Sağlıklı Boşanma


| 23 Haziran 2012 | 0 yorum | 2661 gosterim
Lostidentity_k

Boşanma yaşamda en az ölüm kadar büyük bir acının ve kaybın yaşandığı bir süreç.  İnsanlar sadece tüm hayallerini ve ümitlerini bağladıkları bir insanı yitirmekle kalmıyorlar (ölümde olduğu gibi) aynı zamanda rollerini, desteklerini, güçlerini, statülerini, güvenlerini, alıştıkları yaşamlarını, arkadaşlarını yitiriyorlar.

 

Dolayısıyla acı, korku, öfke, hayalkırıklığı, keder boşanmanın doğal bir parçası ve bir süre yaşanacağı kabul edilmelidir.  Sağlıklı boşanma demek, tek bir bireyin değil, tüm aile bireylerinin bu süreci yaşamasına ve olabilecek en az yara ile aşmasına, yeni hayatlarına adapte olmalarına ve geleceğe umutla bakabilmelerine imkan yaratmaktır. 

Fakat çoğu zaman aile bireyleri yaşadıkları yoğun duygular, çevrelerinden gelen yanlış yönlendirmeler, ego merkezli düşünce şekilleri nedeniyle sağlıklı olarak boşanmayı gerçekleştiremezler.  Ailenin diğer üyelerini görememek yada yanlış değerlendirmek, gerçek soruna değinememek, rüzgarın akışına kendini bırakmak, mücadele edememek, çevrenin etkisi (geniş aile, arkadaşlar, terapistler, başka alanlardan uzmanlar), medya (gazete haberleri, magazin programları) ve daha pek çok kaynaktan farklı öneriler, fikirler, tavsiyeler nedeniyle boşanma karmakarışık bir hale gelir.  

Kar topu etkisiyle olaylar büyür, insanların sorunlarla baş etme kapasitesi gerekenden çok fazla zorlanır.  A’dan B’ye gitmeleri gerekirken, C’ye, D’ye, E’ye doğru dağılıp yollarını şaşırırlar ve uzun acılı bir süreç içinde hiç gereksiz yere kaybolurlar.  Bu ise tüm aile bireylerinin olgunlaşmasını, büyümesini, ders almasını, yeni bir hayata umutlu başlamasını engeller.  Ve çoğu zaman insanlar yıllarca boşanmanın zararlı etkilerini taşımak zorunda kalırlar.  Ve aynı disfonksiyonel kalıpları diğer ilişkilerinde tekrarlarlar.  

Boşanma böyle olmak zorunda değil 
Bu tabloyu değiştirmek mümkün. Boşanmanın her birey için kısmen bir kazanç olması sağlanabilir.  Daha barışçıl, saygıya dayalı bir boşanma süreci yaratmak, çocukları gereksiz acıdan korumak ve boşanma sonrasında da saygının devam etmesini sağlamak mümkün. İnsanların “Siyah-Beyaz”, “Ben kazandım-Sen kaybettin”  düşünce tuzaklarından kaçınmalarına yardım etmek gerekir.  Ailenin bütününe bakınca boşanmada kazanan ve kaybeden olmasının tüm aileye hizmet etmediği görülebilir.  Bu nedenle tüm aile bireylerinin minimumda kazançlı olması esastır. 

Sağlıklı Boşanma Nedir?
Sağlıklı boşanma aile bireylerinin birbirlerinden kopmadan, aralarındaki saygıyı ve sevgiyi yitirmeden, kendi ve başkalarının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak başarılı bir şekilde sonlandırmaları ve bu sürecin sonunda daha olgunlaşmış, daha büyümüş, güçlü ve kendine güvenli, geçmişle barışmış, geleceğe umutla bakan insanlar olarak hayata atılmaları anlamına gelir.

 

Çiğdem Alper, MA

Psikoterapist

İstanbul:
İlişki Psikoterapileri Enstitüsü

Valikonağı cad. Saroğlu apt. no:83/8
Nişantaşı – İstanbul
0212 233 70 73

İzmir:
1401 Sk. Kültür apt. no: 26/1
Alsancak – İzmir
0531 576 67 56

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız