İçeriğe atla

Narsistik Kişilik Bozukluğu

• Başlığa cevap yazmak için lütfen forumda oturum açınız.
Bu konuya 551 cevap yazıldı

#41 Misafir_serap tan_*

Misafir_serap tan_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 23 December 2011 - 10:39 PM

Benim birlikte olduğum kişi de narsist ve sizin eşinizde olduğu gibi ileri derecede.Bunca yıl nasıl sabretmişsiniz?Beni 1 yılda depresyona sürükledi üstelik biz evli değiliz.100 kere terkettim onu ama her seferinde beni kandırmayı başardı.en sonunda psikoloğa gittik.psikolog ta ilişkimizi onaylamadı.4 aydır evlenelim diye tutturdu ama değil evlenmek yüzümü bile bir daha göstermeyeceğim.ilk işim tel nomu değiştirmek oldu.ondan uzaklaşmak için ilk adımımı attım.beynimi de şartladım.hatta bugün onsuz çok mutluydum en önemlisi yüzüm gülüyordu.eminim benden ayrı şu an arayış içerisinde.böyle bir pislikle nasıl beraber olmuşum kendimden nefret ediyorum.

#42 Misafir_yalanci_*

Misafir_yalanci_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 23 December 2011 - 08:13 PM

Yok benim esim narsistik kisilik bozuklugu, yani normal insanlardan cok üstün bencil bizde hissedilmeyecek kadar bencillik var onlarda "belirgin" bir sekilde bencillik var. Yazar mervenin yazdigi gibi ayni özellikler esimde var, yukaridaki psikiyatristin yazdiklarida aynen uyuyor, ama yine psikiyatristlerin dedigine göre, bunlarda degisik kisilik bozuklujlarida olabilyor, derecesine göre örnegin benim esimde sizofren bir insanin belirtileride var, ama sonucta cok bencil bizim icin kilini kipirdatmaz, inanilmaz sorumsuz ayni zamanda istekleri asla bitmeyen bir insan, suanda onu attim, ama öyle bir lanet insanki sanki ruh gibi pesimden dolasiyor evde, birsey alacagim evime onu alma ne yapacaksin diye sesler isitmeye basladim bu ruh hastasi seytan soyundan gelen lanetten kafayi yedim, tedavi oluyorum

#43 Misafir_olgunveleylosu_*

Misafir_olgunveleylosu_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 23 December 2011 - 02:19 PM

bazı yorum yazanların anlattıklarından narsist ile histrionik kişilik bozukluğunun birbirine karıştığını gözlemledim. Bazı yorumcuların anlattığı olaylar histrionik kişilik bozukluğuna uyuyor tamamen. kişilik bozukluklarında bir açmaz var ki o da genetik ve iyileşmenin çok uzun sürüyor olması. karşınızdakinin hasta olduğunu anlamanız onu tedaviye ikna etmeniz ve iyileşme süreci büyük sabır istiyor. Ben de histrionik bir kişilikle beraberdim aynı yorumcu SERAP TAN VE YALANCI RUMUZLUnun anlattıklarını yaşadım. Allah herkesin yardımcısı olsun.

#44 Misafir_yammmir_*

Misafir_yammmir_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 21 December 2011 - 06:47 PM

bu sayılanların aslan burcunun bi özelliği olması çok ilginç, yalnız aslan bi sevgilim vardı. suçlamaları, asılsız düşünceleri yüzünden ilişki bitirdi. gel kanıtlayayım dedim. olan üç beş tesadüfe kanıp, hayır istemiyorum dedi. ne yapıcağımı bilmiyorum pek, ama bahsettiğiniz gibiydi. inanmak istemedi, kendi haklıydı. inanmayı denediğini söyledi ama bilmiyorum. vooeehh allahım. üstüme üstüme geliyor her şey :/

#45 Misafir_merveee_*

Misafir_merveee_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 18 December 2011 - 07:34 PM

11 yil bir  narsistle yasadim gercekten onlarla yasamak imkansiz,yalanlari,iftiralari,suclamlari,asagalamalari,kuskulari,sorumsuzluklari ve memnuyetsizligi bitmedi,ama ben bittim ve cok yoruldum psikolojim bozuldu ve su an psikolojik destek aliyorum cok zor oldu ondan ayrilmak ama psikologumun ve ailemin sayesinde basardim Allah herkesein yardimcisi olsun.

#46 Misafir_NARSIST_*

Misafir_NARSIST_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 01 December 2011 - 08:29 PM

sana birseyler danısmak istiyordum. gorursen bir ses verirsen sevinirim. aoselman @ gmail . com

#47 Misafir_Biraz Tecrübeli_*

Misafir_Biraz Tecrübeli_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 24 November 2011 - 05:16 PM

Serap Hn kendinizi tamamen koparabilirseniz zaman herşeyin ilacı,yoksa devam eden ilişki acı bir reçete gibi olsa gerek..Sizin bahsettiğiniz tavır ve özellikler NKB lilere has tipik Narsist bozukluğa bağlı davranışlar.Basit, mesafeli bir arkadaşlık uğruna bu bozukluk hakkında okumadığım şey kalmadı ve ne yazıkki gün geçtikçe okuduklarımın doğruluklarına bende şahit oluyorum. En kötüsü patalojik/kompolsif yalancı olmaları ve bu arada söyledikleri birkaç doğrununda bu yalanlar içinde eriyip gitmesi. Kendilerine güvenmek nerdeyse imkansız gibi birşey...Eğer İngilizceniz varsa daha detaylı bilgiler içeren makaleleri bu linkten okuyabilirsiniz. http://www.mental-he...776-sam-vaknin.

#48 Misafir_serap tan_*

Misafir_serap tan_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 23 November 2011 - 10:21 PM

Sanırım ben de gerçek yüzünü zamanla anlayacağım.o da ama kesin bittiğini anladığında ve ya artık ona dönüş olmadığını anladığında bakalım neler yapacak.bu nasıl bir kişilik anlayamıyorum.özellikle en yakınındakilere göstermiş olduğu tavırlar,dış çevresine yaranmaları,gizli kapaklı işler,sıkıştığı zaman yalan söylemeleri,doyumsuz tavırlar.vs.vs...en kötüsü aldatmaya meyilli.direkten döndüğümü düşünüyorum.çok zordu ondan ayrılmak.kurtuldummu henüz bilmiyorum.ama şu bir gerçekki duygusal anlamda çok sömürdü.sıkıştığı noktada kendini acındırma politikaları.en son ki yaşadıklarımı ömrüm boyunca unutamıcam.güzel günlerin hatırına ona medenice davrandıkça o bana zorbalık yaptı canımı yaktı.yine gönlüm elvermedi onu şikayet etmeye vijdanımla yüzyüze gelmemek için.bu saatten sonra benim için de artık herşey geride kaldı.ilerleyen zamanlarda herşey düzene girecek.ve ben de bu pislikle niye birlikte olmuşum dicem biliyorum.zerre kadar beni haketmeyen bu insandan belki tiksineceğim...

#49 Misafir_GÜROL_*

Misafir_GÜROL_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 23 November 2011 - 06:54 PM

Ben ilişkimi kestikten sonra, tekrarlanan beraberlik denemeleri sonuçsuz kalınca, yeni edindikleri kurbanlarıyla diyelim, kıskandırma veya hırs almak için sanıyorum (artık her ne ise )anormal hareketlerini gördükçe kendimden o kadar utandım ki. Ben kiminle çevreme görünmüşüm.Yazıklar olsun bana....Bunu kesin beraberliğimi bitirdikten sonra anlayabildim.  Offfff.Halen yaptıklarımdan utanıyorum.

#50 Misafir_serap tan_*

Misafir_serap tan_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 19 November 2011 - 11:21 PM

uzun zamandır kimse yazmıyor.bu sessizliği ben bozayım ve durumumdan haberdar olmak isteyen arkadaşlara son dönemde yaşadıklarımı anlatayım istedim.bir küs bir barışık sevgilimi savcılığa şikayet etmedim.medeni yollardan denedim.ancak yine girişimim sonuçsuz kaldı.bana evlilik teklifinde bulundu.ayrılmayayım diye tüm acıtasyonu denedi.kararımın kesin olduğunu  anladığında bu sefer tehtit ve zor kullanmaya başladı.ve sonunda karakolluk olduk.ona bitti dedim ama yine dinlemedi.kararlığım sürüyor.ancak o benim kararıma ne kadar uyacak bilmiyorum.

#51 Misafir_Yalanci_*

Misafir_Yalanci_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 10 November 2011 - 01:06 PM

Benim e-maile yazi gelirse yaziyorum, ama burada yazanlarin hemen hemen hepsi, bunlari hayatlarindan cikardi. Benim esim yaz kis ayni, hic degistigini görmedim (bazen oluyor ama numaradan) simdi ayriyiz, melek oldu melek, cocuklarini görünce aglamalar duygusallasmalar, inanin önceden bir tanidigim cocuk düsürse hüngür hüngür aglardim, herseye aglardim, öyle seyler yasadim ki! Simdi ruhsuz bir insan oldum. Ona acimiyorum, hatta görünce yüzüne tükürmek istiyorum, cocugumuzun tedavisi icin benimle pazarlik yapiyordu, birde utanmadan saldiriyordu. Ailemin yaninda beni kötüleme gergi duyuyordu bana cimri diyordu, simdi yalnizlasti bakima muhtac bir cocuk oldu, beter olsun.

#52 Misafir_Selimcan_*

Misafir_Selimcan_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 10 November 2011 - 06:45 AM

Sizin durumları bilmem ama şöyle bir tespitte daha bulunmak istiyorum; bu narsist kardeşlerimiz heralde ya yazın aktif oluyorlar ya da yazın bizler daha hassas oluyoruz. Niye diyecek olursanız çünkü hep dertlerimiz yazın depreşti ama şimdi hiç bir şey yok gibi. Ben de de bir şey yok ben bitirm derken onda da da pek bi aktivite yok. Arasıra beni araması dışında (tabi cevap vermiyorum). Bu nasıl bir şey anlamadım. Şöyle cevap verebilirmiyiz diyorum ama; heralde kışın işkolik oluyorlar uğraşacak nesnelere o kadar ihtiyaç duymuyorlar. yazında tabi bi av seçiyorlar diyorum siz ne dersiniz. Benimki arasıra giriş yapıyor benimle temasta kalmaya çalışıyor. Birkaç buluşmamız oldu tabi 1 ay önce ordada o kadar normalki ama şimdide duyduğum ve hissettiğim kadarıyle bi başkasına ilgim olduğunu düşünüyor ve beni kıskanıyor (tabiki sevdiğinden değil bundan eminim). Sadece seni ben kullanırım başkası değil der gibi. Bir ara dalışa geçecek diyede düşünmüyor değilim. Su anda soğuğum ona karşı ama tekrar ne olur bilmiyorum. Allah yardımcımız olsun.Saygılarımla

#53 Misafir_Yalanci_*

Misafir_Yalanci_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 03 November 2011 - 11:50 AM

Evet beyefendi, ne demis psikiyatrist: "Tiyatromsu krizler yaratabilirler". Aynen öyle.

#54 Misafir_kueys_*

Misafir_kueys_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 24 October 2011 - 10:09 AM

slm aradaşlar çıgdem hn yazdıklarını okudum.ve yorumlarıda okudum,ben 3 ay önce bi bayanla tanıştım tanışmaz olaydım kız narsist adım gibi bliyorum artık hayatımdan bezdim bu gün ayrılma kararı aldım kız bırkmıyo yakamı iş yerine geldi olay çıkarttı rezil oldum ne yapacağımı bilmiyorum yakın arkadaşlarımla telefon laşıyomuş ne konuşuyosun diyorum arkadaşımla bana güzel ve zeki harikasın dediler seni ne ilgilendiriyo dedi.kaç arkadaşımla aram bozuldu,hiç biyere gidip oturamıyorum bu x şahısla nerde erkek görse dikkatleri üstüne çekmek için herşeyi yapmaya hazır katil eder valla insanı ben çok çektim aman siz dikkatli olun saygılarımla...:(

#55 Misafir_Yalanci_*

Misafir_Yalanci_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 14 October 2011 - 11:12 AM

Esimin annesinin hicbir sekilde sözü gecmedigi icin evin hakimiyeti babasinda, dolayisiyla oda kendi egosuyla bunlari yetistirmis, yani o nasil düsünüyorsa cocuklarida ona göre yasamis yapmislar. Dogru düzgün gelirleri olmamalarina ragmen hergün, gezen tozan icki icen insanlar, sadece annesi evde bütüngün bunlara yemek hazirliyor bogalarina cok düskünler, esim bekarken hergün annesini arayip evde ne yemek var diye sorarmis (yani begenmezse disaridan yiyecek) ben annen degilim dedim, hayatimda bu kadar köle hayati yasayipta nasil dayanmis diye hayretler icinde kaldigim annesi böyle sabirda görmedim onun icin narsist olduklari anlasilmamis ama esimin anneannesi cok isyan ediyor. Ben evliligimde bazi seyleri kazandim simdi para benim elimde, ama cok gec cocugum engelli, üstelik tadavisinide engelliyor duymamazliktan geliyor, simdi ben böyle bir pislige bela okumayayimda ne yapayim. Esim disardakilere karsi cok iyi demissin, bizde birzamanlar öyle degil miydik o disardaki gördügü insanlar gibi, sonra evlenince bagimli olduk, sömürmeler basladi.

#56 Misafir_Yalanci_*

Misafir_Yalanci_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 14 October 2011 - 10:25 AM

Benim aileme gidincede öyle diyor, mesela hadi kalk gidelim cocuklar durmyor diyor. Sanki diken üstünde oturuyor, oda ailesine cok bagli ne yapmak isterse onlar icin yapiyor, mesela ailesinin evine esya almak istiyor, örnegin evde benim aldigim begenmedigi birseyi ailesine aldi. Ne tuhaf insan bunlar yarabbim. Aynen oda disardakiler ne derse onu yapiyor, mesela benim söyledigim birseyi dinlemiyor, disardaki bir arkadasi aynen uyguluyor ben sana söylemistim diyorum, defalarca oldu böyle. O da hicbirsey olmamis gibi duruyor, ayrilmadan defalarca dedim hareketlerine dikkat et seni evden atacagim diye, o hala ileriki günleri konusuyordu, hicbir planinin icinde biz yokuz, esimin babasi daha önce yazmisitm, ayni kendi gibi fakat kabul etmiyor, inanilmaz ezdigi bir esi var, hakaretede ugruyor, asagilaniyorda bütün gün evde hicbiryere gitmiyor, rezillik icinde utanc icinde yasiyor. Ama esini cocuk gibi yapan kadin narsistlerde var, evin hakimiyeti ondadir, böyle birinide taniyorum, kisaca narsist doktor bile var, her meslekten olabilir cok zeki, zengin yada calismayi sevmeyen ama parayi cok seven, degisik mesleklerle karsimiza cikabilirler ama tek ortak özellikleri ne olurlarsa olsunlar kendilerini üstün görmeleri düsünceleri yanlista olsa bunu baska nedenlere baglarlar, asla kendilerini suclu görmezler. Esimin ailesinin hic ama hicbirseyleri yok babasina sorsan parasi yoktur, ama inanilmaz sinirli herkese kafa tutan insana yüzde yüz haksizlik yapan bu canilere hergün beddua ve bela okuyorum, kendim icin degil cocuklarim icin, bana yaptiklari zararlarda hic sesimi cikarmiyordum cünkü. Insallah esiniz bir narsit degildir, kendim cok cektigim icin kmisenin benim gibi olmasini istemyorum, ama bunlar bir sekilde üremeye devam ediyor.

#57 Misafir_jezebel_*

Misafir_jezebel_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 14 October 2011 - 07:45 AM

Yazdıklarınızı okudukça inanamıyorum çünkü eşimle o kadar çok benziyorlarki.Yalnız benim eşim dışarıdan bakınca çok iyi bir insan,yeni girdiği ortamlarda girilşken ve konuşkan tabi kendini istediği gibi tanıtıp lanse edebiliyor,ama iş yeri dışında görüştüğü arkadaşları yok,eskilerin çoğuyla ya arası bozuk yada hiç aramıyor sormuyor o yüzden kopmuşlar,aile açısından kendi ailesine çok bağlı,bayramlarda seyranlarda onun ailesinde saatlerce oturulur,ama benimkilere zorla gider ve kalkmak için an bekler.Bu senede zaten dayımlara ablamla yalnız gittim,çocuk huysuzluk ediyor bahaneleriyle evden çıkmadı,ama kendi ailesine gidilecek olsa ne yapar eder o çocuğu çıkartır.Annesinin sofu gibi dindar oluşundan tek bir hassasiyeti var,cenaze namazlarını ve Cumaları hiç kaçırmaz.Hele kendisinin uzak akrabası bile olsa gider tüm gün bütün aşamalarına eşlik eder,haftaiçi bir gün tüm gün işe gitmeyip evdeki duayada katıldığını bilirim hatta çocuk hasta olmasına rağmen gece de orada oturup eve geç gelmişti.. Yardımı çok sever ama nedense kendi ailesine değil,hep dışarıdakilere..Yalnız benim eşim barışmak için birşey yapmıyor,çocuk küçük,psikolojisi bozulmasın diye haftada 1-2 gün eve gelip sanki evde yaşıyorda işte olduğu için diğer günler yok gibi yapıyoruz,eve geldiğinde de başlarda benimle sadece zorunlu oldukça konuşuyordu,şimdiyse normal günlük bir şekilde konuşuyor ama ne aramızdaki problemi konuşmaya çalışmak,ne gönül alıp özür dilemek vs hiçbrişey yok.ama zaten eskiden evdeykende konnuşmalarımız daha ötesine gidemediği için yüzyüze geldiğimizde hiçbir şey değişmedi..Aslında ne kadar vahim,ne kadar uzak olduğumuzu gösteriyor işte bu.. Ailesi de kendi gibi,annesi geçende 2 yıldan sonra eve torun görmeye geldi,çocuk okuldan gelmeden önce otururken insan bir ağzına alırda benim oğlum şöyle böyle,nasıl düzeliceksiniz ne yapacaksınız falan diye konuşur,yani normal bir insan konuşur en azından..Ama sanki ortada hiçbirşey yok gibi umursamaz.Bu hissizliğin içine mecburen sokulduğum için bazen kendimi sadece nefes alıp veren,hiçbirşey hissetmeyen,konuşmayan,düşünmeyen ot gibi hissediyorum.İnsanın duygularını,zihnini baskılayarak insanlıktan çıkarıp kendileri gibi yapmaya çalışıyorlar.Bence aynen filmlerdeki zombieler gibiler,insan görüntüsü içinde sadece et yemeyi düşünen varlıklar,bunlarda bizimle besleniyor işte..

#58 Misafir_Yalanci_*

Misafir_Yalanci_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 13 October 2011 - 10:42 PM

O saydiklarinizi benim esimde yapmiyor, sadece isi varsa arar öyle nasilsin iyi misin diye aramaz birde ayriysak devamli ariyor, bunlar ayrilinca kahroluyorlar ama birlesince de kiymetini bileyim yoksa yine ayriliriz diye düsünmüyorlar, cünkü onlara göre suc hep karsisinda, ayrica her insanla sosyallesmiyor, isine geldigiyle, maalesef kendisine iyilik yapmis kisilerle takiliyor, ama ailem iyilik yapsada asla onlara karsi insan degil yapmak zorundalar gibi düsünüyor, kimseye bayramlasmaya gitmez, ailece misafirlige dügüne gidemedik gitsek bile asiri gergin oluyor, ve gidelim diye tutturuyor ama heryere girip cikan narsistlerde var bunlar iste calismayi sevmeyen ordan buradan otlanirim diye düsünenler. Ama sonuc aynidir eslerine deger vermezler, hertürlü rezilligi cektirip birde küstahlasirlar.

#59 Misafir_jezebel_*

Misafir_jezebel_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 13 October 2011 - 06:00 PM

Size birşey sormak istiyorum,eşiniz gün içinde sizi ne sıklıkta arar? Biz henüz 5 yıllık  evliyiz ama evliliğin başından beri beni neredeyse ya bir defa arar yada hiç aramaz akşama kadar,normal evlilik de insanlar genelde ne sıklıkta arıyor emin değilim ama bu da bana hiç normal gelmiyor.Mesela birde benim daha önce erkek arkadaşlarım birlikteyken benim resmimi cep telefonuna,bilg. ekranına vs koyarlardı ve telefonlarına beni adımla değil, çeşitli, daha yakın, aramızda geçen diyaloglardaki adlarla kaydederlerdi.Eşimle 2 sene flört dönemimiz oldu ,gerek o zamanlarda gerekse yeni evliyken asla bunları yapmadı.Bu da karşısındaki gerçekten sevmeme göstergesi bence..

#60 Misafir_jezebel_*

Misafir_jezebel_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 13 October 2011 - 06:00 PM

Size birşey sormak istiyorum,eşiniz gün içinde sizi ne sıklıkta arar? Biz henüz 5 yıllık  evliyiz ama evliliğin başından beri beni neredeyse ya bir defa arar yada hiç aramaz akşama kadar,normal evlilik de insanlar genelde ne sıklıkta arıyor emin değilim ama bu da bana hiç normal gelmiyor.Mesela birde benim daha önce erkek arkadaşlarım birlikteyken benim resmimi cep telefonuna,bilg. ekranına vs koyarlardı ve telefonlarına beni adımla değil, çeşitli, daha yakın, aramızda geçen diyaloglardaki adlarla kaydederlerdi.Eşimle 2 sene flört dönemimiz oldu ,gerek o zamanlarda gerekse yeni evliyken asla bunları yapmadı.Bu da karşısındaki gerçekten sevmeme göstergesi bence..

0 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye