Anne-Baba-Çocuk İlişkileri — Çocuk Yetiştirme Yöntemleri


| 09 Nisan 2009 | 0 yorum | 9427 gosterim
familyfuntime

Sorular ve Cevaplarla sağlıklı anne-baba-çocuk ilişkileri. Çocuk yetiştirme yöntemleri

Bir çocuğun başarısını belirleyen en önemli faktör nedir?
Ailesinin tutumu, başarıyı tanımlama şekli ve çocuğunun eğitim hayatı ile ilgili aldığı kararlardır.

Çocuklara sorumluluk duygusu aşılamak adına neler yapılmalı, hangi yaşlarda başlanmalı?
Sorumluluk kazandırmanın en uygun olduğu belli bir yaş yoktur ancak çocuğun kendi başına bir işi yapmaya istekli ve hazır olduğu zamanlar vardır. Böyle zamanlar fırsat bilinmeli ve ona sorumluluk alması için olanak sağlanmalıdır. Çocuğun gelişimine uygun sorumluluklar verilmeli, sorumluluklar yerine getirildiğinde de övülmeli ve takdir edilmelidir.

Çocukta sorumluluğu geliştirmenin en önemli yolu nedir? Burada anne-babanın önemi nedir?
Çocuklar büyüklerini model alır, onlardan gördüklerini öğrenirler. Anne-babalar çocuklarının nasıl davranmalarını istiyorlarsa kendileri de o şekilde davranmalıdırlar.
Emir verme metodu ile sorumluluğun gelişmeyeceği unutulmamalıdır.

Çocuklarla doğru iletişim nasıl kurulmalı?
Çocuk ile doğru iletişim kurmak için,   eleştiri yapmadan, sözünü bölmeden sonuna kadar çocuğun konu ile ilgili söyleyeceklerini dinlemek sağlıklı olur.

Çocukta davranış sorunları ve bunları kontrol altına alma yolları
Çocukta davranış sorunu,  bebekliğinden başlayarak her karşılaşıldığında doğru müdahale ederek ve tutarlı olmak yolu ile kontrol altına alınabilir.

Çocukla ebeveyn çatışmaları
Çocukla ebeveyn çatışmaları çocuğun kendi ayakları üzerinde durmayı ve otorite ile iletişim kurmayı öğrenmesi açısından yararlı ve gereklidir.

Çocuk sürekli yalan söylüyorsa
Gelişimsel açıdan bakıldığında yalan söylemek çoğunlukla anlaşılabilir olsa da,  yalan söylemek süreklilik gösteriyorsa çocuğun bir sorunu olduğunu gösterir. Bu davranışın altında yatan neden bulunmalıdır.

Anne-baba ayrılıklarında çocuk için yapılması gerekenler ve iletişim
Anne-baba ayrılsalar dahi çocuğun sağlıklı gelişimi, takibi, eğitimi ve özel günleri ile ilgili     ( doğum günü, mezuniyet, düğünler…..) medeni bir iletişim içinde olmalıdırlar.

Çocuklarla iletişimde ödül ve cezanın rolü
Suçun oluşmasını önleyici açıklamalar, olayları önceden kontrol etme, olumlu örnek olma, sınırlar koyma, çevreyi değiştirme, iyi alışkanlıklar geliştirme, problem çözme becerisi kazandırma gibi yöntemlerle olumsuz davranışın oluşmasına engel olma ve ceza verme sayısını azaltma sağlanmalıdır. Ceza vermek gerektiği durumlarda da bir suça yalnızca bir ceza verilmesine dikkat edilmelidir.
Toplum olarak ödül verme ve alma sayımızı az buluyorum. Dolayısıyla ödül ne kadar çok verilirse gerek motivasyon gerek özgüven geliştirme açısından o kadar faydalıdır.

Çocukta hangi yaşta ne tür sorumluluk
Çocuğun sorumluluklarını kendi seçmesine olanak sağlanabilir. Böylece kendi yaşına göre yapabileceği görevler seçilmiş olur. Bu aşamada aşağıdaki sorumluluk listesinden yararlanılabilir:
Yatağını  toplamak, oyuncaklarını toplamak, okul çantasını düzenlemek, okul eşyalarını korumak, kıyafetlerini kirli sepetine koymak, sofra kurmak, aldığı eşyayı yerine koymak, çiçeklere su vermek, çöpü atmak, evde hayvanı varsa beslemek, boş zamanlarını ve ödev yapma zamanlarını planlamak, kendisine kolay hazırlanabilir yemek yapmak, alış-veriş yapmak, alış veriş torbalarını düzenlemek, alınan ürünleri yerleştirmek, harçlığını nasıl değerlendireceğini planlamak, parasını korumak…

Çocuklara sorumluluk verilirken yapılan yanlışlıklar ve aşırı sorumlulukların çocuklar üzerindeki yan etkileri
Her şeyin aşırısından kaçınılmalıdır. Her konuda olduğu gibi bu konuda da sihirli sözcük “DENGE”dir. Çocuğa aşırı yük yüklenmemelidir. Yaşına uygun olmayan yükler verildiğinde, bir süre sonra yapabileceği sorumlulukları da yerine getirmemeye başlayabilir.

Kardeş kıskançlığından doğan,çocukların ebeveynlerle iletişimindeki olumsuzlukları ortadan kaldırmak için neler yapılmalıdır
Çok sık her iki çocuğa da çok sevildiğini söylemek, her ikisine de “dünyadaki hiç kimsenin onun yerini alamayacağını” ifade etmek, her birinin biricik olduğunu ve çok sevildiğini vurgulamak yararlı olur.

Agresif çocuklarla iletişim kurma yolları
Agresif çocuklarla ebeveynler kendileri sakin iken iletişim kurmalıdır.

Sorumlulukta aile içi disiplin nasıl sağlanmalı,anne-babanın ilişkisi nasıl olmalı?
Anne-baba aynı dili konuşmalı, birbirinden haberdar olmalı, tutarlı olmalı ve önce “hayır” sonunda usanıp “evet” dememelidir. Sağduyulu davranmak da  sorunları büyük ölçüde çözecektir.

Anne- Babaların yararlanabilecekleri kaynaklar:
*Michel Martin, “Çocuğunuzun Okulla İlgili Sorunlarını Çözebilirsiniz”, Sistem Yayıncılık.
*Grace Ketterman, “Anne Babaların En Çok Sordukları Sorular”, Hyb Yayıncılık.
*Leyla Navaro, “Beni Duyuyor musun?”, Yapa Yayınları.
*Lynn Clark, “SOS Ana Babalara Yardım”, Türkiye Güçsüzler ve Kimsesizlere Yardım Vakfı
*Eizabeth Pantley, “Çocuğunuzla İşbirliği Yapabilme”, Hyb Yayıncılık.
*Dodson Fitzhugh, “Çocuk Yaşken Eğilir”, Özgür Yayıncılık

Zafer Selma Köktuna
Uzman Psikolojik Danışman
Ergen,Yetişkin, Çift ve Aile Terapisti

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız