaçı

3)      Hasta çocuğun ailedeki sorunların üzerini örtmesi

 Çocuğunuz bir süredir sebebi belli olmayan rahatsızlıklar yaşıyor, normalden farklı davranıyorsa ailenizde neler olup bittiğine bakmayı unutmayın. Mutlu ve sağlıklı çocuklar yetiştirmek için ebeveyn olarak sorumluluk alın ki çocuklarınız taşıyamayacağı yükler almak zorunda kalmasın.

 

 Uzm. Psk. Seniha Naşit Gürçağ

İlişki Psikoterapileri Enstitüsü

Valikonağı caddesi Saroğlu apt. No:83/8 Nişantaşı

Tel: 0212 233 70 73

 

Kaynak:

Wang L. & Crane R. D. (2001) The Relationship Between Marital Satisfaction, Marital Stability, Nuclear Family Triangulation and Childhood Depression. Journal of Family Therapy (29) 337-341

Minuchin S., Nicholas M. P., Lee W.Y. (2007) Assesing Families and Couples from symptom to system, Pearson Education press Boston.

 

 

 

 

 

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız