Boşanma Sürecinin Geri Dönüşü Mümkün müdür?


| 04 Mart 2010 | 2 yorum | 6099 gosterim

Bence mümkündür. Hepimizin çevresinde aynı kişi ile birden fazla kez evlenmiş tanıdıkları vardır. Bunun nedeni boşanmanın farklı iki süreçten oluşmasıdır.

1- Yasal boşanma mahkemede gerçekleşir ve çift kanun karşısında karı kocalık   özelliğini kaybeder.

2- Duygusal boşanma beyinde gerçekleşir ve genelde yasal boşanma ile senkronize değildir.

Çevremize baktığımızda bazı evli çiftlerin neden hala bir arada olduğunu anlayamayız. Aynı evi paylaşan ama tamamen ayrı hayatlar yaşayan, sorulduğunda bunu çocukların varlığı ya da alışkanlığa bağlayan kişiler aslında duygusal olarak çoktan boşanmışlardır. Buna karşılık yasal olarak boşanmış bazı çiftlerin hala bir biçimde bitmemiş işlerinin kaldığını, olumsuz da olsa iletişimlerinin devam ettiğini ve bazen de yeniden evlendiklerini görürüz.

Boşanmış eşlerin büyük çoğunluğunun çektiği sıkıntılar bana göre eski eşlerinin onlardan duygusal anlamda boşanmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum bazen iki taraf için de geçerli iken, bazı durumlarda eşlerden birisi bu süreci bitiremediği için eşinin de bir biçimde kendi çektiği acıyı hissetmesini ister. Acı çektirme yolları da karşı tarafı çocuklarla ilişkiler ve maddi konularda zora sokmak, uzaktan da olsa hayatını kontrole çalışmak şeklinde olur.
Benim önerim aile baskısı, ya da çatışma çözüm becerileri yetmediği için boşanmış ama karşılıklı olarak hala bir şeyler hisseden çiftlerin boşanmış olmayı dünyanın sonu olarak görmek yerine özellikle çocukları varsa geri adım atmayı gurur meselesi yapmadan küçük adımlarla işe başlamalarıdır. Bazen özgürlük sandığımız şeyin farklı bir tutukluluk olduğunu ve bizi içinden çıkamadığımız bir sürü sorunla karşı karşıya bıraktığını çok geç fark ediyor ve geri adım atacak cesareti bulamadığımız için de girdiğimiz zor yolda yürüyoruz. Ben bazı boşanma vakaları ile çalışırken neden o noktada olduklarını ve boşanmanın onlara nasıl daha iyi geleceğini anlamakta güçlük çekiyorum. Ne yazık ki eşlerden birisinin yaşadığı tüm olumsuzlukların sorumluluğunu evliliğine yüklediği durumlarda ilişkiye farklı pencereden bakması mümkün olmuyor.

Çift ve Aile Terapisti
Çiğdem Toksoy
0216 302 95 38

Forumdan Yorumlar (2)

  1. sezgin 01 Aralık 2011

    Elmas' a katılıyorum günümüzün erkekleri aile kurumuna bağlı değiller . eşlerini de çocuklarını da bir anda bırakıp gidebiliyorlar. kadınlar aileyi kurtarmak istese de eşler bencil, umursamaz davranıyor

  2. elmas 23 Eylül 2011

    grur yapmadığımız halde biz barıssmak istesek bile karşı taraf kafasında coktan bitirmiştir cocuk falan umurlarında değil artı yeni birilerini bulmustur kendilerine bir yol çizmiştir eeee bu saatten sonra ne yapsak boş olan cocuğa oldu bir tarafta annesi diğer tarafta ise babasız kalıyo peki daha ne yapabiliriz kiş

Konu ile ilgili yorum yapmak ve yorumların tamamına ulaşmak için tıklayınız