İçeriğe atla


KENDİ DEĞERİNİ BİLMEK GEREK


  • Başlığa cevap yazmak için lütfen forumda oturum açınız.
Bu konuya 3 cevap yazıldı

#1 Misafir_pin_*

Misafir_pin_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 14 February 2012 - 10:13 AM

Ahh bile bilsek,Başarabiliriz.

#2 Misafir_ibrahim sezmiş_*

Misafir_ibrahim sezmiş_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 03 February 2011 - 01:25 PM

Uzman Psikolog İbrahim SezmişKendi değerini bilmek elbette insan için önemli. Başkalrının yorumunu insan hep merak eder acaba ne düşünüyor hakkımda?Elbette buda gerekli ancak bütün değerini bu değerlendirmelere göre oluşturuyorsa bir süre sonra kendine güveni olmayan bir kişi olabilir insan...İnsan sınırlarını iyi bilip beklentilerini ona göre oluşturabilirse kendilik değeride daha realiteye uygun olur. Ne ben hiç kimsenin dediğini önemsemem demek ne de başkalarının söylediğine göre kendi değerini vermek bundan başka bir nokta olmalı bu nokta ne hep ne hiç noktası...Sevgiyle kalın..

#3 Misafir_barı�_*

Misafir_barı�_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 01 January 2011 - 12:21 PM

super bi yazı

#4 Draman

Draman
  • Üyeler
  • 37 Mesaj

Gönderim tarihi 28 December 2010 - 06:21 AM

Kendimizle ilgili değer belirlemek için, hemen hepimiz çevremizdeki kişilerin bize bakış açısını göz önüne alırız. Ve hemen herkesin de bizimle ilgili bir fikri vardır. Onlara göre sevecen ya da soğuk, cömert ya da tutumlu, şöyle ya da böyleyizdir.


Aslında kendimizle ilgili bir fikre sahibizdir. Ama başkalarının da ne düşündüğünü bir hayli önemseriz. Bazen kendimizle ilgili yanlış bir kanıya kapıldığımızı sanacak kadar, başkasının hakkımızdaki fikri sarsar bizi.

Oysa, kendimize biraz dışarıdan bakabilsek ve başkalarının kendi değer yargıları içinde bize pek de objektif bakamadıklarını anlayabilsek, daha huzurlu olabilirdik.

Burada Mevlana’nın çok güzel bir deyişini sizlerle paylaşmak istiyorum. Diyor ki;

“Ne fark eder ki bir kör için, elmas da bir cam da; sana bakan bir kör ise kendini camdan sanma.”

Ne kadar güzel anlatmış birkaç kelimeyle çevrenin bize hissetirebileceklerini. Her insan, başkasına kendi duyguları, değerleri içinden bakıyor. Birine göre duygusal olan bir diğerine göre gerçekçi diye nitelenebilir. Ya da siz kendinizi uyumlu biri diye nitelerken, kaprisli bir arkadaşınız, sizi zor geçinilecek biri gibi görebilir. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Ama bütün bunlar bir tarafa, siz kendiniz için ne düşünüyorsunuz. Kendinizi nerede görmek istiyorsunuz ve oraya ulaşmak için çaba sarfediyor musunuz? Kendimize bakışımız önemli. Ne kadar istediğimiz kişi olabildiysek, kendimize sevgimiz o kadar artıyor. Ve kendimizi sevebildiğimizde, çevremizin yorumlarını gerçeklere en yakın biçimde değerlendirme olanağını buluyoruz. Tabii ki biz de kendimizi tam anlamıyla doğru tanımlayamayabiliriz. Ama Mevlana’nın dediği gibi, kör gözlerin hakkımızdaki yorumlarıyla yıpranmaktan da vazgeçebiliriz.

Kendi değerimizi gerçeğe en yakın şekilde görebildiğimizde ve kendimizi daha iyiye götürmek için elimizden geleni yaptığımızda, çevremizdeki kör insanları ya biz görmezlikten gelebiliriz, ya da bir mucize olur, onlar görmeyi başarabilirler.

Leyla Draman


Metnin orjinaline ulaşmak için tıklayınız

Yazar: Draman
0 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye