İçeriğe atla

SANATLA GELİŞİM...

• Başlığa cevap yazmak için lütfen forumda oturum açınız.
Bu başlığa henüz bir cevap yazılmamıştır.

#1 Misafir_liruda_*

Misafir_liruda_*
  • Misafirler

Gönderim tarihi 10 February 2012 - 04:24 AM

Gönderilen ResimNEDEN SANATLA GELİŞİM sorusunun cevabını düşündüğüm zamanlarda aklıma  gelen ilk düşünce ; sanatın herkesi iyileştirebilecek kadar büyük bir   kucağa sahip olması ve hepimize yetecek kadar  sevgi ve şefkatinin var  olduğunu, hepimizin bilmesi sorunuydu.

Bir sanatçı olarak bu sorunun  içinden yine sanat yardımı ile çıkmayı başaran şanslı bireylerden  biriydim.Oysa ki bana göre karşı kıyıda yaşayan bireyler,yılda belki de  bir kez yaşamlarında konsere gitmek veya tiyatroya gitmek gibi lükslere  sahip olabilmekteydiler. Sanatın içinde ki tüm renkler,işitme  algımızdan,görsel vizyonumuz ve yaratım gücümüz gibi konsantrasyon gibi  bir çok ana temel gelişim unsurlarını taşımaktaydı. Öyleyse sanata  bireyleri yakınlaştırmak,meraklarını geri kazanmak,kişisel gelişimleri  ve yaratıcılıkları için ne kadar önemli bir besin kaynağı olduğunu  anlatmak gerekiyordu. Yaşam yolumuzda madem sanata yer veremiyorduk o  zaman neden alternatif bir kişisel gelişim programı ile bunu bireylere  ulaştırmayı sağlamayayım ki dedim ve yola çıktım.Günümüzde popülerliğini  koruyan ve gün be gün giderek hızlı bir tercih ve çıkış yolu olarak  gördüğümüz kişisel gelişim programları,son derece gelişimlerimize  yönelik içerik ve temalarla ilgiliydi. Expressive Arte dedikleri metot  ve yöntem bile bizlere geniş kapsamlı olarak ulaşmamıştı. Oysa ki  2.Dünya savaşından sonra insanların psikolojik yaralarını sarmak adına  bu metot kliniklerde uygulanmaktaydı. Sanat yolu ile arınma ve tedavi  adında ki bu teknik,bizler için bir uygunluk kazanmalı ve bizim  toplumumuza,bizim bireylerimize hizmet etmeliydi ama nasıl?

Sanat,  kendimizi  olumsuz durum ve olaylardan arındıracak ve bunu unutturacak  kadar güçlü bir farkındalık kazandırır. Konsantrasyon gücünü motive  etmek,tetiklemek ve harekete geçirmek için neden oyunculuk sanatından  destek alınmadığı konusunda bir düşünce geliştirdim.Oyunculuk eğitimimi  aldığım Hacettepe Üniversite’si yıllarımda ki çalışmalarımı bu projeye  akıtmaya başladım. Oyuncu olabilmek için önce kendinizi iyi tanımlamanız  gerekir. Bunun için aldığım tüm eğitim yıllarımı,öğretim görevlisi  olarak tam 6 yıl yaptığım çalışmaları tekrar gözden geçirip bu konu ile  bağlantısını kurmaya çalıştım. Ve gün ilerledikçe deneyimlemelerimden de  faydalanarak bunu bir metod olarak geliştirmeye çalıştım. Bu seminer ya  da work-shop tarzı diyebileceğimiz yöntem adını sanatın ve bireyin  kendi içinden yola çıkarak yine sanatsal bir yolculukla var  edebileceğini kavradım. O halde kişisel gelişim ve yaratıcılık üzerine  hangi çalışma tekniklerini seçmeliydim,oyunculukla ilgili olan mesleksel  kısmını nasıl ayırmalıydım? Öyle ya seminere katılımcılar sanatçı ya da  oyuncu olmak istemeyeceklerdi. Üzerinde uzun süredir düşündüğüm ve emek  harcadığım bu projeyi paylaşmak ve uygulamalı yönüyle sanatın içinde  nasıl var olabileceğini  projelendirdim.

Aslında  İçimizde ki  sanatsal yönün ne derece bizleri iyileştirebileceğini gösterebilmek  istedim.   Kocaman yelpazesinde mutlaka bireysel olarak bizi yakalayan  bir ilgi alanı  vardır. Sadece bunun daha profesyonelce farkına  varabilmek gerekliliğinin altını çizmek istiyorum…
Zaman  ayıramadığımız,bir türlü fırsatını bulup gidemediğimiz sanatsal alanları  bu seminerde sunmak ve çokluğu ve yapabildikleri ile bizlere neler  kazandırdığını paylaşmak istedim. Sanatla beslenerek,zaman zaman teorik  bilgilendirmeler,zaman zaman da görsel oyunlar ve skeçlerle,monologlar  ile görsel algılamamıza katkıda bulunmak ve keyifli hale gelmesini  sağlamak istedim.

Genel kabul görmüş görüşlere göre sanat;  hem sanatçı hem izleyici için yaratıcı algılama gerektirir. İçerdiği  fikirler akla kolay gelir türden olmamalı, bir beceri izlenimi  vermelidir. Sanatın, kendini bilinç ve bilinçaltı arasında veya gerçek  ve yanılsama arasında bir oyun olarak göstermesi ve içinde işlevsel amaç  dışında bir fikir barındırması gerekir. Ayrıca sanat olarak tecrübe  edilmesi amaç edinilerek yaratılmış olması önemlidir.
Sanatla yolculuklarımıza devam edebilmek dileklerimle….

Ayşegül Savaş

Metnin orjinaline ulaşmak için tıklayınız

Yazar: liruda

0 Kullanıcı bu konuyu okuyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye