İçeriğe atla

Narsistik Kişilik Bozukluğu

• Başlığa cevap yazmak için lütfen forumda oturum açınız.
Bu konuya 551 cevap yazıldı

#1 sultansgt

sultansgt
  • Üyeler
  • 0 Mesaj

Gönderim tarihi 20 April 2014 - 09:38 PM

SABENA, 11 January 2013 - 02:51 PM tarihinde yazmış:

Arkadaşlar ,eşim narsist vede bir iş yapmasını istediğimde sürekli bakarız diye cevap veriyor. Bakarız cevabı ne demektir biri açıklarsa sevinirim..

"Bakarız" sorumluluktan kaçma taktiği bi de ukalaca "işine bak" sözünü çok duydum kendi çok bi iş yapıyormuş gibi.daha neleer neler...

#2 sultansgt

sultansgt
  • Üyeler
  • 0 Mesaj

Gönderim tarihi 20 April 2014 - 06:52 PM

Yalanci, 20 January 2011 - 12:43 AM tarihinde yazmış:

Arkadaslar dramimi anlatsam kendim bile inanamiyorum fakir sandim acidim kendiside acindirdi evlendim. Daha ilk ayimizda normal olmadigini anladim bunlarin evi rezillik icindeydi bogazlarina asiri düskün olmalarina ragmen mutfak dolaplari bile yok ailesinin, hediye koltuk kirik tuvaletlerini banyolarini hic anlatmayayim. Evimize birsey alacagim aldirmiyor bagiriyor para biriktirmemiz lazim diyor bastan sesimi cikarmadim ama baktim kendi ne isterse aliyoruz ben itiraz edemiyorum bir laf buluyor bogazina gelince eli bol ama eve en ufak birsey alacagiz kiyamet kopuyor hamile kaldim benim parami bana vermiyor ne yapacaksin parayi evden disari cikmama kiziyor ama kendi diledigi gibi gezip kafayi bile cekiyor gece yarilari körkütük sarhos ben bunlari cekerken babasinida ayni oldugunu zamanla ögrendim karisini o kadar eziyor ki annesine gitmek istese tehdit ediyor kendisi istedigi gibi gezip sürtüyor kimse karisamaz karisina para yok evden disari cikmak yok hemde hicbiryere ya beraber gidecekler yada hic oda misafirlige asla gitmez ne emekligi var ne birseyi kendi kazanmis kendi yemis ama benim ailemde en kücük birsey görse olay cikiyor basliyor kinlenmeye bir cocugum engelli dogdu biri gitti babasiyla kopya gibi huylari evleri rezillik icinde karisina gün yüzü göstermemis oda sesi cikmiyor ezik ezik yasiyor

Sizinle birebir aynı şeyleri yaşamışız bu kadar olur benzerlik.sizi çoook iyi anlıyorum.anlattıklarınızı okuyunca nasıl hasta insanların içinde yaşamaşım çok iyi anlıyorum şimdi.bunun bi tedavisi yok mu gerçekten bu insanlar böyle yaşayıp böyle mi ölecekler inanamıyorum.beni öyle hale getirdi ki ölse zerre kadar üzülmem diye düşünüyorum.çok aşağılık bi karakterde oluyor bu insanlar nasıl bişey anlamıyorum nasıl bi hastalık ya da hastalık diye yutturuyorlar mı böyle olmak kendi tercihleri mi biri bişey söylesin nolur

#3 Reaven

Reaven
  • Üyeler
  • 0 Mesaj

Gönderim tarihi 26 January 2013 - 10:49 PM

Narsist bir alkoliğin tek çocuğuyum... Tanı konuldu !  Hatta demans teşhisi bile konuldu. Fakat çevresindeki '' parasından beslenenler '' sayesinde  kendisi şu anda ilaç ve tedavi sürecinden kaçıyor. Ve Konulan tanı için , paranoyakça benim düzenlediğim bir tezgah olduğunu inanıyor. Kendisini resmen zehirlediğimi açıkca herkesin içinde ifade etti. Elimde su bile içmiyor. Baba tarafım bile onun bu despot tavrından beslendiği için ona inanıyorlar. Şuanda baskı şiddet görerek susturuluyorum. Mahkeme aşamasına gelecek kadar caresizlestirildim.

Şiddetin, hor görülmenin , yanlızlaştırılmanın ve yanlızlığın , ötekileştirilmenin ,itilmişliğin, umursamazlığın ve umitsizliğin içinde doğup büyümüş biriyim. Artık neden annemin erkenden göçüp bu dünyada beni bu adamla yanlız bıraktığını anlıya biliyor ve annemi suçlamıyorum. Verdiği savaştan ötürü onunla gurur duyuyorum. Uzaklaşma , kurtulma cabasınada şahit oldum. Ama ömrü yetmedi ???
Sonuna kadar işkenceleri yaşamış ve kurtulamamış ( kocanızı boşayabilirsiniz ama kan bağı öyle kolay kolay kurtulunacak cinsten değildir hanımlar !!! ) bir kontrolden cıkmış narsistin oğlu olarak
soruyorum... nasıl insan gibi yaşamaya başlayabilirim? Ömrümü bu adamın ölmesini bekleyerek geçirmek istemeyen ve sağlıklı yaşantı kurabilme arzusu içinde bu soruyu size soruyorum.

İlginize şimdiden teşekkür ederim

#4 SABENA

SABENA
  • Üyeler
  • 0 Mesaj

Gönderim tarihi 15 January 2013 - 07:54 AM

Ben zaten oğlumun pskiyatristinden eşimin gerçekte ne olduğunu öğrendim. Keşke sizin düşündüğünüz gibi durum olsa ....O zaman hayat kolay olurdu  vede bu durumla yaşamak zorunda kalmazdım.

#5 admin

admin
  • Administrators
  • 549 Mesaj

Gönderim tarihi 13 January 2013 - 08:51 AM

Sayın üyeler, Narsistik kişilik bozukluğu çok ciddi bir rahatsızlıktır.  Bir psikiyatrist tarafarından teşhis konmasını gerektirir.  Eşleriniz isteklerinizi yapmıyorsa, size karşı hoşgörüyle, şefkatle, sevgiyle, özenle yaklaşmıyorsa, sizi umursamıyorsa, önemsemiyorsa, size yokmuşsunuz gibi davranıyorsa, sizi göz ardı ediyorsa, duygusal olarak incitiyorsa bu her zaman Narsist olduğu anlamına gelmez.  Bazı durumlarda ilişkinizde problem yaşadığınızı gösteriyor olabilir.  Bir çok eş, güç kavgası yaparak, ilişkilerinde sevginin nefrete dönüşmesine yol açabilir.  Sürekli olarak aranızda sevgiyi beslemek yerine öfkenizi besliyor olabilirsiniz ve artık biribirinize zarar veren bir boyuta ulaşmış olabilirsiniz. Bir başka açıklama artık aranızda sevgi kalmamış olabilir ve birbirinize değer vermiyor olabilirsiniz.  Birbirinizle yaşamaktan mutlu olmayabilirsiniz.  

Sağlıklı insanların uzun süredir mutsuz oldukları bir ortamda gösterecekleri davranışlar ile Narsist bir kişinin davranışları uzman olmayan birisine aynı gibi gelebilir, fakat verilecek teşhis farklı tedaviler gerektirir.   Gerçekten sorunlarınızın çözümü için bir uzman ile çalışmanız gerekmektedir.  

Aynı şekilde ve karşılıklı olarak

SABENA, 11 January 2013 - 02:51 PM tarihinde yazmış:

Arkadaşlar ,eşim narsist vede bir iş yapmasını istediğimde sürekli bakarız diye cevap veriyor. Bakarız cevabı ne demektir biri açıklarsa sevinirim..

#6 SABENA

SABENA
  • Üyeler
  • 0 Mesaj

Gönderim tarihi 11 January 2013 - 02:51 PM

#7 SABENA

SABENA
  • Üyeler
  • 0 Mesaj

Gönderim tarihi 09 January 2013 - 12:34 PM

gürol bey, öncellikle verdiğiniz cevap için teşekkür ederim, size bir sorum daha olucak.Eşim bir şey istediğimde ,yada bir işi yapmasını istediğimde ( mesela bir yere gitmek , yada alışveriş yamasını istemek vs..) cevap olarak hep bakarız diyor.' Bakarız'  cevabı bir narsist için ne anlam teşkil ediyor ?

#8 gürol

gürol
  • Üyeler
  • 0 Mesaj

Gönderim tarihi 02 January 2013 - 06:46 PM

Acizane görüşüm..........Ben hiç hata yapmam. Aklınıza gelen , oluşan veya oluşabilecek bütün olaylarda ,benim hiç hatam yok, bütün hata siz veya başkasına aittir,,,demektir sanıyorum...

#9 SABENA

SABENA
  • Üyeler
  • 0 Mesaj

Gönderim tarihi 30 December 2012 - 01:44 PM

gürol bey ,eşim bir narsist vede sürekli aynı cümleyi kullanıyor.Cümleyi açıklarmısınız 'ben birşey yapmadım' mana olarak ne demek istiyor..Açıklarsanız sevinirim...

#10 SABENA

SABENA
  • Üyeler
  • 0 Mesaj

Gönderim tarihi 28 December 2012 - 03:16 PM

Narsist erkekler zayıf düşen insanları ezmekten haz alırlar.Biliyorum çılgınca geliyor ama onların mutlu olma şekli bu hatta sen üzüldüğünde onların yüzünde garip bir gülümse görebilirsin.Asla üzüldüğünü görmezsin bu da garip tarafları ..acaba neden... Kısacası sana şunu diyeyim çok incindiğini belli etme, çünkü bunu hemen anlar ve daha çok üzerine gelir.Ama kafanda soru işareti kalmasın diye basitçe söylüyorum bu tip adamlar boş durmaz ve yedek parçaları çoktur (kız arkadaşları).Bu konuda haklı çıkıcam üzülerekten ama doğruyu söylemek zorundayım ,bunların ruhları böyle..

#11 SABENA

SABENA
  • Üyeler
  • 0 Mesaj

Gönderim tarihi 25 December 2012 - 04:39 PM

EMPATİ yapamayan biri kimsenin beyni zaten normal çalışmıyor demektir. Ama işin ciddi tarafı şu narsistler yaşlanınca yakalandıkları hastalık nerde başlıyor biliyormusunuz akılda,damarları tıkanıyor bunuyorlar ..ki ben eşimin babasını gördüm. Alzheimer diye yutturmuştu ama öyle olmadığını farkına vardığımda gerçekleri öğrendim. Şimdi Üzgün müyüm hayır neden mi?Madem bunlar rabbena hep bana diyo ,bende bundan sonra kendim ve çocuklarım için yaşıyacam nasıl olsa onun sonu belii düşünmeye ne gerek var o zaman....Yaşamın her saniyesi değerli,narsistler ise yaşamın kıymetini anlamıyacak kadar sınırlı zamana sahipler ,zaten o yüsden gönül bahçelerindeki yaralar bir türlü kapanmıyor aman boşverin ben şimdi en güzelini yapacam çocuklarımla oyun oynuyacam.:)

#12 SABENA

SABENA
  • Üyeler
  • 0 Mesaj

Gönderim tarihi 25 December 2012 - 04:27 PM

Merhaba arkadaşlar, eğer narsistler kendilerine herşeyi hak görüyorsa  ,tavsiyem ki ben onu yapıyorum kendi sınırlarınızı siz koyun, baktınız ki uymuyor sizde uymayın onların kurallarına . taviz vermeyin...

#13 jadeee

jadeee
  • Üyeler
  • 0 Mesaj

Gönderim tarihi 14 December 2012 - 10:09 AM

birde çöyle bir durum var sanki onlara fazlasıyla baglanıyoruz normal insanda takıntı oluyor yani insan çıldıracak duruma geliyor nasıllbu kadar iyiyken bir canavar dönüştü kendi egoları kendisiiçin yaşayan bir insana dönüştü diye beni çok sevdigini ben hatda benden bile çok sevdigine inandıgım insan şimdi demek ki boşluktaymışım sevdim ama çok sevmedim gibi anlamsız cümleler kurabiliyor gerçekten bunu yaşayanlar bilir onlarla yaşamanın zorlugunu aylardır çektigim zulümü kafa karışıklıklarını allah tan bilinçliyim araştırıyorum napmalıyım diye elimden geldigince ama nerde nasıl davranacagımı  kestiremiyorum yinede...:(

#14 jadeee

jadeee
  • Üyeler
  • 0 Mesaj

Gönderim tarihi 14 December 2012 - 10:00 AM

böle bu durumla bende karşı karşıyayım erkek arkadaşım bana karşı sevecen iyi birisiyken bir canavar dönüştü merhametsizim kendime aşıgım mazoşistim kendini begenme benim duygularıma önem vermez elimden geleni yaparım onun için önemsemez araştırdım ve böyle bi kişilik bozuklugu oldugunu ögrendim egosunu ve kendini o kadar begenmiş ki biduvar örmüş kendisine kendiiçin yaşıyor ayrılmamıza ragmen onunla görüşmeyi kesmiyorum benimde psikolojımı bozdu ama ona yardım etmek istiyorum çünki beni anlayamasada seviyorum onu elinden gelerek böyle davranmadıgını biliyorum ama nasıl davranmalıyım ona karşı onu bilmiyorum söyledikleri sinirlerimi bozsada dayanmaya çalışıyorum ama nereye kadar gider bilemem ....

#15 Narsist.Sevgilim

Narsist.Sevgilim
  • Üyeler
  • 0 Mesaj

Gönderim tarihi 03 December 2012 - 01:15 AM

Gürol Bey merhaba saatlerdir döne döne okuyorum tüm yazılanları. Benim sizin tavsiyelerinize ihtiyacım var. Mümkün mü?

#16 efeg27

efeg27
  • Üyeler
  • 0 Mesaj

Gönderim tarihi 12 November 2012 - 05:28 PM

Ben forumda yeniyim, ancak bu konu hakkında birileriyle paylaşma ihityacım var.Umarım yardımcı olursunuz. Sevgilimden yaklaşık 3 ay önce ayrıldım, felaket bir 10 ay yaşadım resmen çin işkencesi gibiydi ve ancak kendime gelebildim ve bu ne diye sorgulamaya başladım. Nihayetinde bu konuya denk geldim halan emin değilim ama belki yardımcı olursunuz,. Durum şöyle eski kız arkadaşım benden bir yıl önce evliliğin eşiğine gelmiş ama herhangi bir neden yokken anlaşılmaz şekilde ilişkiyi bitirmişti en azından bana böyle anlatmıştı. Bu olayın üstünden nerdeyse 14 ay sonra biz çıkmaya başladık ve güzel anlaştığımızı düşünüyordum nerdeyse kavgasız bir 3-5 ay geçirdik ve aniden benden ayrılmak istediğini söyledi neden dediğimde seni sevemedim dedi bende saygı gösterip yol verdim ancak bir hafta sonra yaşgünü vardı ve yaşgününde bir mesaj attım anında görüşmek konuşmak istediğini söyledi ve buluştuğumuzda kafasının karışık olduğunu eski sevgilisini unutamadığını bu yüzden böyle davrandığını ama kafasında bitrdiğini sadece zamana ihtiyacı olduğunu söyledi bende olabilir dedim zira böyle şeyler olabiliyordu. Ancak ufak tefek tartışmalarda başladı öyle zıt noktalarki bazen şaşkınlıkla izlemeye başladım örneğin benden sakal bırakmamı istiyor bir hafta sonra neden bıraktıgımı soruyordu sen istedin deyince küsüp terk ediyordu ama 48 saat dolmadan geri geliyordu, bir anlam veremedim ve deflarca reddettim ama peşimi bırakmadı, barışmalarımızın birinde eski sevgilisi ile yazıştıgını farkettim ve bu sefer ben reddettim. İnanılmaz bir bunalıma girdi alkole vurdu ve sürekli mesaj attı hiç birine cevap vermeme rağmen bir gece kapıya dayanınca mecburen eve aldım. Sabaha kadar konustuk o zaman empati yeteneği olmadığını farkettim, beni sevemediğini ama baglı kaldığından bahsetti, ideal aşk arıyormuş, özgüveni yerlerde ve kendini değersiz hissediyordu, içimde dolmayan boşluk var gibi şeylerden bahsetti. Bende kendisine sorunlarını çözmeye yardımcı olacağımı söyledim ama bir sorunu olmadığını söyleyince bende bunları yaptın diye eleştirdim tepkisi korkunç oldu bagırıp çagırıp gitti,20 gün sonra yine kapıma dayandı içeriye almadım kapıda yattı ve rezaletten korkup eve aldım ve odaya kitledim sadece kapı kenarından konuşmaya başladık yine aynı hikayelerden bahsetti ve benden ayrılmak istediğini söyledi, neden geldin deyince benim terk etmemi hazmedemediğini söyledi ve o terk edince sorun yaşamıyormuş falan diye bir şeyden bahsetti. Benzer durumlar bir kaç kez yaşandı ve ben terk etmesine izin vererek gitmesini sağlamaya çalıştım ama nafile sonunda sadece mesaj yazarak bir şekilde bitirdik, ben cevap yazmayınca yaklaşık 2 ay sürekl mesaj attı ama sonuç alamadı. Attıgımesajlar bana aşık olmadığı sevemediği yapamadığı hissedemediği gibi onlarca şey içeriyordu ama ben ciddiye almadım ve bitmesini bekledim. Nihayet bittiğini görünce sevindim,bir gece dışarda denk geldik yeni sevgili yapmıştı ve nedenini anladım tanrıya şükrettim. Bunun ne olduğunu anlamaya çalışıyorumki bir daha başıma gelirse direk uzaklaşayım. Bu NKB midir ?

#17 Misafir_gürol_*

Misafir_gürol_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 06 March 2012 - 02:43 PM

Ben yanlış anlattım.Söylediğin şeylerin yalan olan bölümlerini arkadaşların mutlaka anlar. Anlatmak istediğim ,söylediğin yalanın sonrası arkadaşlarına espri veya şaka yaptığını söylemendir.Yalancı durumuna düşmektense şakacı durumuna düşmek daha hoştur.Ayrıca kendini yüksek göstermek hoş deyil.Biraz olgunlaş, fren yap,az konuş ve çok dinle.Hayatının 4 te 1 ini bile yaşamadın.Yarın utanacacağın şeyler yapma.Zaman geri gelmez.Hemen kendini düzelt.Ve normale dön.Tamammı..

#18 Misafir_basakkk_*

Misafir_basakkk_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 03 March 2012 - 08:42 AM

Yorum için teşekkürler kendimi hasta gibi göstermeye çalışmıyorum inşallah dediğin gibidir ama şakaya vurulacak yalanlar söylemiyorum

#19 Misafir_gürol_*

Misafir_gürol_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 29 February 2012 - 05:04 PM

Yaşın çok ufak.Kızma ama daha çocuksun..Bu yaşta  çoğumuz  böyle idik.Bu önemli birşey deyil.Hastayım düşüncesine kapılma. Bir eksikliğimiz  oluyor..Telafi etmeye çalışıyoruz.Zamanla geçer.Önemlisi yalan sonrası arkadaşlarına  şaka yaptığını söyleyebilmendedir. Hem sen rahatlarsın,hem arkadaşların kırılmaz.Geçici sanıyorum.Yaş atlamalarında olur..Takıntı yapma.

#20 Misafir_pin_*

Misafir_pin_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 25 February 2012 - 11:28 AM

pkaymaz@windowslive.com eklersen müsait olduğumuzda msn'de konuşuruz.Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. SEVGİLER

0 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye